závojnatka

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

závojnatka

Poslaťod xlasticka » Ned Dec 30, 2007 12:16 pm

ahojte to som zase ja. Zaujímalo by ma, prečo mi moja rybka závojnatka zbledla. Keď som si ju kúpila, jedna bola oranžová a druhá taká tmavá, na vrchu až do čierna. iba bruško mala oranžové. A teraz je oranžová celá!
Čo jej niečo chýba?
Tiež by som im chcela kúpiť asi 10l hranaté akvárko, lebo ich mám v sklenenej guli. Neviete mi povedať koľko cca 10l akvárko približne stojí? Aby som vedela, koľko mám začať šetriť :)
Obrázok užívateľa
xlasticka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Sob Dec 29, 2007 5:53 pm
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

a

Poslaťod agama » Ned Dec 30, 2007 12:22 pm

a 10l take drahe neni neviem presne kolko stoji ale ked chces co najlacnejsie je urcite lepsie si ho dat spravit v slkenarste, som si dal v sklenarstve spravit 18l a stalo 240sk :wink: v obchode by bolo urcite o moc drachsie
Obrázok užívateľa
agama
 
Príspevky: 298
Registrovaný: Ned Apr 01, 2007 9:22 am
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod tana » Ned Dec 30, 2007 4:48 pm

Nemusí to být tvá chyba.Je možné,že je to kříženec a geny se zdědí po rodičích,Je mi jasné,že nevíš jak byli vybarvení,takže je to normální proces.Závojnatka není náročná na teplotu vody,ale postačí jí klidně teplota pokojová+čistá voda+kvalitní žrádlo+vzduchový filtr,ale taky nemusí.ale pozor na kyslík v kouli.Pokud jí máš,jak uvádíš v kouli tak bych raději volila jinou nádrž,klidně se Ti může zbláznit a mít stres a to může být i to blednutí.Jinak já je mám kroně zimy venku v jezírku.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod miro293 » Ned Dec 30, 2007 5:40 pm

Je viac moznosti, preco zbledla. Moze to byt mensim obsahom kyslika, srtesom, prisposobenim sa farebnosti dna nadrze, v ktorej ju chovas... Je pomerne, ze ryby v presvetlenych plytsich vodach su celkove svetlejsie, ako tie iste, len z hlbsich. A samozrejme ani uz spominana genetika nemusi byt bez viny :wink:
Co sa tyka akvarka, taka velkost je lacna, stoji to 10-13,- SK/l v zavislosti od obchodu. Agama je v Blave, tam su ceny vyssie. Pobehaj chovace v okoli a zistis, ako na tom su. Pripadne si ho zlep sam, alebo si ho nechaj urobit v sklenarstve. Pod 10,-SK za liter sa vsak pravdepodobne nedostanes.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Saša » Pia Jan 02, 2009 8:48 pm

Sice je tohle téma už offfff (plus nějaké to anglofonní cosi...), ale dříve či později se na to zase jistě někdo zeptá a tak tu bude mít alespoň nějaké to info předem - Vzhledem k základním potřebám tzv. "začátečnických rybiček", za jaké jsou tradičně (a mylně) považovány právě závojové formy karase, si neodpustím upozornění, že pro jednu (!) závojnatku chovanou od malinka v akváriu (kde sice nejspíš zakrsne tak na 10 cm délky těla, ale i to je při její mohutnosti celkem dost), se doporučuje min. 30 litrů objemu vody...
Hlavním problémem je tu z chovatelského hlediska vymněšování těch tvorů (ano, ty ryby v tom akvárku denně "chodí na záchod", a pak to musí "čenichat"... a tedy se tam, bez adekvátní filtrace ad., dříve či později vlastními splodinami otráví). A pak ještě ta základní věc potřeby se volně pohybovat...
Když budem "počítat" dle základního pravidla - čím menší nádrž, tím více práce kolem ní - dojdeme brzy mj. k tomu, že v 10-ti l akvišku zabere cca 1 l objemu filtr, 2 l písek, dodáme-li tam 3D pozadí, je to další (min.) půlitr minus, něco zabere ta jedna "unavená" rostlinka (o moc víc se jich tam nevejde, navíc je karásci ničí)... a tak dále a tak dál. A k tomu nejzákladnější akvaristické pravidlo - na jeden cm délky ryby jeden litr vody... (platí u neonek, oček atp... u větších ryb jsou "pravidla" už mnohem přísnější...), dojdeme náhle k tomu, že pro rybu samotnou už moc prostoru nezbylo. Desetilitrovka je v tomto směru možná čupr akviško pro krevetky, možná vytíračka pro dánia nebo pro neonky (když se jim to správně udělá), rozhodně to ale není adekvátní příbytek pro rybu, která se tam skoro ani neotočí... a závojnatka je vážně dost robustní tvor... :wink:
Naposledy upravil Saša dňa Ned Jan 04, 2009 6:52 pm, celkovo upravené 1
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod CHUCK » Sob Jan 03, 2009 10:02 am

no keby som ja mal dve zavojnatky tak by som ich urcite nechoval v nejakej 10l nadrzi to je doslova tyranie a ked vidim zavojnatku v obchode v nejakom 5l esuse tak mi je na bliti a ak chces mat 10l nadrz tak do toh mozno tak 2gupki alebo bojovnicu na zavojnatku 1 by som aspon 60l akvarko dal ako najmensie
CHUCK
 
Príspevky: 103
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 4:54 pm
Bydlisko: OKOLIE ZILINY

Poslaťod Saša » Ned Jan 04, 2009 6:29 pm

No jo, jenže spousta začátečníků to neví. Potíž je asi v tom, že v obchodech nejsou (z celkem pochopitelných důvodů) zvířata držena v adekvátních podmínkách, přitom někteří živočichové po určitou dobu vydrží i třeba v takhle stísněných prostorách. To může vést u mnoha nezkušených lidí k představě, že takhle je to dostačující a obchodníci se je zpravidla ani nepokusí vyvést z omylu (konec konců se tak i snadno zbaví jinak neprodejného zboží, jako jsou třeba "oblíbené" koule). Těm zvířátkům to ale hezký život neumožní :(
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Str Jan 07, 2009 11:05 pm

Neustále a dokola píšu a říkám : Nežli si nějaké zvíře domů pořídím tak si nastuduji co potřebuje k životu a co obnáší konkrétní druh a pak zvážím zdali ho dovedu obstarat :!:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod CHUCK » Štv Jan 08, 2009 8:45 am

presne tak
poznam ludi co si napr isli po obchodoch a kupili si cincilu a maju ju doma masiac v uplne malej klietke a uz sa jej chcu zbavit ja tomu hovorim velke oci :lol:
CHUCK
 
Príspevky: 103
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 4:54 pm
Bydlisko: OKOLIE ZILINY


Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron