Druhy obojživelníkov, plazov, ktoré odvial neúprostný čas...

Diskusia o všetkom, čo sa týka teraristiky...

Moderátor: štefan

Druhy obojživelníkov, plazov, ktoré odvial neúprostný čas...

Poslaťod štefan » Pia Okt 24, 2008 8:01 am

Pri čítaní jedného nášho príspevku som si uvedomil, koľko druhov žabiek, mlokov, plazov bolo v našich chovoch bežných a dnes patria medzi skutočné raritky. Dôvodom je ich neaktraktivita /s ktorou osobne nesuhlasím/, ťažší alebo práve naopak príliš jednoduchý odchov ich potomstva, nižšia výkupná cena atď. Poďme si na tieto druhy spolu pospomínať :wink: .

Nedá mi ako nezačať s mojou srdcovkou hlavcom ploským /Platysternon megacephalum/. V 50.-60.rokoch patril k skutočným raritám v československých chovoch, ale už o pár rokov, kdesi okolo 1989 až 1994-5 sa ho predovšetkým v Čechách ponúkalo skutočne niekoľko desiatok jedincov. Nezabudnem na návštevu maličkého obchodíku v areáli Zoo Praha, ktorý viedol Honza Strnad /Emberiza - je to vedecký názov pre strnádky - aká to náhoda!/v roku 1992-3, kedy som ešte ako vojak si šiel po svojho prvého hlavca. Ale Honza ich v tomto obchodíku plného nepredstaviteľných zvieratiek /nádherná samička útloňa váhavého s maličkým mláďatkom, doteraz pre mňa neznáme veľké vodné druhy korytnačiek s výraznými ocellami na hlave - nebol to rod Sacalia, nádrže plné Cuor a ďalších vietnamských korytnačiek.../ mal priam desiatky. Na aktív teraristov a herpetológov, ktorý sa v tých rokoch konal v Moste, hlavcov doniesol doslova toľko, že vyplnili celú vaňu. Pohľad, na ktorý sa nedá zabudnúť. V umývadle plávalo niekoľko Pelodiscusov, v ďalších nádobách boli skutočne mraky iných korytnačiek. Most...bývali sme vo vtedajšom Domove mládeže, čo v podstate bol veľký hotel situovaný v samom centre mesta. Povedľa umiestnený chovprodukt nemal ani najmenšiu šancu sa svojím sortimentom vyrovnať tomu, čo sa nachádzalo na každej izbe v tomto zariadení. V každej izbe boli desiatky unikátnych druhov zvieratiek. Zakaždým som si uvedomoval, že ak by všetky tie zvieratká boli z hotela ušli, tak by možno zaplavili celý Most...
Hlavec vteda stál priam neskutočných 400, max. 900 Kčs, podľa veľkosti. S príchodom rokov 1996...sa nad ním priam zľahla zem. Na Slovensku ho nik nemá vo svojom chove /pokiaľ mám dobré info/, v ČR ho vlastní toľko chovateľov, že by sa dali spočítať na prstoch jedinej ruky a ešte by pár prstvom bolo voľných. Jeho cena sa vyšplhala na naše slovenské pomery do závratných výšok. Ak nemáte vo vrecky voľných pár stovák euro, tak radšej zabudnite na čo i len jediného hlavca.
A pritom je to neskutočná škoda...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod CHUCK » Pia Okt 24, 2008 3:13 pm

hm ten hlavec my svojou stavbou trochu pripomina kajmanku dravu ,len v mensom prevedeni a cim ta tak ocaril ,ze by si ho chcel chovat
CHUCK
 
Príspevky: 103
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 4:54 pm
Bydlisko: OKOLIE ZILINY

Poslaťod štefan » Pia Okt 24, 2008 3:21 pm

Ja som hlavce uz choval 2,3 /Vietnam a Cina/, ale nechal som sa vtedajsim riaditelom istej madarskej Zoo "ukecat" za ich deponaciu do tejto Zoo. Ked prislo k zmene vedenia a ja som sa snazil svoje zvieratka dostat domov do privatneho chovu, mal som velku smolu...Nepodarilo sa to.
Su to unikatne, uzasne zvieratka, ktore su akoby miniaturou kajmaniek, ale k nim by som ho ja prilis neporovnaval. Proste ma ocarili svojou etologiou, ktora je pomerne malo preskumana a ani prvy rozsiahly clanok o nich, ktory som napisal a uverejnil aj v nasom casopise VIVARISTA, nepoodhlalil vsetky tajomstva jeho zivota. Proste, je stale co objavovat. Obavam sa, ze cesta k ziskaniu co i len jedneho hlavca je dlhocizna a podmienena solventnostou daneho cloveka...v tomto pripade slovenskeho teraristu, ktory nema prijem taky ako nejaky Nemec.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tana » Pia Okt 24, 2008 6:00 pm

Je to k :cry: kolik druhů už není.
A bohužel my za to můžeme (lidé-továrny a pod.).
A kolik jich už je na pokraji.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ


Späť na Teraristika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron