TRAPELUS MUTABILIS ( WUSTENAGUME ´´ MUTABILIS´´)

Od malých až po veľké...Chovateľské skúsenosti s nimi

Moderátor: štefan

TRAPELUS MUTABILIS ( WUSTENAGUME ´´ MUTABILIS´´)

Poslaťod tana » Štv Jún 05, 2008 10:46 pm

Tak to jsou nové přírůstky 1.1 :wink:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

foto : tana
soukromý chov : tana
Naposledy upravil tana dňa Sob Jún 07, 2008 4:17 pm, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Re: TRAPELUS MUTABILIS ( WUSTENAGUME ´´ MUTABILIS´´)

Poslaťod tarzanm » Pia Jún 06, 2008 3:48 am

Su nadherne,gratulujem a držim palce .Su citesove?
Obrázok užívateľa
tarzanm
Moderátor
 
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Jan 21, 2007 5:00 pm
Bydlisko: Poprad

Poslaťod tana » Pia Jún 06, 2008 2:54 pm

Děkuji,mám znich obrovskou radost. Jenom se musí pořádně vykrmit :wink:
Co se týká citesu tak jsem se nedívala. Zatím mám jiné strosti,ale zjistím a dám vědět.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod štefan » Sob Jún 07, 2008 5:55 am

Rod Trapelus nie je v CITESe :)
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Saša » Str Aug 06, 2008 8:59 pm

Ahoj, sháním jakékoli informace o chovu agamek Trapelus savignyi. Zatím, vyjma pár základních údajů, marně. V dostupné literatuře není o celém tomto rodu ani zmínka, na netu jen tu a tam nějaká drobnost... Potřeby T. mutabilis budou asi hodně podobné, takže bych to mohl využít. Můžete mi, prosím, poradit?
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pia Aug 08, 2008 8:51 pm

Bohužel informace opravdu nenajdeš a pokud ano tak jsou většinou psané nesmysly. Ano podmínky jsou stejné. Co Tě přesně zajímá? Napiš co Tě trápí :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Pia Aug 08, 2008 10:14 pm

Zajímá mě vlastně všechno. Jestli mají obd. klidu (pokud ano, tak kdy, jak dlouhé a při jaké teplotě), kdyby se náhodou pářily, tak délka gravidity a následné inkubace, délka života ad. Vpodstatě vítám cokoli, co bych mohl upotřebit. Základní věci už jsem sice zjistil na jedněch německých stránkách, zatím je toho ale pořád hrozně málo...
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Str Aug 13, 2008 4:58 pm

Trapelus savingnyi (Wustenagame ´´savignyi´´)
Patří do třídy reptilia (plazi) Agamidae (Agamen), druh trapelus.
Jsou to velice důvěřivá a milá zvířátka, která se dají velice dobře ochočit. Jsou to jako upíři - mají 2 upíří zuby (nejsou to úpíři) jenom se to tak říká, protože mají v předu horní čelisti 2 zuby, které přečnívají z tlamy a když jí otevřou tak jsou velice dobře vidět. Nekolik týdnů před pářením doporučuji je dát do zimního klidu - má to smysl a jsou i potom mnohem lepší zdravější mladé (potomstvo). Takže nepodceňovat toto. Jejich velikost v dospělosti je cca 25 cm. Tento druh pochází ze Severní Afriky až do jihozápadní Asie. Teplota v terárku se pohybuje : den 22 - 35°C a to pod spotem a noční je dobré snížit cca 15-20%°C. Terárium by mělo být zařízené podle oblasti a to je step až polostep někdy i poušt,ale to už záleží jak si to uděláš. Je hodně přizpůsobivá. Hlavně by mělo bát v terárku nějaké místo, kde by se mohla ukrýt i vyhřívat,dále nějaká miska s vodou ze které pije a koupe se a to doporučuji i brát je třeba do umývadla 1-2x týdně -rádi se koupou. Také je dobré dát nějaké umělé kytky. Terárko ba mohlo být alespoň z jedné strany opískované -rádi lozí. Co se týká březosti tak u samičky to poznáš podle toho, že její lalok je zbarvený do rudé červené jinak je modrý. CCa do 4 týdnů kjladou vajíčka do vlhkého písku a k tomu je nejvhodnější nějaké né moc vysoká nádoba a do ní písek s rašelinou a to hodně vlhké a tam se vyklade cca od 8 do 12 vajec. Vajíčka se dávají pak po snůšce do vlhkého vermikuli či perlitu a při 27,5 až 29°C se inkubujou, jsem pro střed inkubace cca 28°C pro zdravý vývoj jedinců. PO 54-57 dne se klubou 70-80mm velcí jedinci. Jinak doporučuji v terárku výšku písku 5cm, rádi se v písku válí - blbnou. Strava jak zelené krmivo tak i hmyz a podobnou havět a hlavně vitamíny+minerála+čistý vápník. Dále nesmí chybět v terárku UVB + spot na výhřev a také větrání. Dále doporučuji silné výkyvy teplotní : den a noc, přece jenom je to tvoreček který je zvyklý na extrémně suché okolí tudiš i ty teplotní výkyvy. Dožívají se cca +- 15 let.
Doufám, že jsem to všechno napsala co Tě zajímá, a pokud něco jsem opoměla tak napiš :wink: Jinak do CITESU NEPATÀÍ .
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Str Aug 13, 2008 10:53 pm

Díky, myslím, že Tvé informace byly vyčerpávající :) . Jen ještě jedno upřesnění - jaká je optimální teplota pro zimování?
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Pia Aug 15, 2008 9:10 pm

Tak už mám agamku doma :) . Bohužel zatím jen jednu, než jsem se dostal ke koupi, doslova se po nich zaprášilo. Je to samička (jménem Agáta), měří asi 19 cm a v terku, co jsem pro ni zařídil, se zabydlela prakticky okamžitě. Už slabou půlhodinku od vpuštění začala po nádrži honit cvrčky (dal jsem jí tam zatím jen tři malé, to aby si snáz zvykla v novém prostředí, ze zveráče už totiž byla nakrmená - dvěma zophoby a myším holátkem)... Čiperka :D
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tozi » Sob Aug 16, 2008 4:58 pm

Gratulujem k prírastku :D ,veľmi krásne tvory.Tiež mam v pláne zadovážiť si ich. :D
Obrázok užívateľa
tozi
Admin
 
Príspevky: 212
Registrovaný: Pon Mar 05, 2007 10:39 am
Bydlisko: Sabinov

Poslaťod Saša » Ned Aug 17, 2008 11:28 pm

Díky :D . Je to neuvěřitelně milé, komunikativní a překvapivě inteligentní zvířátko. A nemůžu si pomoct, něco v jejím chování mi silně připomíná andulku. Vážně :lol: . Bude to asi v tom, jak si umí "říct" o pošimrání za hlavičkou a ve způsobu, jak ji při tom natáčí... Zajímavé jsou taky její pokusy mi něco sdělovat za pomoci barvoměny a "takových těch pohybů" (to se mi teda povedl termín :lol: ). Významu některých už začínám rozumět, i když u většiny dalších mi to ještě chvíli potrvá. Oproti hadům, co jsem kdysi choval, je to ale dost příjemná změna :)
Abych nezapomněl, ohromně jí chutnají mravenci. Může se po nich doslova utlouct. Navíc při tom hezky světloulince zezelená (myslím, že to znamená něco jako "spokojená/mlsná/s trochou loveckého vzrušení")
Už jsem ji nafotil a jakmile vyšetřím trochu času,pošlu ty snímky sem :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pon Aug 18, 2008 3:45 pm

Takže zazimování postačí cca +- 15°C - 18°C.
Supr a gratuluji a hlavně jí dávej všechno potřebné :wink:
Ano je to šílený rozdíl jak uvádíš i já mám doma hady a stejně mutabilisky jsou jako kočky. Pomazlí se když chcou a dovedou komunikovat a jak vidím tak už začínáš rozumět i ty-paráda. Akorát ti mravenci moc vhodní nejsou svou mravenčí kyselinou tak bacha na ně! to dej raději kousek banánu :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Pon Aug 18, 2008 8:55 pm

Když ona po mě ty mravence vyloženě loudí :D . To koukne do misky s moučňáky, na cvrčky pobíhající kolem, pak na mě, začne si olizovat čumáček... a pak jazýčkem lapat imaginární drobný hmyz na topném kameni kde sedí, a pak na sukulentech kolem... a potom zase kouká na mě... a následně zase "chytá". Prostě to celé opakuje tak dlouho, až mi to "konečně dojde" a vyrazím do lesa s filmovkou a kartáčkem v ruce (pejsa se při tom aspoň dobře vyvenčí) k mraveništi takových docela bojovných hnědých potvůrek, co jsou velikostí někde uprostřed mezi obyč černými a takovými těmi lesními "obrováky". Nejsem přes mravence nijak obzvlášť v obraze, ale bojovnice tohoto druhu, přes veškerou svou urputnost, nedokážou probít lidskou kůži ani na nejtenčích místech mezi prsty (používají žihadlo, podobně jako vosa, jejich kusadla nejsou nic moc a takové ty trysky na hlavách jim taky chybí)... ve srovnání s Agátčinými šupinami je přitom moje kůže jen něco jako alobal... Když Agátka baští běžně podávané breberky, tak se u toho zabarvuje trošilinku do zelena (nacpáno mezi obvyklou písčitěhnědou kresbu). Když dostane "brablenečky", okamžitě celá kresba zmizí nahrazena jednolitým "hráškem"... Vzhledem k tomu, že je odchytová, myslím, že jistě pozná, jakou složku právě potřebuje...
V jedné staré příručce pro teraristy (Vergner/Vergnerová) jsem se mj. dočetl, že pro spoustu pouštních agam jsou mravenci (a termiti) dost podstatnou složkou jídelníčku. Tak proč jí to nedopřát? Pokud na tom ona sama trvá? :wink: :D
Naposledy upravil Saša dňa Sob Aug 23, 2008 12:36 am, celkovo upravené 3
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tozi » Pon Aug 18, 2008 11:50 pm

Ide o to že tieto "naše" mravce nemusia byť až tak dobré pre tieto tvory.Predsa len tieto agamy nežijú bežne u nás a teda ani tieto mravce niesu ich potrava.Mravčia kyselina aj napriek tomu že jej chutia môže narobiť docela škody :? .Takže keď už tak z mierou,radšej nech si zvyká na cvrčky alebo múčne červy. :wink:
Obrázok užívateľa
tozi
Admin
 
Príspevky: 212
Registrovaný: Pon Mar 05, 2007 10:39 am
Bydlisko: Sabinov

Ďalší

Späť na Jašteričky a jaštery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron