Je to - alebo nieje krupica?

Rady ako riešiť mnohé starosti okolo zdravotného stavu teráriových živočíchov...

Moderátor: štefan

Je to - alebo nieje krupica?

Poslaťod grafit » Ned Máj 24, 2009 9:30 am

Zdravím. Ako sa prejavuje krupica? Mám iba na jedinej rybke (gurama modrá) jediný biely pupáčik asi ako makové zrnko. Už to raz mala, a bez liečenia jej sám asi po týždni zmyzol. Teraz sa to znovu objavilo asi po dvoch týždňoch na tom istom mieste. Celkovo sa mi jej zdravie nepáči. Na chrbtovej a zadnej plutve má asi od ostatných rýb vyhryzané miesto, ale chová sa úplne normálne, je nestresovaná a potrava jej chutí. Má len asi 4 mesiace.

100 litrov, 20 rybiek, 25 stupňov, špongiový filter vody...
grafit
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Ned Máj 24, 2009 9:03 am

Poslaťod grafit » Ned Máj 24, 2009 3:18 pm

Pri podrobnejšom pozorovaní sa mi zdá, že to biele je skôr akoby chumáčik vatičky. Pleseň?
grafit
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Ned Máj 24, 2009 9:03 am

Poradí mi už niekto?

Poslaťod grafit » Pon Máj 25, 2009 6:37 pm

Je to asi pleseň. Aj tie neúplné plutvy sú asi od toho. Medzi časom jej tá vatička zase zmizla !!!!!!! ?????? Všetko to má asi na svedomí tá pleseň. Kúpil som na to prípravok, Methylen Blue. Akási modrá vodička, pôsobiaca dezimfekčne a oxidačne do akvária, určená na odstránenie plesní. Uvidím. V návode píšu dosť zvláštnu aplikáciu. Zvýšiť teplotu o dva stupne (dokážem), nefiltrovať (nechápem), nesvietiť (dokážem ale tiež nechápem) a silne vzduchovať (môže byť). Po aplikácii (to je neviem kedy) vymeniť polovicu vody v nádrži. Vyprať filter a pridať START plus a BIOFILTER (to je tá špongia, čo používam? a mám ešte pridať ďalšiu?). Po 3 dňoch môžeme pridať 2/3 dávky FMC (to už vôbec neviem, čo je). Ten návod je trochu nejasný. Má niekto zrozumitelnejšiu radu?
Ďakujem
grafit
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Ned Máj 24, 2009 9:03 am

Re: Je to - alebo nieje krupica?

Poslaťod laci » Str Jún 03, 2009 1:39 pm

grafit píše:Zdravím. Ako sa prejavuje krupica? Mám iba na jedinej rybke (gurama modrá) jediný biely pupáčik asi ako makové zrnko. Už to raz mala, a bez liečenia jej sám asi po týždni zmyzol. Teraz sa to znovu objavilo asi po dvoch týždňoch na tom istom mieste. Celkovo sa mi jej zdravie nepáči. Na chrbtovej a zadnej plutve má asi od ostatných rýb vyhryzané miesto, ale chová sa úplne normálne, je nestresovaná a potrava jej chutí. Má len asi 4 mesiace.

100 litrov, 20 rybiek, 25 stupňov, špongiový filter vody...


Pomohla by fotka rybky, ale krupica sama od seba nezmizne, takže táto by to byť nemala.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Poradí mi už niekto?

Poslaťod laci » Str Jún 03, 2009 1:53 pm

grafit píše:Je to asi pleseň. Aj tie neúplné plutvy sú asi od toho. Medzi časom jej tá vatička zase zmizla !!!!!!! ?????? Všetko to má asi na svedomí tá pleseň. Kúpil som na to prípravok, Methylen Blue. Akási modrá vodička, pôsobiaca dezimfekčne a oxidačne do akvária, určená na odstránenie plesní. Uvidím. V návode píšu dosť zvláštnu aplikáciu. Zvýšiť teplotu o dva stupne (dokážem), nefiltrovať (nechápem), nesvietiť (dokážem ale tiež nechápem) a silne vzduchovať (môže byť). Po aplikácii (to je neviem kedy) vymeniť polovicu vody v nádrži. Vyprať filter a pridať START plus a BIOFILTER (to je tá špongia, čo používam? a mám ešte pridať ďalšiu?). Po 3 dňoch môžeme pridať 2/3 dávky FMC (to už vôbec neviem, čo je). Ten návod je trochu nejasný. Má niekto zrozumitelnejšiu radu?
Ďakujem



To je asi toto:
Obrázok

Nepoznám to, nikdy som ho nepoužil, ale podľa toho čo čítam je to:

Methylen Blue
Dezinfekční a oxidační přípravek
Přípravek proti venkovním parazitům, zvláště vhodný pro druhy choulostivé, málo domestifikované ( krunýřovci, diskus…), či s viditelnými dýchacími obtížemi při napadení. Účinné dezinfekční barvivo působící oxidačně. Velmi vhodná k ošetření jiker.


Tu je podrobný návod:

METHYLENOVÁ MODŘ



V akvaristice velmi oblíbený přípravek, zvláště při preventivním ošetření ryb například po transportu, výměnách vody, při krmení živým planktonem apod. V nižších koncentracích - vekmi světlé zabarvení vývojové vody - jej lze použít k ošetření jiker problematických ryb. Pro léčbu doporučujeme použít METHYLENOVOU MODŘ vždy pro čerstvě importované ryby, ryby oslabené, nebo ryby s viditelnými dýchacími obtížemi. Přípravek je vhodný k odstranění plísní, parazitů a počátečních stádií bakteriálních infekcí. Působí oxidačně.



INDIKACE:

Ichthyophthirius Multifilis, Oodinium, Costia, Tetrahymena, Trichodina.



APLIKACE:

Vyměnit 1/2 vody za čerstvou.

Vyjmout, odstavit a vydezinfikovat filtry, jejich náplně a hadice.

Vyhřát akvarijní vodu na 28-30º C.

1., 3., 6. den po předchozí výměně ½ vody aplikovat plnou dávku.

9. den možno bez výměny vody přidat 1/2 dávku FMC a zkusit velmi mírně nakrmit. Přijímají-li rybky potravu, nadále přikrmovat velmi střídmě a postupně zvyšovat dávky až na Vaši běžnou úrověň.

Při zákroku nesvítit, nefiltrovat, jen silně vzduchovat. Nikdy nekrmit.

Léčbu vždy plně dokončit, aby nenastala recidiva, což je velmi pravděpodobné.

Po ukončení, cca 15. den, nadávkovat BIOFILTR pro obnovení činnosti filtrů či jejich náplní.

Doporučujeme použít START+. Váže kovy a příznivě ovlivní obnovení biorytmu v našem akváriu.

Na závěr po několika dnech nadávkujeme ALOE GEL. Podpoří konečné vyhojení a obnovu ochranného slizu rybek.



Modré zabarvení vody zakrátko zmizí. Rostliny na krátkou dobu pozastaví růst.

METHYLENOVOU MODŘ velmi dobře snáší naprostá většina akvarijních ryb.



UPOZORNĚNÍ:

Pozor na oděv, silně barví!

Přípravek je zabalen do speciálního obalu, který zamezuje rozklad světlem, ale přesto jej přechovávejte na tmavém místě a hlavně - důsledně mimo dosah dětí!

Při práci zachovávejte základní hygienická pravidla, dále nejíst, nepít a nekouřit, při zasažení sliznic vyplachujte vodou a vyhledejte lékaře.


Pozor na oděv – silně barví

Zdroj:


Pokiaľ však ide o plieseň aplikoval by som FMC. FMC má širokospektrálne pôsobenie, obsahuje tri základné zložky: formalín, malachitovú zeleň a metylénovú modrú. Je pomerne účinný voči niektorým ektoparazitom a plesniam.

Obrázok

Zdroj:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie


Späť na Choroby a liečebné postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron