Skalár - /Pterophyllum scalare/

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Skalár - /Pterophyllum scalare/

Poslaťod laci » Štv Nov 29, 2007 8:11 am

Čelaď: Cichlidae
Názov: Pterophyllum scalare
Slovenský názov: Skalár
Oblasť: Južná Amerika
Veľkosť: 15 cm
Potrava: Všežravá, živá, zmrazená a rastlinná potrava, vločkové krmivo.
Teplota: 24 - 28 ºC
pH: 6,5 - 7,5 dH: do 10º

prírodná formaObrázokčiernyObrázokRed devilObrázok

Obrázok
Naposledy upravil laci dňa Uto Dec 04, 2007 1:40 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod tana » Pia Nov 30, 2007 8:29 am

Měla jsem snad všechny druhy a barevné škály.Bohužel jsou to docela náročné ryby co se týká vody.Nyní jsem už si nechala pouze černé a ty se mi už drží cca 4 roky.Bohužel je u nás problém sehnat dospělé skalary-do páru.Mladých je hodně,ale ty jsou podle mého pozorování málo odolné a pokud si je koupíte tak vám většinou do 14 dnů zdechnou.Nevím proč? Ale toto není jenom můj názor,ale i mnoha chovatelů co jsem se na toto téma s nimi bavila.Nechci se nějak někoho doutknou co se tímto chovem zabývá,ale připadá mi to jako honem mladé a prodat-zisk za jakou koliv cenu.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod laci » Pia Nov 30, 2007 12:48 pm

Tak to som trochu prekvapený. V KE je problém predať odchov a preto už „obyčajnú“ formu ani nemnožím, resp. nebudem žiadne. Osobne som nikdy nezháňal dospelé jedince a to u žiadneho druhu. Vždy si zaobstarám mladé jedince v počte ako sa dá cca do 20 kusov a z toho vyberám páry , resp. u Skalárov sa mi vytvorili sami. Posledne som kúpil 3 čierne dospelé skaláre, nakoľko som čierne vôbec nevedel zohnať. No a z nich bol už aj jeden pár na čo ma aj predávajúci upozornil. Čo sa týka úhynu nemám takéto skúsenosti a pravdupovediac s vodu nerobím nič. Žiadne testy merania alebo úprava vody.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Pia Nov 30, 2007 12:50 pm

Toto je môj posledný odchov, fotky už majú cca 1,5 mesiaca:


ObrázokObrázokObrázok
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod tana » Pia Nov 30, 2007 7:17 pm

Bohhužel já jsem před nedávnem dostala samečka a tak pro něj zháním samičku.Bohužel je to tak jak jsem psala,dospělé nejsou jenom malé. Jinak já taky kupují po několika kusech.Já taky nic nedělám s vodou jako ty :wink: Já mám jinak problém zase s kančíky příčnopruhými ty se mi množí takovou kosmickou rychlostí,že už mi je nechcou kupavat a já už nevím co s nimi.Takže je dávám želvám,rakům,krabovi,mlokům a jiným.
Jinak paráda a gratulace k mladým :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod laci » Štv Dec 13, 2007 7:03 pm

Včera ráno sa môj pár čiernych skalárov vytrel (konečme, ale im to rvalo :roll: ). :) Umelý list som preložil do elementky s mäkkou (pramenitou) vodou. No a dnes po príchode z práce už boli vyliahnuté mladé skaláriky cca 50 %. :wink:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Uto Dec 25, 2007 6:55 pm

laci píše:Včera ráno sa môj pár čiernych skalárov vytrel (konečme, ale im to rvalo :roll: ). :) Umelý list som preložil do elementky s mäkkou (pramenitou) vodou. No a dnes po príchode z práce už boli vyliahnuté mladé skaláriky cca 50 %. :wink:

23.12.2007 sa vytreli opäť :) , akosi sa im to zapáčilo :roll: :wink:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod tana » Str Dec 26, 2007 4:09 pm

:lol: doufám,že z toho pak bude i potěr :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod laci » Štv Dec 27, 2007 6:29 am

tana píše::lol: doufám,že z toho pak bude i potěr :wink:

Už je , ale horšie je že idem preč na 4 noci takže kŕmiť príde ne-akvaristická osoba. :( Mrazím drobnú artémiu a uvidím čo prežije. Druhý výter by sa mal rozplávať 29.12. kedy odchádzam, je to slušný výter - odpad bol iba cca 20 ikier, čo som bol prekvapený :shock:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Štv Jan 03, 2008 1:11 pm

Takže tak ako som predpokladal 29. 12. 2007 pri mojom odchode sa rozplávali cca 200 – 300 kusov. Kŕmila ich sestra ale iba 1 x denne a aj to iba mrazenou artémiou. Údajne prvý deň sa nažrali ale po návrate domov z nich neostala ako som predpokladal ani jedna rybka. Škoda :( .

Z prvého výteru prežili všetky :D . Sú medzi nimi aj iné sfarbenia ako čierne, pravdepodobne zlaté, ale tieto vyradím – nemám o nich záujem.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Ned Feb 17, 2008 9:44 am

Ďalší výter čierných skalárov. Fotil som iba mobilom tak to aj tak vyzerá :( .

Obrázok

A tú sú dnes po prvých snahách o rozplávanie.

Obrázok
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Ned Feb 17, 2008 5:10 pm

Práve prebiehajúce trenie.

Obrázok

Obrázok


Ja viem fotky otrasne :( - mobil.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Uto Feb 26, 2008 6:56 am

LUBOŠ píše:Zdravím , tak už som sa zaregistroval.
Mne sa ani tak nejedná o rozmnožovanie skalárov, ale o dochovanie okrasných kusov, preto chcem vedieť o tom akváriu, aké by malo mať ideálne rozmery, napr. 130x25x40? by som plánoval ja, či to bude stačiť na ten tlak, alebo treba krátke a vysoké?


Tých 25 cm je asi håbka. Je to málo keď vezmeme do úvahy veľkosť dospelých skalárov (mám na mysli ich dåžku). Vhodnejšie by bolo 130 x 40 x40 ja mám však rôzne rozmery nádrži. Najväčšie mám 80 x 40 x 40 cm. No veľkosť nádrže závisí od tvojho rozhodnutia. Ale håbka by určite nemala byť pod 35 cm a ak môžeš a vyhovuje ti to zamyslí sa aj nad výškou 50 cm.
No a čo sa týka toho tlaku tak s tým si nerob žiadny problém. Chovné páry ak sú dobré živené vo vyhovujúcich podmienkach sa vytrú aj v podstatne menšom akváriu. Trebárs aj 10 litrovom. Momentálne som musel oddeliť dva chovné páry a pre nedostatok miesta som jeden pár (čierny samec, obyčajná samica) umiestnil do nádrže rozmerov 99 x 35 x 25 cm. Je im to na výšku malé. No a už sa tam trikrát vytreli. Všetky boli čo do počtu ikier malé . Z prvého mám niekoľko kusov rybiek, druhý osadenstvo po útoku zlikvidovalo a tretí je práve v elementke ale už 90% ikier je plesnivých. Pravdepodobne boli zle oplodnené samcom pre neustále odoháňanie iných rýb. :)
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod tana » Uto Feb 26, 2008 1:54 pm

Ta výška je nedostačující.Pokud chceš mít vzrostlé a dobře vyvinuté jedince tak jím pořiť co největší výšku-já mám 80cm.Ale postačí i mezi 50-60cm.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod laci » Uto Feb 26, 2008 1:59 pm

tana píše:Ta výška je nedostačující.Pokud chceš mít vzrostlé a dobře vyvinuté jedince tak jím pořiť co největší výšku-já mám 80cm.Ale postačí i mezi 50-60cm.

Preto som uviedol tých 50 cm, ale chcel by som Ťa vidieť ako čistíš dno pri tých 80 cm. :wink: . To sa tam musíš kúpať :shock: :D .
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Ďalší

Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron