Začiatky

Všetko okolo našich akvárií, rybiek...

Moderátori: štefan, Patrik

Začiatky

Poslaťod dracula » Str Dec 06, 2006 10:37 pm

Pre niekoho sú začiatky s akvaristikou už len nostalgické spomienky, pre niekoho len nedávna minulosť, pre niekoho momentálna denná realita. Preto by ma zaújmalo aké sú vaše zaujmavé zážitky ktoré ste zažili pri zriaďovaní svojho prvého akvária, aké bolo vaše prvé akvárium. S akými problémami ste sa stretávali, s akou odozvou sa váš nový koníček stretol u rodičov/rodiny/priatelov/známych.....
Skrátka opíšte svoje začiatky :)
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

môj začiatok

Poslaťod lenka » Pia Jan 05, 2007 10:51 am

:D teda ja som si vybrala na začiatok nie veľmi vhodnú rybku - závojnatku, zvanú aj karas zlatý. a k tomu som mala iba 1-litrový pohár. tá rybička veru nemala ani kde plávať, no na to som prišla až po nejakom čase, ked moja zlatá rybička stlustla. a ked som jej pridala do jej obydlia aj jednu rastlinku....no chuderka rybička. tak som kúpila malé 2 a pol litrové akvárko a tam sa aj rybička prebrala k životu. neskôr som k nej kúpila aj gupky dúhové. znášali sa dobre, ale tie gupky mi stále kapali, skúsila som aj iné malé druhy rybičiek, ale stále to isté - karas ostal, ale ostatné skapali. nemala som v akvárku nikdy viac rybičiek než 3. ani okysličovač mi nepomohol vyriešiť tento problém. potom som zistila, že látková premena prebiehajúca v tráviacej sústave karasa zlatého nie je vôbec dokonalá a ich vyvrhnuté produkty sú pomerne jedovaté pre iné druhy rýb. takže bolo treba počítať na jedného jedinca viac litrov vody. lenže moje malé akvárko bolo až hrozne malé a vtedy som pochopila, že ak chcem chovať také rybyčky, musím viac investovať do akvaristiky. to bolo ešte pred šiestimi rokmi, teraz mám 200-litrové akvárko a je naozaj plné všeliakých rybičiek. tá zlatá rybička, ktorú som držala predtým v litrovom pohári, i dnes pláva v mojom veľkom akvárku a mám ju najradšej :D
lenka
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str Dec 06, 2006 8:08 pm

Poslaťod štefan » Pia Jan 05, 2007 12:01 pm

Pred mnohými rokmi, kedy sa používalo ešte rámové akvárium(ak se naň samozrejme mali korunky :? ), som ako malý chlapec skadesi zohnal zrejme výmenou od niektorého spolužiaka nádhern mohutného rajovca dlhoplutvého. Takého som videl po prvý a posledný krát. Lenže nebolo na akvárium a tak som ho dal do skleného džbánu na pivo, ktorý som kdesi doma našiel. Obrovská výhoda bola,že táto rybka nepotrebovala vzduchovanie, inak by som sa z nej príliš dlho nebol tešil...
Neskôr som dostal rámové akvárium a ktosi z rodiny mi doniesol terčovce. Nuž nie práve najvhodnejšia rybka pre malého chlapca a navyše i začiatočníka.... :wink: Neviem už koľko mi vydržali.
V akváriu som choval prevažne živorodky a pamätám si že som gravidnú samičku gupky síce oddelil do pohára, no ke´d porodila kopu mladých,tak som si naivne myslel,že sa o ne bude starať.
Starala sa, ale až natoľko že ich všetky z lásky zjedla.
Znie to síce až naivne, ale vtedy bola knižka o akvaristike vzácna a pre malého chlapca i cenovo nedostupná a tak to i vyzeralo.
Ale rád si na tie časy spomínam.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod MayDaySK » Ned Jan 07, 2007 2:30 am

Prvýkrát som mal okolo 50L akvárko. Našťastie dobre vybavené lebo sme hneď vten de¡m kúpili okysličovač a filter. Samozrejme aj rastlinky a štrk som donosil. Tak sme ho zariadili, namontovali svetlenie, okysličovač, filter a fičalo. Nemal som žiadne problémy s chorobami atd. Fungovalo všetko dobre až do dňa keď začalo vytekať, nejaká škára povolila. A pri takom tlaku vody nepomohli ani dorábané tesnenia. Tak som ho musel zrušiť a na istú dobu som skončil s akvaristikou. Potom som bol na návšteve u kolegu a ten mal nádherné akvárko so zlatými karasmi. Jak som si ho obzeral a natáčal na mobil, mi povedal že ho predá aj s výbavou. Tak to vemne prebudilo záujem znova skúsiť rybky (vtedajšia frajerka bola tiež velká chovateľka) a tak som si teda to akvárium kúpil pre potešenie oboch nás... Mám ho doteraz, a to druhé je opravené a vzkriesené...
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta

Poslaťod Saša » Sob Jan 24, 2009 4:13 am

Jako malého mě naši vzali na výstavu akvarijních rybiček a já tam objevil zcela nový, úžasný svět. Moc jsem si přál mít něco takového doma. Maminka mi ovšem tehdy řekla, že pokud chci mít živá zvířátka, měl bych o nich nejdřív něco vědět a aby mě to za chvíli nepřestalo bavit, taky si na ně zkusit vydělat. A bylo to :( . Velice brzy jsem ale zjistil, že otec mého kamaráda ze třídy má několik akvárií a tak jsem začal chodit obdivovat rybky k nim. A vyptávat se na všechno možné i nemožné co se jich týká a listovat v knihách, které mi tam půjčili (za nějaký čas dokonce i domů). Bylo to ve druhé třídě, takže jsem nejmíň půlce údajů v nich nerozumněl, to mi ale na nadšení neubralo nic. Takže, zatímco mí vrstevníci "leželi" v pohádkových knížkách, já urputně "drtil" Zukala a Franka :lol: , odhodlaně tahal sběr a ukládal si korunku ke korunce (kterých ale bylo stále k uzoufání málo)... A pak jsem jednou, zrovna v den mých narozenin (krátce po začátku třetí třídy), přišel domů ze školy a uviděl tam malý zázrak :shock: . Své první vlastní akvárko a knížku o rybičkách vedle něj! Mělo asi jen padesát litrů, mě ale připadalo obrovské. Hned jsem rozbil prasátko a (samozřejmě s maminčiným přispěním) vyrazil do blízkého, tehdy i ve městě jediného, zverimexu nakupovat. Nejprve bublifuk a jednoduchý molitanový filtřík (jiné snad tehdy ani nebyly) a o pár dnů později, když už jsem tam měl i vyčištěný písek a pár pěkných kamínků, taky rostlinky a ryby. Dva rájovce (musím říct, že docela ošklivé :lol: ) a pět zelených pancíků... Osvětlení ještě ale na dost dlouho zajistila obyčejná stolní lampa. To první "opravdové akvarijní", co jsem koupil víc jak o rok později, mi ale dobře slouží ještě dnes...
Tak tolik asi k mým osobním začátkům :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary


Späť na Voľná diskusia okolo akvaristiky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron