TRAPELUS MUTABILIS ( WUSTENAGUME ´´ MUTABILIS´´)

Od malých až po veľké...Chovateľské skúsenosti s nimi

Moderátor: štefan

Poslaťod Saša » Uto Aug 19, 2008 10:46 am

S tím jedině souhlasím. Mravence jí dávám v malém množství, spíš jen jako zpestření. Není to tak, že bych ji jimi zrovna ládoval (i když to tak možná v mém předchozím příspěvku vyznělo) :)
Na stranu druhou, viditelně jí potom víc chutná a co se mravenčí kyseliny týče, tak deset našich mravenečků jí dohromady nemá ani tolik, co jediný o moc moc menší z jihu...
Naposledy upravil Saša dňa Štv Aug 21, 2008 10:22 pm, celkovo upravené 1
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Str Aug 20, 2008 7:02 pm

Ano vyznělo to tak,ale já bych osobně nedávala. nemusí se toto projevit teťka, ale za nějaký čas i léta,ale ....
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Štv Aug 21, 2008 10:21 pm

Možná rizika jistě není rozumné podceňovat. Souhlasím. Pokusím se zjistit něco o bezobratlých, kterými se živí ve svém přirozeném prostředí a porovnat to s údaji o jejich ekvivalentech z našich končin. Do té doby mravence apod., jako doplněk jejího jídelníčku, projistotu vypustím :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pia Aug 22, 2008 3:18 pm

Nemůžeš porovnávat co žije v přírodě, když my je máme v zajetí (odchov).
Jinak jsem zjišťovala i já a bohužel nikdo je nechová,ale ptala jsem se přímo odborníka na bezobratlé a nedoporučuje-neživí se jimi a pokud nějaké zhltnou tak prý proto, že nemají nic jiného na potravu.A to jenom z nouze. To, že Ti to baští je proto, že je dáváš.Jako malé dítě - co mu dáš to zbaští :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Sob Aug 23, 2008 12:00 am

V tom případě mravence škrtám zcela. Jednoduše, zkusil jsem podmínky (v rámci možností) přiblížit co možná nejvíc předpokládaným (či předpokladatelným) potřebám zvířátka, přitom jsem vycházel z mě dostupných textů o podobně velké a podobně žijící agamce sluneční z Asie, která údajně tento doplněk stravy přímo vyžaduje... připadlo mi to jako použitelný ekvivalent, ostatně, aplikace srovnávací metody se mi už párkrát velmi dobře osvědčila. To ovšem neznamená, že bych trval na své teorii, je-li tato konfrontována zkušenostmi a logickými argumenty. Jde mi o zdraví a spokojenost zvířátka. Přes některé (!) hady, pavouky a ryby, myslím, dovedu jiným chovatelům dobře poradit, u tohohle milého tvorečka jsem ale totální začátečník. Takže se občasná, byť dobře míněná, chybka vloudí. A proto jsem tady. Aby těch chyb bylo co nejmíň :wink: :)
Ještě drobná perlička - ačkoli mi ve zveráči řekli, že mé zvířátko je samička, při srovnání s fotkami a texty nalezenými (pod různými synonymy druhu) na netu, jsem si už téměř jistý, že jde ve skutečnosti o mladého samce. Samozřejmě, nemám adekvátní srovnání s jinými jedinci tohoto druhu, proto bych Tě chtěl, tano, požádat o pomoc se správným určením. Během pár dnů zprovozním její (jeho?) prezentaci na www.akvarko.cz , prosím Tě, mohla bys pak na to kouknout? Dík :)
Naposledy upravil Saša dňa Sob Okt 04, 2008 12:51 am, celkovo upravené 2
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pon Aug 25, 2008 7:26 pm

Sašo i já nejsem zádný odborník,ale snažím se porozumět a všechno se o danných druzích dozvědět. bohužel i toto druhu je to dosti nemožné a pokud se něco sežene tak jsou to nesmysly :evil:
Jasně až ho tam budeš mít tak dej vědět, neo mi pošli na e mail detaily kloaky, podhrdla a celkově jak ze spoda tak i zvrchu. Jakže jsou staří?
Pokud jsou to ještě juvenil tak se to dá těžko poznat.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Pon Aug 25, 2008 8:07 pm

Měří tak zhruba 19 cm, takže je to (nejspíš) teprv dospívající zvířátko. Ani se nedivím možnosti záměny (obzvlášť, když o nich vlastně neví skoro nikdo nic). V terku se mi začal/a rychle vybarvovat (při různých "vzrušeních") do modra, a to nejen na krčku, ale v posledních dnech i bocích a právě v té barvoměně bych asi, v rámci určení, viděl tu potíž. Samičí červenavá tam ale není, prý navíc boky modrají jen samcům...
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pon Aug 25, 2008 8:30 pm

Takže je to ještě juvenil a pomalu jde do do subadultu.
To jak tu popisuješ znamená, že je v pohodě a líbí se jí v terku a dáváš vše co má mít (doufám, že jí dáváš vše). Jinak jak sameček tak i samička modrají na bokua to nejenom při vzrušení, v pohodě,ale i při tom, že se jím něco nelíbí,ale to už asi sám poznáš jak to tu popisuješ,jenom si to nezaměňuj. Samička má červenou barvu (podbradek) jenom když je březí ( čeká potomky) :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Str Aug 27, 2008 10:17 pm

Aha, to je taky dobré vědět. Jinak, tu prezentaci jsem před chvilkou zprovoznil. Je na http://www.akvarko.cz/terarium.php?nadrz=3992
Každopádně, pohlaví začíná vypadat na kluka, i když to zatím ještě není úplně jisté. Totiž, póry sice nejsou patrné, kloaka mu/jí (?) ale, v místech, kde by měl být hemipenis, začíná pomalu mohutnět.
Problém je holt v tom, že nemám srovnání s jinými příslušníky jeho/jejího druhu...
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pon Sep 01, 2008 9:14 pm

Jinak samečci mají 2 hemipenisy :lol:
Zkus nafotit kloaku a vlož jí - uvidíme :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Ned Sep 21, 2008 4:49 pm

Já vím :) . Fotnu to...
Ještě jedna věc. Když se Tvé agamky chystají zimovat, dochází v jejich chování k nějakým (byť třeba drobným) změnám, které Ti napoví, že je ta správná doba?
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Uto Sep 30, 2008 1:49 pm

Ani moc né, jenom jsou trošku línější a více pospávají nebo jenom koukaj a leží. Ale to už si i říkám, že jsou líní :lol:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Štv Okt 02, 2008 11:05 pm

No, tak Mufík už se mi zazimoval :) - Ze začátku, když jsem psal svůj předchozí dotaz, se jenom choval lenivěji, zrovna jak píšeš. Pak se k tomu ještě začal co chvíli dobývat z terka a čím dál častěji a víc se tvářit, že je mu tam vedro a (vyjma zeleniny) i pomalu přestal žrát. Při procházkách mimo nádrž se pak vždycky uvelebil na nejchladnějším místě široko daleko (naposledy to byl vlhký ručník) a okamžitě, po nezbytném "rozkošnickém uvrtění", se tam pokusil i usnout... Takže jsem mu narychlo zařídil malé nevytápěné terko s jemným pískem a prostorným úkrytem, kde se prakticky okamžitě rozplácl, zmodral... a usnul. Už třetím dnem jen občas zamžourá očíčkem kolem, popoleze, zavrtí se... a je zase v limbu :D .
Fotky tím pádem budou až kdoví kdy, zatím jsem se k tomu nějak nedostal :roll: a teď už ho samozřejmě rušit nebudu...
Prosím Tě, ještě k délce zimování - jaká je podle Tebe optimální doba? Údaje různých chovatelů se v tom (jak jinak :) ) někdy až neuvěřitelně rozcházejí (rozpětí od několika týdnů po čtyři měsíce, to je už, myslím, hodně "slušný" rozsah :shock: a já bych v tom fakt nerad udělal nějakou botu).
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Sob Okt 04, 2008 4:48 pm

JJ je to tak, taže už zazimuje. Ano máš pravdu,že na zazimování jsou rozlišné údaje. Vzhledek ktomu, že jsou inkubované v zajetí a neví co je to v přírodě. Mají to sice v genech,ale je to jenom letmá informace. Podle mě jím postačí cca 1-1,5 měs. Stejně pokud chcou tak se proberou-aktivita dříve či později, takže bych si stím nedělala hlavu. U mladších jedinců je to úpně jiné nežli u dospělých, kde chceme či předpokládáme, že chceme mít mladé jedince. Já osobně bych tomu nechala volná nenásilný průběch. A každý jednotlivec je jiný a jinak reaguje. Takže na závěr: pokud chce zamovat (to už jsi udělal-jenom ať má vodu!) tak ho nechej a když uvidíš, že je aktívnější tak mu dej zase stejné podmínky jako měl před zazimováním a hlavně jej dobře dokrm a vit.+min.+ca a vodu. Stejně za nějaký ten čas to poznáš už sám (jako teťka), kdy nastane nějaká reakce :wink:
PS: klidně ho nafoť i když spí :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Sob Okt 04, 2008 10:35 pm

OK. Díky :) . Misku s vodou jsem mu tam dal hned první den. Sice to vypadá, že ji zatím nevyužil, každopádně jsem na to myslel :) .
S focením ale radši počkám, až začne být zase aktivní. Tahat ho zrovna teď z nory, by se mu asi moc nelíbilo, když si tam tak spokojeně chrní :D . Další agamky budou navíc k dostání až kdoví kdy, takže to s tím určením zatím nehoří.
Každopádně, pár týdnů před zazimováním, mu v terku začala dělat společnost dvě mláďátka P. vitticeps (což ho neuvěřitelně "rozsvítilo" :) ) a díky jejich přítomnosti u něj došlo k pár změnám v chování - jednak se od nich (hlavně od většího z mrňat) nehnul skoro na krok, výrazněji se vybarvil a už po pár dnech začal reagovat na každý pohyb kolem terka trháním hlavičkou, modráním hodně do tmava a později, asi tak poslední týden, i nafukováním hrdélka, plus se tu pogonku snažil zakrývat tělem... Nejsem si tak docela jistý, ale dost mi to připadalo jako chování samečka, který si hlídá samičku a obhajuje území. Co si o tom myslíš Ty?
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jašteričky a jaštery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia