Acanthoscurria a agresívnosť

Aké druhy pavúkov máme v našich chovoch...? Praktické skúsenosti s ich chovom, rozmnožovaním...

Moderátor: štefan

Poslaťod jemen1 » Sob Feb 02, 2008 6:27 pm

To teda je kvalitna fotomontaz.
Obrázok užívateľa
jemen1
 
Príspevky: 55
Registrovaný: Uto Máj 01, 2007 9:27 am

Poslaťod Razor » Pon Sep 01, 2008 3:02 pm

Acanthoscurrie sú moja partička, zameriavam sa hlavne na ne z celej čelade Theraphosidae. Mám doma niekoľko druhov a môžem s konštatovať, že všetky majú obrovský apetít. Najmä A. juruenicola, A. geniculata, A. antillensis. Zaujímavy druh je aj A. natalensis z oblasti Natal nachádzajúca sa pri pobreží v Južnej Amerike. Sfarbením sa veľmi podobá Nhandu carapoensisovi, natalensis je však tmavší :) Zaujímavé sú aj pavúky A. suina a A. insubtilis nepatria práve medzi najväčšie Acanthoscurrie a nie sú až tak agresívne ako väčšie druhy z rodu. Insubtilis je celkom kľudný druh a A. suina má z rodu najväčšie obranné chlpky. Ich veľkosť by mala byť cca 5 cm v tele. (samice). A. atrox je zaujímavý pavúk patrí medzi moje oblúbence, veľký druh, ktorý ale pomalšie rastie. Najsilnejší jed z rodu Acanthoscurria by mala mat A. musculosa, ktorú sa momentálne nedá zohnať nikde. Zaujímavostou je že v rode Acanthoscurria sa vyskytuje pavúk, ktorý disponuje rohom na karapaxe ako je to u rodu Ceratogyrus. Jedná sa o Acanthoscurriu acuminatu. Celkom peknými Acanthoscurriami sú A. chacoana, ktorú si ludia zamieňajú s A. juruenicolou a myslia si že ona je ten pavúk z ktorého indiáni robia jed na lov opíc. Mýlia sa tým pavúkom je A. juruenicola. Chacoana je rozšírená len v oblasti Gran Chaco, Argentíne ale nájsť ju aj v Brazílii. Niekorí chovatelia ju prezívajú zemná versina. Agresívnym pavúkom je tiež hrdzavo hnedo sfarbená A. antillensis. Spolu s Phormictopusom antillensisom a Aviculariou versicolor ju možno nájsť v oblasti Antilles na severe Južnej Ameriky.
Obrázok užívateľa
Razor
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon Júl 21, 2008 3:24 pm
Bydlisko: RS/NR

Poslaťod štefan » Uto Sep 02, 2008 8:03 am

Rod Acanthoscurria je mojim oblubenym rodom. Casom sa mi podarilo sustredit v chove mnoho jej zastupcov, ale neskor sa u mna zacala prejavovat dost prudka alergia pri styku s podrazdenymi jedincami vykopavajucimi svoje chlpky zo zadocku. Preto som bol nuteny s velmi tazkym srdcom ich dat prec a niekolko druhov som daroval ToPaSovi u ktoreho sa im velmi dari.
Ako to ty riesis Razor pri manipulacii s tymito pomerne agresivnymi, ale nadhernymi pavucikmi?
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Razor » Uto Sep 02, 2008 8:42 am

Ahoj.
Pre mňa rod Acanthoscurria znamená veľa, je to môj naj. rod medzi vtáčkarmi a za nimi rod Grammostola. Ako to riešim, noo ešte nemám celkom adult jedince najväčšie sú v cca 12 zv. Hlavne pri ich chove ich netreba zbytočne dráždiť a potom ani chåpky nebudú vykopávať. Ja už 8 zv. jedince prekladám do terárií. Majú tam priestor na pohyb a keď sa náhodou stane že sa zľaknú tak ujdú do úkrytov, málo kedy sa mi stane že vyceria zuby, (samozrejme ak do pavúka nevrtam pinzetou). Niekedy ked vlhčím tak sa stane, že ujdú a trošku vykopávajú, ale zase až taký problém nerobia...uvidíme v budúcnosti. Skôr mám problém s Brachypelmami, tie vykopávajú pomerne častejšie...Acanthoscurrie sa skôr bránia uhryznutím a až ked zistia že je protivník priveľký okamžite sa otáčajú chrbtom a chŕlia chåpky....Väčšinou problém môže nastať ak sa pavúky prenášajú z menších nádob do väčších prípadne z terária do krabičky na predaj...vtedy sa môže stať čokoľvek.
Obrázok užívateľa
Razor
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon Júl 21, 2008 3:24 pm
Bydlisko: RS/NR

Poslaťod štefan » Uto Sep 02, 2008 1:35 pm

Ja som ich nedrazdil zbytocne a aj pri napr. naplnani vody v napajacke, podati potravy do terarka sa sli "odtrhnut z retaze" a chlpky len tak lietali. O ich neustalej chuti pouzit zubky, radsej sa ani nebudem zmienovat :lol:
S vykopavanim chlpkov som mal zdravotne tazkosti aj u rodu Lasiodora. Ked som u nich menil vodu a ruku ci pinzety som vnoril do teraria, tak to ako keby som ruku bol strcil do zahonu zihlavy...Spociatku mi pomahalo utisit palcivu bolest strcit postihnutu koncatinu pod horucu vodu a doslova sa obarit, no neskor uz ani to...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Saša » Sob Mar 13, 2010 3:56 am

Naše potvůrky:

Acanthoscurria geniculata
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

a A. juruenicola (zatím ještě škvrně bydlící v krabičce od cvrčků)
Obrázok
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Predchádzajúci

Späť na Pavúky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron