začínam

Malé, veľké, nejedovaté i jedovaté...Všetko o týchto zaujímavých živočíchoch

Moderátor: štefan

začínam

Poslaťod havikman » Str Nov 11, 2009 12:54 pm

Ahoj, chcel by som začať s chovom škorpiónov. Zatiaľ len zháňam teoretické informácie a rady od skúsených chovateľov, tak teda mám tu pár otázok:
Aký je najvhodnejší druh pre začiatočníka a koľko kusov môže tvoriť chovnú skupinu?
Kde by som si ich mohol zadovážiť?
Ďalej, mám k dispozícii viac akvárii o rôznych veľkostí (6l,8l,12l,16l,112l)
Ktoré je najvhodnejšie a ako ho mám založiť.
Vopred všetkým ochotným ďakujem
havikman
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Str Nov 11, 2009 12:37 pm

Re: začínam

Poslaťod štefan » Str Nov 11, 2009 6:16 pm

Ahoj,
v otazke najvhodnejsieho druhu pre zaciatocnikov sa mozno nazory s dalsimi kolegami rozidu, ale mozno sem zaradit Pandinus imperator ( tu vsak pozor na CITES - je v nom zaradeny...-radsej to nebudem dalej komentovat) a Heterometrus sp. Samozrejme, ze aj dalsie pralesne i pustne druhy, ale u nich je velka otazka okolo ich ziskania na Slovensku.
U P.imperator i Heterometrus sp. je vhodny spolocny chov aj niekolkych jedincov, lenze ...viem o pripadoch, kedy samicka zabila na pockanie samca, alebo samec zabil samicku po dlhom spolocnom chove...Takze, ak spolocny chov, tak s jedincami, ktore boli uz pred kupou chovane spolu, spolocne su aj prepravovane. Ak pridat dalsieho jedinca do uz zabehnutej skupinky, tak jedine velmi opatrne, pod dohladom a radsej tie povodne jedince poriadne nakrmit.
Kupit sa daju na burze, v zoobchode alebo u chovatela - tu mozno si zadovazit aj odchovane mladatka. Pozor si vsak treba dat na stare, chore jedince - nekupujme hned tie najvacsie zo skupinky. moze sa jednat o stare zvierata. U svetlych napr. pustnych druhov si pozrime koncatiny - ak niektory clanok je tmavy, toho jedinca nekupujme. kazdopadne si treba pozorne prezriet kazdeho jedinca a je jedno ci je to svetly alebo tmavy druh. Apaticke a velmi vychudnute jedince radsej tiez neberme.
Podstatna cast nakupu je aj ich cena. Pozrime si na nete v akej cene sa dany druh pohybuje a zbytocne ich nepreplacajme.
Akvarium nie je az tak vhodne na chov skorpionov. Radsej si zabezpecme primerane velke terarium. Mne sa ale chov v terariu /az na P. imperator/ neosvedcil, bol problem s udrzanim vlhkosti a tak som chovne jedince prelozil do plastovych doz, kde sa vlhkost da udrzat v pohode. Zariadenie ubikacie zalezi od nasich moznosti a aj predstavivosti. V podstate postacuje substrat, miska s vodou a ukryt. Je to zjednodusene, ale je to tak.
Kazdopadne odporucam este pred kupou zvieratka si dokladne prestudovat literaturu - bud ju najdeme v nasom casopise vivarista.sk alebo aj v nasom antikvariate vivarista.sk/eshop.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod havikman » Str Nov 11, 2009 9:22 pm

Ja som rovnako uvažoval nad imperátormi, ale ešte riešim tú otázku s CITESom. Taktiež som si objednal publikáciu o škorpiónoch a zháňam len teretické informácie.Mám niekoľkoročné skúsenosti s vodnými bezstavovcami (krevetami, krabmi a najmä rakmi)a aj s ich odchovom. Uvidím teda pri čom zakotvím, ďakujem za rady, určite ešte budem mať otázky.
havikman
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Str Nov 11, 2009 12:37 pm

help

Poslaťod pe-odin » Uto Aug 10, 2010 9:08 am

ludia prosim zacinam s chovom skorpiona a vo vetssine lit. sa pise slovicko ROSENIE budem mat rod heterometrus cyaneus a mam predstavu co to znamena ale poprosil by som niekoho o presny vyklad slovicka dakujem a ako najlepsie a casto to robit
Obrázok užívateľa
pe-odin
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Aug 09, 2010 5:05 pm
Bydlisko: Demandice 100

Poslaťod pe-odin » Uto Aug 10, 2010 9:27 am

a este jedna vec rad by som sa dozvedel aky biotop alebo lepsie povedane aku vlhkost vzduchu by som mal mat v terarku :?:
Obrázok užívateľa
pe-odin
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Aug 09, 2010 5:05 pm
Bydlisko: Demandice 100

Re: help

Poslaťod štefan » Uto Aug 10, 2010 7:39 pm

Rosenie - vlhcenie substratu, prostredia pomocou napr. rozprasovaca na rastliny. Staci obcas porosit iba cast danej ubikacie (druha by mala byt radsej suchsia). Vlhcit substrat bude moct aj napr. vlozena miska s vodou.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod pe-odin » Uto Aug 10, 2010 8:54 pm

dakujem za pomoc
Obrázok užívateľa
pe-odin
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Aug 09, 2010 5:05 pm
Bydlisko: Demandice 100


Späť na Škorpióny

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron