Hromadný chov motýľov

Skúsenosti a poznatky o týchto zástupcoch ríše hmyzu...

Moderátor: štefan

Myslíte, že takýto projekt je dobrý?

Rozhodne hej
9
75%
Asi hej
0
Nehlasovalo
Neviem
2
17%
Skôr nie
0
Nehlasovalo
Rozhodne nie
1
8%
 
Celkom hlasov : 12

Hromadný chov motýľov

Poslaťod Almeida » Štv Dec 07, 2006 11:14 am

Množstvo motýľov vo voľnej prírode v posledných rokoch klesá. Nikde som nevidel napísané, prečo je tomu tak, no je možné, že je to kvoli kontaminácii pôdy a už sa môže začať prejavovať u niektorých druhov aj nízky počet jedincov. Snáď by sa to dalo zlepšiť tím, že by sa chovali naše druhy motýľov vo veľkých množstvách a následne sa vypúšťali, čo by lokálne malo za následok zvýšenie počtu jedincov možno aj o niekoľko stovák jedincov. Zároveň je tu však riziko z párenia príbuzných jedincov a následnéj degenerácii miestnej populácie... Taktiež by v čase húseníc neprebiehal takmer žiaden prirodzený výber, takže aj toto je riziko, čiastočne znížiteľné umelým výberom - atipické jedince by vypúšťané do prírody neboli...

Čo si o tom myslíte?
Almeida
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str Dec 06, 2006 11:32 am
Bydlisko: Dlhá nad Oravou

ja s tebou velmi suhlasim a v kosiciach je to tiez tak-

Poslaťod MAJLO226 » Pia Dec 08, 2006 9:46 pm

rad sa s tebou do toho zapojim- rad pomozem-
Obrázok užívateľa
MAJLO226
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pia Dec 08, 2006 9:36 pm
Bydlisko: kosice

Poslaťod dracula » Uto Dec 12, 2006 5:03 pm

pár dní som uvažoval nad touto tvojou myšlienkou a musím uznať, je to naozaj "brouk do hlavy"....
chcem sa v prvom rade spýtať v akých podmienkach by si ich chcel chovať? v akých počtoch na jedno chovné zariadenie...a tak....lebo od toho bude dosť vela záležať.....
s tým prirodzeným výberom, je to podľa mňa tak......že by bol naozaj najvhodnejší v rámci ochránenia prírodného genofondu...ale zároveň ako ten prirodzený výber simulovať? nikto podľa mňa nevie s určitostou povedať že toto je slabý a toto silný jedinec.......pomohol by možno nejaký prirodzený predátor....ten to vie asi najlepšie....ale naskytá sa otázka "ktorý predátor" a či by sa to dalo v daných chovných zariadeniach nejako vhodne realizovať :)
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Almeida » Str Dec 13, 2006 3:58 pm

To Dracula:

S chovnými zariadeniami je asi najväčší problém. S otcom rozmýšľame o drevenej konštrukcii potiahnutej jemnou sieťkou (napríklad zo siloniek). Otec navrhuje rozmer 1x1x1 meter, ja som za väčší, aby tam mohli imága lietať a spáriť sa, taktiež, aby tam bol dostatok živných rastlím, na ktoré by mohli naklásť vajíčka a treba aj nejaké kvety, ako zdroj potravy pre imága (tie by sa mohli dodávať aj v kvetináčoch, aby sa mohli meniť). Ja by som bol teda za rozmery aspon 1,5x2x1,5 metra. Čo sa týka množstva jedincov na chovné zariadenie, tak to sa vyjadriť neviem, no záleží to od druhu (Takých babôčiek by tam mohlo byť možno aj niekoľko 100 húseníc).

Čo sa týka prirodzeného výberu, tak nejde mi až tak o predátori, ako o parazity. Cez sieťku by sa dnu dostali plesne, ktoré by určitý výber urobili, no to je asi všetko. Dať do zariadenia parazity je totiž podobné, ako keby sme ho zapálili. Dotičný parazit by totiž dnu nemal prirodzeného nepriteľa, takže by sa premnožil a zničil by celú motýliu populáciu, keďže na tak malom priestore by nemal problém nájsť všetky húsenice.

Čiastočne by sa dal urobiť umelý výber, to znamená, že príliš malé, alebo veľké jedince (merali by sa pred vypúšťaním) by vypustené neboli, taktiež jedince netipickej farby (či už imág, húseníc, alebo kukiel) a podobne.

V každom prípade, nevylúčime všetky slabé jedince, no tieto sa po vypustení do prírody stretnú s krutou realitou a príroda s nimi urobí poriadok a tak za pár rokov to na zdravotnom stave miestnej populácie nebude poznať. Ak sa budú do chovov prinášať každoročne aj jedince z voľnej prírody, z oblastí, kde by takéto chovy neboli, tak by sa tam donášali aj tie správne gény.[/b]

http://www.motyle.sk - stránka pre každého milovníka (nielen) motýľov :wink:
Almeida
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str Dec 06, 2006 11:32 am
Bydlisko: Dlhá nad Oravou

Poslaťod dracula » Pon Dec 18, 2006 11:29 pm

no tie väčšie rozmery by boli asi naozaj praktickejšie....
ak by ste nejak poriešili tie parazity....tak by to bol fakt zaujmavy projekt..len ma fakt nenapada ako :?
inak...o rozmnožovanie ktorych druhov by šlo? respektive rozmnoženie ktorých beriete ako prioritné??
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Almeida » Uto Dec 19, 2006 1:14 am

Tak prioritne by to mali byť asi Nymphalidae. Na začiatok asi hlavne Vanessa atalanta. Ale aj iné, ako Vanessa cardui, Inachis io, Polygonia C-album, Colias sp. a iné. Hlavne výrazné a aj spoločensky obåúbené druhy. Uvidím, čo mi ale časové možnosti dovolia a čo sa mi podarí získať...
Almeida
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str Dec 06, 2006 11:32 am
Bydlisko: Dlhá nad Oravou

Re: Hromadný chov motýľov

Poslaťod MAJLO226 » Pon Dec 25, 2006 6:01 pm

Almeida píše:Množstvo motýľov vo voľnej prírode v posledných rokoch klesá. Nikde som nevidel napísané, prečo je tomu tak, no je možné, že je to kvoli kontaminácii pôdy a už sa môže začať prejavovať u niektorých druhov aj nízky počet jedincov. Snáď by sa to dalo zlepšiť tím, že by sa chovali naše druhy motýľov vo veľkých množstvách a následne sa vypúšťali, čo by lokálne malo za následok zvýšenie počtu jedincov možno aj o niekoľko stovák jedincov. Zároveň je tu však riziko z párenia príbuzných jedincov a následnéj degenerácii miestnej populácie... Taktiež by v čase húseníc neprebiehal takmer žiaden prirodzený výber, takže aj toto je riziko, čiastočne znížiteľné umelým výberom - atipické jedince by vypúšťané do prírody neboli...

Čo si o tom myslíte?




lenze ak tam das parazity na prirodzeny vyber tak znicis tym aj zdryve aj slabe husenice- a naco- ved ide o to ci preziju - ak ano az do imaga tak sa mozu vypustit a priroda to dokona sama- je to dobry projekt ale myslim ze dost narocnny na vsetko
Obrázok užívateľa
MAJLO226
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pia Dec 08, 2006 9:36 pm
Bydlisko: kosice

Re: Hromadný chov motýľov

Poslaťod Almeida » Pon Jan 08, 2007 4:48 pm

lenze ak tam das parazity na prirodzeny vyber tak znicis tym aj zdrave aj slabe husenice- a naco- ved ide o to ci preziju - ak ano az do imaga tak sa mozu vypustit a priroda to dokona sama- je to dobry projekt, ale myslim, ze dost narocny na vsetko[/quote]

Samozrejme. Jedná sa mi ale o to, že ak by sa v zajatí chovali niekoľko rokov, tak by zdegenerovali a po vypustení do prírody by sa spárili so zdravými jedincami, ktoré by mali nízkoživotaschopné potomstvo. Najlepšie by asi bolo každý rok odchytiť nové jedince v prírode...
Almeida
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str Dec 06, 2006 11:32 am
Bydlisko: Dlhá nad Oravou

Poslaťod rindo » Str Apr 30, 2008 5:46 pm

ahoj dracula nejsi sam kto nad tym uvazuje ja chovam motyle uz dlho a uz asi piaty rok zosirujem populaciu lmotylov tym ze chodim vysadzat ich hostitelske rastliny , ktore im clovek znicil a pomohlo to taktiez populaciu lisajov som zvysoval tym , ze som jedince z chovu pustal do volnej prirody a taktiez to zabralo .... ale lokalne by pomohla len nejaka motylia farma ... teraz to idem skusit so sklenikom a uvidim jak to dopadne ...
Obrázok užívateľa
rindo
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Uto Apr 15, 2008 5:55 pm


Späť na Exotické motýle, chrobáky, modlivky, listovky, pakobylky, strašilky, šváby...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron