mloky rodu cynops

Aké druhy žiab či mlokov chováme? Skúsenosti s nimi...

Moderátor: štefan

mloky rodu cynops

Poslaťod Fantastic » Pia Feb 01, 2008 12:35 pm

Poslednu dobu zaujimali moju pozornost obojzivelnici,hlavne mloky.....zaujali ma mloky rodu CYNOPS ....ma niekto s nimi skusenosti? zaujima ma hlavne ich rozsirenie medzi chovatelmi a ich zohnatelnost u nas popripade v CR
Obrázok užívateľa
Fantastic
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pon Jún 18, 2007 3:36 pm
Bydlisko: Gelnica

Poslaťod Fantastic » Pia Feb 01, 2008 12:35 pm

tak zacnem nieco ja....
zdroj:encyklopedie teraristika, E.Bruins 2

spominaju sa tu tri druhy Cynops ensicauda,C orientalis a C pyrrhogaster,velkost od 7-12 cm,vsetky su velmi zaujimavo sfarbene....Ich domovinou je Japonsko a Cina
Zakladne podmienky chovu:
akvaterarium vhodnej velkosti(pre 10 mlokov 80x40x40) s velkou vodnou plochou. Teplota 14-18 stupnov, C ensicauda az 25 . Akvarium osadime mnozstvom vodnych rastlin,sluziacich ako ukryt ale aj miesto na kladenie vajiciek.
Parenie
Mloky zimujeme pri teplote 4-7 stupnov,najlepsie v chladnicke...po zimovani sa musi parik mlokov navzajom prijat,paria sa bez fyzickeho kontaktu. Samicka kladie asi 200 vajicok na rastliny. Pri teplote 15-17 stupnov sa vajicka liahnu za 2 tyzdne. Premena nastava po 3-4 meiacoch
Obrázok užívateľa
Fantastic
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pon Jún 18, 2007 3:36 pm
Bydlisko: Gelnica

Re: mloky rodu cynops

Poslaťod štefan » Pia Feb 01, 2008 9:54 pm

Ja ich mam zastupene v chove (viď ATLAS) v počte 17 (malá forma, ktorú na základe mojich snímok určoval p. Zmítko, ako odborník na mloky, no zmylil sa pri tom. Nejde o C.pyrrhogaster ako tvrdil, ale o iny druh mloka Cynops orientalis) a 11 Cynops pyrrhogaster. Okrem nich mám veľkú skupinu Pleurodeles waltl.
Na minulorocnej jesennej VIVARISTIKE LEVICE boli v ponuke aj mloky s nezvycajne fialovou ventralnou stranou, ale o aky druh islo, neviem presne.
Naposledy upravil štefan dňa Uto Feb 26, 2008 9:35 am, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Fantastic » Sob Feb 02, 2008 1:07 pm

a ake su bezne ceny po akych sa predavaju? podarilo sa ti ich aj odchovat ?
Obrázok užívateľa
Fantastic
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pon Jún 18, 2007 3:36 pm
Bydlisko: Gelnica

Poslaťod Fantastic » Pon Feb 18, 2008 4:14 pm

to stefan: ta podarilo sa ti ich niekedy odchovat alebo planujes teraz an jar?? a tie priblizne ceny v akych s apohybuju???
Obrázok užívateľa
Fantastic
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pon Jún 18, 2007 3:36 pm
Bydlisko: Gelnica

Poslaťod štefan » Pon Feb 18, 2008 6:08 pm

Nie, zatial som ich neodchovaval, prave len zostavujem chovne kmene. Pred par dnami som doniesol dalsie mloky a tak sa mi podarilo zostavit chovny kmeň Cynops orientalis o počte 17 kusov a akonahle zoženiem veľlke akvarium a techniku, doplnim skupinku o ďalsie jedince. (Akvarium uz je, i technika, zostava nasetrit korunky na na dalsie jedince.
Cynops "pyrrhogaster" (u nich sa mi to podoba na všetko možne, len nie na tento druh, v systematike je doslova bordel...) sa mi podarilo rozsirit o jednu nadherne samicky s prevahou vyrazne zltych bodiek na boku tela a zajtra by som mal doniest dalsiu skupinku tychto nadhernych mlokov. Toto sa už zrealizovalo a doniesol som krásnych 5 samičiek. Moja skupinka týchto mlokov pozostáva z 11 jedincov.
Nuz ceny...tie sa pohybuju radovo od 250 az do 600 Sk/kus, no ziskat ich i tak je priam maly zazrak. V ponukach nie su pricasto.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Marián » Sob Mar 22, 2008 6:59 pm

Konečne mám mloka! :P Je to pár Cynops orientalis a majú cca 6 cm :D Dal som ich do spoločenského akvária 260l a zatiaľ sú aj ryby aj mloky v pohode ale ak začne prevládať nepriateľský tón tak dám mlokov do 100 litrovej samostatnej nádrže
Obrázok užívateľa
Marián
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia Mar 14, 2008 7:56 pm
Bydlisko: Bušince

Poslaťod Marián » Ned Mar 23, 2008 3:13 pm

Štefan napísal že cena za mloky Cynops je od 250 Sk za kus a mne sa podarilo kúpiť párik spolu za 190 Sk :D . Predavač v akvaristike mi vravel že sa mloky Cynops zvliekajú a zakaľujú vodu na bielo - je to pravda? Ak áno tak neviete ako často sa zvliekajú?
Obrázok užívateľa
Marián
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia Mar 14, 2008 7:56 pm
Bydlisko: Bušince

Poslaťod štefan » Ned Mar 23, 2008 3:26 pm

S tou cenou sa to velmi líši od miesta, kde ich kúpiš. Napr. v Lv stali mloky rodu Cynops 250, Sk, ale v Nitre som tie iste kupil za stovku. V Leviciach bol iny druh mlokov po 100, ale v Nitre boli uz po 200. Takze tolko k cene. Bud rad, ze si kupil /i ked iny druh rodu Cynops/ tak lacno.
Je jasne, ze kazde zviera musi rast, takze sa aj zvlieka. To so sfarbenim vody do biela som vo svojom chove nepozoroval. Periodicita zvleku zavisi od mnoho faktorov a neda sa urcit, ze sa ti mlok zvlecie kazdych 10 dni.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tufa » Uto Mar 25, 2008 8:34 pm

Mne sa moje mloky zvliekli asi na 3 den po ich kupe ale takisto ziadne zafarbenie vody alebo nieco podobne. Dokonca ani pri rebrovnikovi sa voda nezaspini a ten je hadam aj za 10 Cynopsov :D
Obrázok užívateľa
tufa
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Sob Jan 26, 2008 10:44 pm
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Marián » Štv Mar 27, 2008 8:10 pm

Pre tufu: Máš cynops v teráriu alebo v akváriu? A koľko ich máš?
Nevie niekto či dvom mlokom Cynops nie je ,,smutno,, v 260 litrovom akváriu? Lebo mne len ležia v rastlinách a nezijdu ani dopredu :roll:
Obrázok užívateľa
Marián
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia Mar 14, 2008 7:56 pm
Bydlisko: Bušince

Poslaťod štefan » Štv Mar 27, 2008 10:26 pm

Nuž, ja by som do 260 litrovej nadrzky dal nie parik, ale aj stredne velku skupinku. Kolko jedincov, to necham na tvojom rozhodnuti.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tufa » Pia Mar 28, 2008 9:52 pm

Ja mam 3 kusky v akvarku sice malickom 25 l., ale myslim, ze im to nejak nevadi, kazdy ma svoje oblubene miestocko :D a spoločnosť im robia krevetky. V tak velkom akvarku ako ma Marian maju raj na zemi -teda vo vode , aj ked si myslim, ze nie su az tak narocne na priestor.
Obrázok užívateľa
tufa
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Sob Jan 26, 2008 10:44 pm
Bydlisko: Prešov

Poslaťod Marián » Sob Mar 29, 2008 7:01 pm

Veď aj by som chcel mať dáku skupinku len ich neviem zohnať :wink: ale o týždeň by som ich už mal mať - myslím ďalšie do skupinky. Včera som na jednej stránke našiel článok že cynops-y orientalis-y žijú celý rok (okrem zimovania) vo vode a nepotrebujú nejaký extra výbežok súše - je to pravda?
Obrázok užívateľa
Marián
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia Mar 14, 2008 7:56 pm
Bydlisko: Bušince

Poslaťod štefan » Sob Mar 29, 2008 8:11 pm

Je aj nie je.
Svoju skupinu 17 mlokov som umiestnil do akvateraria, kde sus tvori par tehal a umele rastlinky. Velka cast mlokov sa skutocne zdrzuje vo vode, pričom par jedincov sa prestahovalo na suš a tam žijú pri občasnom "namočení" sa do vody.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Ďalší

Späť na Obojživelníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron