Bojovnica pestra - /Betta splenders/

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Bojovnica pestra - /Betta splenders/

Poslaťod administrátor » Pon Dec 18, 2006 9:29 pm

pardon........"podarilo" sa mi tuto temu maznut.......preto citacie prvych prispevkov som skopčil dole...normalne tema podkračuje dalej.....

milan.svk : no ja by som ju chcel chovat ale neviem aku velku nadrz mam pouzit a vobec netusim pri akej teplote a ine veci ohladom jej chovu ... keby niekto poradil


dracula : bojovnice ako také sa môžu chovať, aj odchovávať v menších ako aj vo väčších nádržiach...sú to ryby vhodné do spoločenského akva /samo k vhodnej osádke/...ako aj do druhového akvária......teplota stačí klasických 22-25 stupňov..je to labyritnka, takže akvárium musí byť kryté.....
ja som choval samca bojovnice v 25 l akváriu / s párikom žiab/.....teplota bola izbová...cca 22 stupňov.....mal som trošku problém s kŕmením, sušené zo začiatku úplne odmietal, a aj mrazené nejedol všetko doradu....patentky napr. mali úspech iba občas....to ale záleží individálne od ryby...čím bola kŕmená do kúpy:)
chceš ich aj odchovávať??

milan.svk : no ja som chcel pôvodne chovat parik ... ale neviem ci sa budu znasat ... viem ze si samcek robi to penove hniezdo ... a vtedy netreba samicku dat prec od neho a co vlastne zeru te mlade rybky?
Obrázok užívateľa
administrátor
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 7:02 pm

Poslaťod dracula » Pon Dec 18, 2006 9:32 pm

ak chceš mať chovnú skupinu tak odporúčam zostavu 1,2 alebo 1,3....záleží od velkosti akvária....je to lepšie ako čisto pár, lebo istá agresia od samčeka sa akoby prerozdelí na únosnú normu medzi viac samičiek......plus akvárium treba dobre vybaviť množstvom úkrytov, aby sa samičky mali kam schovať.......
samčekovi pomôžu pri tvorbe penového hniezda plávajúce rastliny.....keď bude samička po tzv. svadobných hrách pripravená......nastane samotný neres...počas neho samička vypúšta ikry, tie sú ale ťažšie ako voda....preto ich musí samček a zo začiatku aj samička zbierať z dna a ukladať do penového hniezda....samičku potom odlovíme....samček by ju mohol zabiť.......
ideálna teplota pre liahnutie plôdika je 27-28 stupnov a samčeka necháme pri hniezde až do samotného rozplávania plôdika.....ako strava je najvhodnejšia živá "prachová" potrava /vírniky, naupliá cyklópov a žiabronôžky soľnej/ alebo aj uvarený žåtok z vajca......
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod necro » Pon Dec 18, 2006 9:33 pm

draco, máš čistú pravdu, aj ja mám skúsensoti s chovom bojovníc a možno by som dodal len jednu vec, ak chceš zariaďovať akvárium s bojovnicami odporúčam dať tam najskôr samice na cca 5-7 dní a následne pridať samca. Keby si tam dal prvého samca, alebo naraz všetkých je možné, že samec to bude brať ako čisto "svoje teritórium" a uštve samice k smrti. Preto odporúčam najprv samice.
Ešte k odchovu. Mne sa bohužiaľ nepodaril, aj keď párkrát to vypadalo nádejne, avšak ani raz sa samica "neujala" ku kladeniu ikier.
Obrázok užívateľa
necro
 
Príspevky: 12
Registrovaný: Štv Dec 07, 2006 3:26 pm

Betta splendens

Poslaťod mtec » Uto Dec 19, 2006 10:52 pm

Co sa tyka bojovnic, podarilo sa mi niekolko odchovov , nie je to vsak take jednoducke ako to na prvy pohlad vypada . Najlepsie sa mi osvedcilo toto . Do akvarka cca 20l dame 0,7-1l pohar a naplnime tou istou vodou ako v nadrzi.Do pohara dame samicku a samca do akvarka . Teplota staci 25-27C . Nema vyznam viac, nakolko ikry samiciek maju tendenciu prezrievat a vysypu sa neoplodnene alebo samicka zatvrdne . Takto to nechame dovtedy kym samec nezacne stavat hnizdo a samicka prestane utekat pred nim . Ak vsetko prebieha hladko , padnu si "do oka" a vodorovne pruhovanie ktore byva pri zlaknuti sa meni na zvisle (toto je dolezite) . Teraz mozeme samicku pustit von . Obcas sa jej aj tak ujde zopar "zauch" , co nie je nijaka tragedia (doma to so zenou neskusajte) . Ikry su tazsie ako voda a samcek ich pracne zabudovava do hniezda , obcas toleruje pritomnost a pomoc samicky . Ked neres skoncil , uvedene sfarbenie samicky sa strati a ostane niekde v opacnom kute na hladine akovy bez zivota . Ak je prilis doranana , mozeme do toho pohara o ktorom som skor pisal dat trochu dezinfekcneho roztoku prip.soli a nechame ju 1-2 dni zregenerovat . Nekrmit ! Ani samca pocas opatery ikier. Po rozplavani poteru samca ihned odstranime . Poter je vacsi ako u ostatnych labyrintiek a prijima prachovu potravu .
Obrázok užívateľa
mtec
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv Dec 07, 2006 7:48 pm
Bydlisko: Sahy


Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia