Svaby ako krmivo

Všetko okolo postupov kŕmenia našich chovancov, chovu živej potravy...a techniky, ktorá uľahčuje život obyvateľom terárií...

Moderátor: štefan

Svaby ako krmivo

Poslaťod Nek » Pon Dec 01, 2008 1:54 pm

Na ZV burze som si kupil 100ks Blaptica dubia. Chcem ich zacat chovat ako krmivo pre 2 agamy vodne, ale dako sa mi to nedari... Resp., zacali mi svaby kapat... Uz ich skapalo spolu okolo 15, co je pomerne vela. Neviem kde robim chybu. Skusim opisat podmienky, mozno fakt robim nieco zle a skusenejsi mi budu vediet poradit..

Svaby su umiestnene v 40l vedre od farby (ciste, vyumyvane), ktore je umiestnene vedla terarka, cize tam nemaju vela svetla. Vetranie je srpavene tak, ze je na polovici vrchnaku nalepena silikonom jemna sietka. Substrat je 2-3 cm vrstva uz suchej 100% raseliny. Maju tam nasekane prelozky z vajec, asi 5-7 kusov. V jednej casti je umiestnena miska na potravu, i ked potravu hadzem hocikde v ich ubikacii... Zaklad stravy tvoria piskoty, suche pecivo, mrkva, cinska kapusta, jablka, obcas granule. Ale vsimol som si, ze ovocie a zelenina im nieje velmi po chuti, naopak ale piskoty zjedia skoro cele... Na vykurenie pouzivam vyhrevny kabel, ktory som nalepil lepiacou paskou z druhej strany dna, cca 1m kabla je tam nalepeny ale len v jednej polovici prevazne... Vlhkost nijako specialne nepridavam, cize je tam izbova vlhkost 40-50%. Mam podozrenie, ze kapu kvoli nedostatku vody, lebo tie jablka ani ine ovocie/zelenina nieje skoro vobec obzuta...

Neviete mi prosim poradit, kde robim chybu, co mam s tym robit? Chcem este dokupit dalsich svabov, ale pokial mi takto kapu, tak nieco nieje v poriadku a nechcem riskovat vacsie straty...
Physignathus cocincinus (3+1)
W+W+W + .
Obrázok užívateľa
Nek
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Štv Aug 14, 2008 10:32 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Svaby ako krmivo

Poslaťod tozi » Pon Dec 01, 2008 2:48 pm

Mne tiež kapali,na koniec som sa dozvedel že mám veľký priestor pre ne.Tých 40 litrov sa mi zdá až moc.Skús dať do menšieho.V pohode nech po sebe aj lezú,nech sú natískané :wink: .
Obrázok užívateľa
tozi
Admin
 
Príspevky: 212
Registrovaný: Pon Mar 05, 2007 10:39 am
Bydlisko: Sabinov

Re: Svaby ako krmivo

Poslaťod štefan » Pon Dec 01, 2008 3:31 pm

U aj tohto druhu švábov platí jedno (ne)písané pravidlo: potrebujú sa cítiť. To v praxi znamená, že od pôvodného majiteľa z ich pôvodného insektária by sme si mali nechať poslať/vypýtať aj kúsok pôvodného substrátu alebo dekorácie a ten im umiestniť do novej ubikácie :wink: .
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod peterveter » Pon Dec 01, 2008 7:45 pm

Tak možu kapat aj na starobu,kedže tieto švábi sa dožívaju max 1,5roka a ked si ich kupoval ako adult,tak nevieš ako su staré .Doporučujem ti aby si si z mladych nymf ( ak sa ti tam neaké namnožily) založil novu koloniu , bude to neaky čas trvat :wink:
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod Nek » Str Dec 03, 2008 9:36 am

Na starobu urcite nekapu, lebo momentalne je vekova struktura 50 na 50 mlade jedince a dospele... Zvliekaju sa postupne, takze v tom to nebude...
Mozno to fakt bude v tom, ze sa "necitia", lebo pokial viem, tak som ich priniesol len v prazdnej krabici... Ako to mozem napravit? Co s tym mozem spravit??

Btw, kto preda 100ks b. dubia za prijatelnu cenu? Odvoz nieje problem...
Physignathus cocincinus (3+1)
W+W+W + .
Obrázok užívateľa
Nek
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Štv Aug 14, 2008 10:32 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod peterveter » Str Dec 03, 2008 7:03 pm

V časopise AkváriumTerárium 2007 (brezen-duben) je podrobne popísany chov B.dubia na 2 stranách ,tak si ho zožen.
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod peterveter » Ned Dec 07, 2008 11:48 am

Nek píše:
Btw, kto preda 100ks b. dubia za prijatelnu cenu? Odvoz nieje problem...
Aká je to podla teba prijatelná cena za adult ? a odkial si ?
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod Nek » Ned Dec 07, 2008 4:37 pm

Som z BB, ale odvoz z hocijakej casti SR nieje problem. Chodim pomerne casto na sluzobne vyjazdy po celej SR...

A prijatelna cena je podla mna okolo 2-4 Sk/kus. Na burze vo ZV bol jeden chalan, ktory predaval svaby b. dubia za 2,50 Sk/kus, ja som par dni predtym kupil po 6 Sk/kus, co sa mi zda ale prehnane...
Physignathus cocincinus (3+1)
W+W+W + .
Obrázok užívateľa
Nek
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Štv Aug 14, 2008 10:32 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod peterveter » Ned Dec 07, 2008 9:03 pm

No viem zohnat po 4Sk adult kusy z čR ,ale nechce sa mi tym zapodievat lebo su problémi s prevzatím a ludia si to objednaju a potom si to nevyzdvihnu .Skrátka ,,pracovat" s ludmi je tažké :wink:
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod Nek » Pon Mar 23, 2009 8:26 pm

To peterveter:
tym svabom od teba sa u mna celkom dari :-) zatial len 1 skapal.... a asi 3 som skrmil... Od vtedy, com ich mam sa mi ich okotilo okolo 350 malych... A z toho cca 120 za posledne 2 tyzdne :lol:

Snazim sa ich krmit piskotami, drvenym srotom (kukurica + obilie), mrkvou ale ostatnu stravu do nich neviem dako dostat, neberie im... Trochu este jablka a cviklu, inac nic...

:?: S cim mozem svabom este spestrit jedalnicek, aby mali moje agamky z nich neskor dostatok vitaminov a mineralov? ...nieco, co zeru aj tie vase ... :?:
Naposledy upravil Nek dňa Pon Mar 23, 2009 10:40 pm, celkovo upravené 1
Physignathus cocincinus (3+1)
W+W+W + .
Obrázok užívateľa
Nek
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Štv Aug 14, 2008 10:32 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod miro293 » Pon Mar 23, 2009 10:26 pm

Nazdar, ja svojim švábom dávam granule pre šteňatá. Tie vyrábajú tak, aby obsahovali dostatok látok potrebných pre rast, tak to snáď vyhovuje aj švábom. Plus ovsené vločky, suchý chlieb. Kvôli vode dostávajú hlavne jablká a mrkvu. Ako som ich presunul hore na terárium, začali sa vďaka zbytkovému teplu rýchlo množiť :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Nek » Pon Mar 23, 2009 10:39 pm

No ja som mojim skusil dat tiez granule, ale normalne nie pre stenata, a tie vobec nemali uspech... Ani sa ich nedotkli... A to iste aj s chlebom... :?

A aky mas cca prirastok za urcite casove obdobie?
Physignathus cocincinus (3+1)
W+W+W + .
Obrázok užívateľa
Nek
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Štv Aug 14, 2008 10:32 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod miro293 » Pon Mar 23, 2009 11:20 pm

Ani neviem, koľko ich tam je, pretože som to nepočítal a denne ich asi zo 10 skrmím klemerkami. Niekoľko stoviek to však určite bude :-) Množiť sa začali asi pred mesiacom, ako som im zvýšil teplotu presunom nad žiarovku v teráriu. Ak to pôjde dobre, do mesiaca nebudem musieť kupovať cvrčky :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen


Späť na Krmivá a technika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron