Co robite pre rozvoj teraristiky na slovensku???

Diskusia o všetkom, čo sa týka teraristiky...

Moderátor: štefan

zaujimam sa o rozvoj teraristiky?

ano aktivne
10
71%
ano pasivne
4
29%
nezaujima ma to
0
Nehlasovalo
 
Celkom hlasov : 14

Co robite pre rozvoj teraristiky na slovensku???

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 10:43 am

podme diskutovat o tom co robime a co mozme urobit pre rozvoj teraristiky ale aj zlepsenie vztahu cloveka k prirode na slovensku mozno aj na svete myslite ze aj jednotlivec "obycajny" chovatel moze prispiet k tomuto rozvoju?? tymto vyjadrujem specialne podakovanie stefanovy ale aj ostatnym clenom fora vivarista :oops:
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Co robite pre rozvoj teraristiky na slovensku???

Poslaťod štefan » Ned Nov 09, 2008 3:45 pm

Dakujem za vytvorenie zaujimavej temy.
Budem osobny: vzdy sa da spravit viac pre propagaciu teraristiky, akvaristiky i vivaristiky ako takej. Predovsetkym vsak by sme mali byt myslienkovo /nazorova rozmanitost je obcas na mieste/ jednotnymi, ale nie vzdy sa to dari. Co clovek, to nazor i myslienka. S tym sa asi neda nic spravit. Ale aspon jednotny ciel nasho snazenia by mal byt identicky a smerodatny. Ale je tomu skutocne tak?
Napriek tomu ma dost znepokojuje nevrazivost, nepriatelstvo, zavist medzi jednotlivymi chovatelmi. Nemam na mysli osobne rozpory, tie proste tu su a nie vzdy sa im da uspesne vyhnut. Mozno za to moze aj stagnacia v rozvoji vivaristiky, vdaka comu je slovenska vivaristika doslova v plienkach a nebyt moznosti sem doviest novu krv, nove druhy zvieratiek, tak by sme uplne sa zasekli na jednom mieste.
Nepaci sa mi aj to, ze na Slovensku chyba zdrava konkurencia co sa tyka napr. aj internetoveho priestoru vo vivaristike, inzercii atd. Vdaka tomu si tento clovek a jeho privrzenci robia s ludmi naokolo co sa im paci. O mazani inzeratov, uputavok na jednotlive akcie, ktore tiez posuvaju vpred rozvoj vivaristiky radsej nebudem ani pisat. Bolo by to na dlho, ale aj to sa deje. Snad sa coskoro aj v tomto pohnu lady. Chce to len cas a vydrzat. Iste by slovenskej vivaristike prospelo vydavanie tlaceneho casopisu, ktory by sa venoval nasmu spolocnemu hobby. Ale vsetky doterajsie snahy coskoro zahadne stroskotali. Je to nezaujem zo strany pripadnych autorov, inzerentov, alebo skor predplatitelov? Skutocne netusim.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 4:20 pm

dakujem Stefan za skvely a skutocne rozsiahly prispevok nieco taketo ocakavam aj od ostatnych vivaristov myslim ze nikto by k tejto teme nemal ostat bez nazoru bez zamyslenia sa pretoze ak sa nebude komunita vivaristov na slovensku zveladovat a rozsirovat tento nas krasny konicek moze rychlo zaniknut takze poprosim aj nazory ostatnych clenov
miroslav kuna
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 4:23 pm

este jedna otazocka Stefan je to skutocne len na nas aby sa nejaky casopis na slovensku skutocne uchytil!!! tomu rozumiem ale to sme skutocne k tomuto tak lahostajny a nedokazeme dat dokopy nejake spolocne dielko?? :cry:
miroslav kuna
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Poslaťod štefan » Ned Nov 09, 2008 5:06 pm

Samozrejme, ze vsetko je zavisle, priamo ci nepriamo, na postoji a zmyslani kazdeho z nas. Casopis, hoc aj akva a tera - risticky, neverim po zlych skusenostiach v CR, ze sa uchyti samostatny akva a solo tera casopis, nie je utopiou a je len na nas, ci by sme mali o jeho vydavanie zaujem. Naklady na jeho tlac a distribuciu nie su najmensie, ale ja si ho viem zivo predstavit vydavat. Tu nejde o to, kto ho bude robit, ale ako! Uvedomme si, ake casopisy sa vobec u nas na SR vydavali. Akvarium - Terarium bolo a aj je ceskoslovenske, ale nemozeme o nom povedat, ze je cisto slovenske, pretoze by sem klamali. Pri niekdajsich ZV ROH /pre mladsie rocniky spomeniem, ze sa jednalo o zavodny vybor rady odboroveho hnutia, ktore boli pod kazdym podnikom a umoznovali nasim rodicom s nami cestovat po rekreaciach atd./predovsetkym v Bratislave a velkych mestach vychadzali akvaristicke casopisy ako stvrtrocniky. O teraristickych casopisoch ja neviem, ale nevylucujem, ze aj tie vychadzali. Obcas sa par clankov zjavilo v mesacniku Zahradkar - Chovatel, alebo neskor v Chovatelovi. No ani tento casopis nemozno pokladat za vivaristicky v plnom zmysle slova. Neskor, v roku 2000, sa objavil na pulte casopis Exotic, ktoreho prve cislo sice zaujalo odbornych citatelov, ale podla nazoru vydavatela nezaujalo siroku a dostatocne bohato clenenu citatelsku verejnost a tak uz viac cisiel nevydal. Skoda. Tomuto casopisu som daval velku buducnost. Ale dejiny sli aj tak dalej.
Z Banskej Bystrice sa na nase stoly zacal sirit pekny casopis Aquatera, ktory splnal nasu predstavu. Po par rocnikoch vsak aj ten zanikol. O ceskej sestre Fauny /Hobby Fauna/ a snahe bratislavskych teraristov sa nebudem s dovolenim vyjadrovat. Ano, boli tu, ale to je vsetko.
Dokonca aj chovatelia korytnaciek mali svoj casopis. Takychto specializovanych periodik vychadzalo a snad este aj vychadza u nas dost, ale niekedy mam dojem, ze vymozenost techniky a internet nam zatemnil mozog a tak sme sa vsetci vrhli do on - line časopisov. Nepokladam to za hlupost, ba prave naopak, ale chybou je, ze si taky net casopis nevieme chytit do ruk a prelistovat, citit ho...Privonali ste si uz niekedy k voni cerstveho casopisu ci knihy? Ja hej a je to uzasna vona! No i tie stare knihy, casopisy vonaju. Historiou, vekom, mudrostami a poznatkami...Ale to je uz o niecom inom.
Na povrch sa nam vynorila zasadna otazka: ma vobec zmysel vydavat tlaceny odborny casopis?
A ja hned aj odpoviem: Samozrejme, ma!
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 5:25 pm

je to velka pravda a opet si za to mozeme len a len sami. na jednej strane zapaleny vivarista sa vzapeti meni na setriaceho skolacika, ktory si nemoze dovolit dat 50 alebo sto korun na kupu casopisu a tym aj podporenie dobrej myslienky, ale nejde tu len o casopisy. taktiez mala navstevnost stretnuti chovatelov mam na mysli tera burzy. nepopieram nechodi malo ludi. ale mohlo by chodit viac a organizovat sa to castejsie taktiez mizive zapajanie sa napr. do dikusie na tomto fore, kazdy by si mal vstupit do svedomia a povedat si "dnes aj ja urobim nieco pre nas vivaristov" myslim, ze potom by toto hobby bolo ovela krajsie a zaujimavejsie no hlavne aj dostupnejsie pre kazdeho nadejneho vivaristu :-k
miroslav kuna
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Poslaťod peterveter » Ned Nov 09, 2008 6:31 pm

štefan píše:Na povrch sa nam vynorila zasadna otazka: ma vobec zmysel vydavat tlaceny odborny casopis?
Ja by som trocha oponoval , podla mna netreba mat tlačeny časopis .Chránme si tu našu prírodu . V dnešnej dobe techniky by som privítal virtuálny časopis , ktory by však nebol prístupny zadarmo,ale až po zaplatení napr. cez internetbanking . Lebo aj ten server musí niekto spravovat a tiež by nebola asi odveci motivačná odmena pre prispievatela článku . Aby sa nestávalo to čo pri tlačenych časopisoch , že v AT , Terafore a aj Akvatere sa len opakovali tie isté články . Tak potom fakt nemalo zmysel si ich kupovat všetky,ale stačil len jeden . V tom vidím zásadny problém že niektoré periodiká skrachovali .
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod štefan » Ned Nov 09, 2008 7:01 pm

turcek píše:je to velka pravda a opet si za to mozeme len a len sami. na jednej strane zapaleny vivarista sa vzapeti meni na setriaceho skolacika, ktory si nemoze dovolit dat 50 alebo sto korun na kupu casopisu a tym aj podporenie dobrej myslienky, ale nejde tu len o casopisy. taktiez mala navstevnost stretnuti chovatelov mam na mysli tera burzy. nepopieram nechodi malo ludi. ale mohlo by chodit viac a organizovat sa to castejsie taktiez mizive zapajanie sa napr. do dikusie na tomto fore, kazdy by si mal vstupit do svedomia a povedat si "dnes aj ja urobim nieco pre nas vivaristov" myslim, ze potom by toto hobby bolo ovela krajsie a zaujimavejsie no hlavne aj dostupnejsie pre kazdeho nadejneho vivaristu :-k


Castokrat sa stretavam s cudnym pristupom nielen mladeho vivaristu: kupim si zvieratko za 1000 Skk, ale nic o nom neviem, no tamtu knihu tematicky venovanu danemu druhu si uz nekupim, pretoze stoji x korun...No a potom sa ten isty clovek nestaci cudovat, ze mu uhynulo zvieratko a on vlastne ani nevie preco.
Do odbornych knih i casopisov davam nemalo korun a vobec to nelutujem.
K zapajaniu sa do diskusie len tolko, ze radsej kvalitne prispevky, ako milion denne ulozenych prispevkov k nicomu.
Castejsie sa nase burzy asi uz ani nedaju pripravit, pretoze by sa iba zbytocne prekryvali. Uz teraz nie je vobec jednoduche najst volny termin, aby sa nielen na Slovensku nekonala ina rovnaka akcia.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod štefan » Ned Nov 09, 2008 7:10 pm

peterveter píše:Na povrch sa nam vynorila zasadna otazka: ma vobec zmysel vydavat tlaceny odborny casopis?
Ja by som trocha oponoval , podla mna netreba mat tlačeny časopis .Chránme si tu našu prírodu . V dnešnej dobe techniky by som privítal virtuálny časopis , ktory by však nebol prístupny zadarmo,ale až po zaplatení napr. cez internetbanking . Lebo aj ten server musí niekto spravovat a tiež by nebola asi odveci motivačná odmena pre prispievatela článku . Aby sa nestávalo to čo pri tlačenych časopisoch , že v AT , Terafore a aj Akvatere sa len opakovali tie isté články . Tak potom fakt nemalo zmysel si ich kupovat všetky,ale stačil len jeden . V tom vidím zásadny problém že niektoré periodiká skrachovali .[/quote]

Virtualny, podla nasich moznosti zijuci casopis mame. Nebudem si prihrievat nasu polievocku, ale je to VIVARISTA.sk. Je to sice skor teraristicky a herpetologicko - ochranarsky casopis, ktory sa snazi prinasat info aj o dalsich pribuznych odvetviach, ale medzeru mame v clankoch venovanych akvaristike a chovu napr. exotov. No je len a len na nas vsetkych, ake clanky pripravime a posleme na publikovanie redakcii.
O honoraroch pre autorov kvalitnych clankov sa uvazovalo uz davno a pri najdeni kompromisu sa tomu nebranime ani teraz. Budem osobne rad pre kazdy dobry napad.
S otazkou honoraru sa objavuje aj otazka reklamy na strankach tohto casopisu. Honorar by autorom inak musel platit jediny clovek z vlastneho vrecka - a to ja. Reklamny priestor by ich isto mohol aspon scasti pokryt. Osobne nemam potrebu pripravovat nas casopis za co i len korunu. Niezeby som bol milionarom, ale budem velmi rad, ak VIVARISTA.sk tu bude aj nadalej. A o to mi predovsetkym ide. To bude pre mna tou najvascou odmenou, ktorej sa nevyrovna ani ten pomyselny milion vo vrecku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod peterveter » Ned Nov 09, 2008 8:10 pm

štefan tu nejde o zisk , tym platením za ,,zakupenie" si virtuálneho čísla časopisu (obdoba tlačeného časopisu) by sa z prostriedkov pokryli náklady okolo toho všetkého .
Nájst dnes vydavatela pre takyto akva -tera časopis je asi nereálne,nikto nepojde do vopred prehranej vojny . Musel by to byt zapáleny terarista ,ktory by do toho šielaj s vedomím straty . To je bohužial dnešná realita :?
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod tana » Ned Nov 09, 2008 8:33 pm

Není to jednoduché a finančně nákladné a taky časově. bohužel i u nás v CZ to není jednoduché co se týká časopisu. Bylo jich mnoho na trhu, ale skoro všechny zkrachovaly. Jak už psal Štefan je to maratón a nikdo neví zdali se ujme což je docela škoda. Chtělo by to kapitál a pokusit se jej zrealizovat. Je to těžko takto diskutovat zdali by se ujal či nikoliv.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod štefan » Ned Nov 09, 2008 8:37 pm

Vies, ak by som mal par korun /v uvodzovkach par, pretoze ta suma ide do tisicov/ vo vrecku, tak by som do toho siel. Aj s vedomim prehry. Nie je tomu tak davno, co som obiehal tlaciarne, kalkuloval, pripravoval vsetky veci okolo vydavania tlaceneho casopisu. Ak clovek nema tie tisice vo vrecku, tak nema ani na vydanie prveho cisla. A niekde sa musi zacat.
Ano, aj takyto napad - platit za pristup do casopisu na www stranke tu odznel, ale som ho zamietol. Preco? Nuz, snazime sa robit casopis pristupny pre kohokolvek a kedykolvek. Prakticky zadarmo (je jasne, ze nic nie je zadarmo - poplatok za net si kazdy z nas musi hradit) prinasame informacie uz viac nez rok a tych clankov nie je malo - blizia sa k tisicke. Fotiek dňa sme publikovali vyse 400. Je to malo? Podla mna ano. Dalo by sa spravit to lepsie. Zatial vsak robime maximum, ale pripravujeme dalsie novinky.
Kto by bol ochotny platit za pristup na stranky casopisu, ak by neboli zadarmo? Len malokto. Je jasne, ze by obsah daneho web casopisu musel mat patricnu uroven, ale aj tak by sa naslo iba par zaujemcov si zaplatit za to.
Mam na vas otazocku: Vyska honorarov za kvalitne clanky by mala byt asi aka? Cena za normostranu textu je od 20-40 Skk, fotka digitalna vo farbe 20-30 Skk, klasicka farebna fotka 40-50 Skk. Je to malo alebo vela? Toto su ceny mnohych velkych periodik, pre ktore aj ja pracujem.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tana » Ned Nov 09, 2008 8:47 pm

Jak tak čtu tvůj příspěvěk tak co kdyby jsem se domluvili u mě doma co a jak - stejně tu budeme všichni (4).
Podle mě to není až tak ceněvě hrozné. Když tak podiskutujeme a zkusíme udělat nějakou skici a propočteme i finanční stránku a pak dámě vědět i na fórum co a jak. Co ty na to?
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 8:54 pm

a co takto hodit do fora napad aby sme sa nejako zlozili alebo lepsie povedane prispeli nejakou sumickou na vydanie sem tam aj aspon nejakeho stvrtrocnika alebo tak nieco viete Stefan skusit napr. formu nejakej elektronickej objednavky niecoho akoze predplatneho zatial napr. pre clenov fora vivarista ale aj ostatnych ktori by prispeli vami urcenou sumou a dostali by za to casopis ku ktoremu ako vravite sa da aj "privonat" alebo zatial aspon skusit kolko vivaristov by malo zaujem o papierove vydanie ja osobne by som si zo srdca rad kupil nieco zaujimave osozne a nieco z coho by som mal pocit ze aj ja som sa o to zasluzil svojou troskou a nevahal by som za ten projekt dat sumu tomu zodpovedajucu mozno si poviete blazon ale tak toto je moj nazor :oops:
miroslav kuna
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Poslaťod turcek » Ned Nov 09, 2008 8:56 pm

tana píše:Jak tak čtu tvůj příspěvěk tak co kdyby jsem se domluvili u mě doma co a jak - stejně tu budeme všichni (4).
Podle mě to není až tak ceněvě hrozné. Když tak podiskutujeme a zkusíme udělat nějakou skici a propočteme i finanční stránku a pak dámě vědět i na fórum co a jak. Co ty na to?

suhlasim s tebou vyborny napad :lol: prehodnotit si taketo nieco
miroslav kuna
Obrázok užívateľa
turcek
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Ned Okt 26, 2008 5:59 pm
Bydlisko: bratislava

Ďalší

Späť na Teraristika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron