zimny spanok vodnej korytnacky

Rady ako riešiť mnohé starosti okolo zdravotného stavu teráriových živočíchov...

Moderátor: štefan

zimny spanok vodnej korytnacky

Poslaťod luckaa4 » Štv Apr 08, 2010 11:04 pm

Ahojte,

mam ani neviem ci to je problem, s mojou vodnou korytnackou, cervenolicou. V novembri sa ukladala na zimny spanok, co je pre mna dost cudne, kedze moje akvarko, nemam az tak super prisposobene na to, aby sla spinkat. Predpokladam, ze si zvykla (ma 10 rokov, je to samcek).
Je april, ja som prisla po pol roku domov, a moj chudacik ma opuchnute ocka, a tazko dycha...Zevraj su to priznaky zobudzania sa...Chodime k zverolekarovi, picha mi vitaminy, a antibiotika plus kvapky do oci...Nema z vas niekto skusenosti so zobudzanim, resp. s takym stavom koratnacky?? Je mi jej velmi luto, dufam, ze netrpi...Najhorisie na tom je, ze mi nemoze povedat co ju boli...Druha samicka je uplne v poriadku...
dakujem za kazdu odpoved
luckaa4
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Apr 08, 2010 10:42 pm

Poslaťod miro293 » Pia Apr 09, 2010 7:34 am

Zdravím, najprv popíš presné podmienky zimovania. Bolo natvrdo niekde vonku, v chladničke prípadne pivnici, alebo pri izbovej teplote? Aké tam boli teploty vody a vzduchu, ako prebiehalo odzimovanie? Ako dlho trvá tento jeho stav?
Môj samec Trachemys scripta scripta bol zimovaný natvrdo od konca októbra do druhej polovice marca. Niekoľkokrát sa stalo, že mal vo vedre ľad hrubý aj 1cm, ktorý som mu pre istotu vyberal. Teraz v pohode žije, žerie a slní sa.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod luckaa4 » Pia Apr 09, 2010 9:15 am

ahoj miro,

no moje korytnacky maju velmi skromne akvarko. Teda bol klasicky v akvarku, s kamenom pri izbovej teplote. Ziadna pivnica, ani chladnicka...Dokonca moja mama ho ani neoddelila od samicky, obaja si lezali vo vode, a on v podstate spinkal, sem tam sa vyskriabal na kamen.Jemu to tak vyhovvovalo. Takze ja vazne uz neviem...V kazdom pripade dostava uz vitaminy, antibiotika, kupeme ho v kamilke, a dufam, ze bude ok...
luckaa4
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Apr 08, 2010 10:42 pm

Poslaťod miro293 » Pia Apr 09, 2010 10:04 am

Keďže to bolo pri izbovej teplote, nebude ten problém spojený so zimovaním ale skôr s chovnými podmienkami a prípadnou avitaminózou. Vitamíny a antibiotiká by mohli v krátkej dobe zabrať, najbližšie si však daj pozor na to, ako ho chováš a čím živíš. Nateraz mu určite zaisti vzduch teplejší ako vodu, ktorá by mala mať pri jeho chorobe kľudne aj okolo 28°C.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod luckaa4 » Pia Apr 09, 2010 10:08 am

to vazne??? a tolko mesiacov mohol spat?? lebo on vyzera akokeby spal, a nie bol chory...
luckaa4
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Apr 08, 2010 10:42 pm

Poslaťod miro293 » Pia Apr 09, 2010 10:14 am

Ak bol oslabený a navyše zimoval pri vysokej teplote, mohlo sa to prejaviť. Pravé zimovanie je natvrdo pri teplote do 8-10 °C, pri teplote vyššej ako 15 stupňov to nie je úplne ono. Vtedy nehybernuje, iba má spomalený metabolizmus.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod luckaa4 » Pia Apr 09, 2010 10:36 am

hej mas pravdu, prave mi napisal smesialista...ze ked spi tak dlho, nieco nie je v poriadku.... Dufam teda ze sa z toho dostane :) dakujem za rady
luckaa4
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Apr 08, 2010 10:42 pm


Späť na Choroby a liečebné postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron