Sauromalus obesus - čukvala zavalitá

Od malých až po veľké...Chovateľské skúsenosti s nimi

Moderátor: štefan

Poslaťod tana » Štv Feb 18, 2010 3:21 pm

Chov je hodně podobný jako u leguána zeleného-strava a pod.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Štv Feb 18, 2010 5:18 pm

Co do potravy ano (i když se mezi nimi občas vyskytují jedinci, kteří si s oblibou spestřují jídelníček hmyzem - domnívám se, že tito mají původ v oblastech na vegetaci chudších, než je pro potřeby druhu obvyklé... vzhledem k obrovskému areálu rozšíření by na tom ale nebylo nic divného, jsou to přizpůsobiví tvorové), jinak bych je co se nároků a chování týče přirovnal spíš k vousatkám. Zjednodušeně se dá říct, že "mají něco" od obou těchto v chovech obvyklých ještěrů :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Štv Feb 18, 2010 6:04 pm

... co se týká samotného chovu, tam jsem si samozřejmě nastudoval co šlo už před pořízením samečka, průběžně stále pátrám po dalších a dalších informacích, a osobní zkušenosti za ten zhruba rok mi potom daly ještě mnohem víc. Jediný zádrhel tu byl v jistotě rozlišení pohlaví na základě znalosti pouhých dvou zvířat, nadto ještě nedospělých (takže jistě i zatím nevybarvených - teprv předevčírem /!/ jsem se na stránkách jedné novozélandské ZOO dozvěděl, že pohlavně dospívají až po čtvrtém roce života) a jak na potvoru i náležících k silně variabilnímu druhu, o kterém jsem v "celé" české literatuře našel jen jedinou zmínku, a to: "... leguánky obojkové lze chovat společně s pouštními leguány Sauromalus obesus", což je vskutku vyčerpávající informace :lol: ... Po pětadvaceti letech teraristění jsem teď prostě znovu v pozici začátečníka, který radši položí deset úplně pitomých dotazů (třeba i na základě chybného úsudku), než aby udělal jedinou (zbytečnou a pro zvíře potenciálně rizikovou) chybu :)
Aneb "jak žekl slavny cesky filosof Jan Amos Fristensky - Se ucit, se ucit, se ucit" :lol:
Naposledy upravil Saša dňa Sob Mar 13, 2010 11:43 pm, celkovo upravené 1
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod peterveter » Štv Feb 18, 2010 8:13 pm

V čR ich chová Ivo Apetauer (mimochodom spolu v teráriu s P.thalassinus ).
Ked potrebuješ neaku radu skus mu napísat , e-mail nájdeš na reptáriu.cz
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod Saša » Pia Feb 19, 2010 7:41 pm

Dík :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Pia Feb 19, 2010 8:26 pm

Taky se mi dost osvědčilo soužití čukval s vousatkami. Mí ještěři mají přes léto terka permanentně otevřená, takže si mohou chodit po bytě jak je zrovna napadne, no a čukvala se při té příležitosti jednoduše nastěhoval k agamám. Už několik měsíců je z nich "nerozdělitelné" společenstvo, ve kterém se dokonce ze samců obou druhů stala nerozlučná dvojice. Zdůrazňuji, že tento stav vznikl spontánně, na základě volního jednání zmiňovaných zvířat, nikoli nějakým mým osobním pokusem. Dlužno říct, že oba druhy se vzájemně doplňují skvěle :D
Naposledy upravil Saša dňa Sob Mar 13, 2010 11:45 pm, celkovo upravené 1
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod peterveter » Pia Feb 19, 2010 9:12 pm

On sa nastahoval k tým pogonám z 1 dôvodu , tam sa mu občas pritrafí neaky ten cvrček :)
peterveter
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Pia Jún 08, 2007 8:33 pm

Poslaťod Saša » Sob Feb 20, 2010 9:43 pm

To jo, ty jim krade s velkou chutí a klidně i rovnou z tlamy :lol: , spíš v tom ale byla potřeba společnosti, dokud žil jen sólo. Brzy si ale, a to mě hodně překvapilo, vytvořili oba samci (!) velice zajímavý vstah, kdy se od sebe navzájem prakticky nevzdalují a jak v terku tak i při výběhu se drží neustále u sebe - kam se jeden vydá, druhý ho okamžitě následuje v těsném závěsu. Něco takového jsem zatím viděl jen ve skupině trapelusek, tady jsem to vážně nečekal. Holt, kdykoli si už myslím, že o chování zvířat něco vím, okamžitě něčím překvapí :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Pon Feb 22, 2010 4:32 pm

Vlož sem fotku ať se pokocháme :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Pon Feb 22, 2010 10:39 pm

OK. Tady je zatím aspoň link na moji prezentaci téhle bandy: http://terarka.net/terarka/134 . Kromě fotek jsou tam i nějaká jejich videa :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Str Feb 24, 2010 8:28 pm

Paráda :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Uto Mar 02, 2010 11:13 pm

Tak jsem se zas jednou projevil jako počítačový analfabet a ze zdejšího návodu na vládání fotek nepochopil ani písmenko, notabene jsem se zasekl někde v půlce procesu :? :oops: . Ten link prostě bude muset stačit :wink:
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tana » Uto Mar 09, 2010 8:11 pm

Tak mi ho pošli na e mail a já jej vložím :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Pia Mar 12, 2010 12:26 am

Díky, zrovna jsem Ti je odeslal :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Sob Mar 13, 2010 1:24 am

Jupííí, nakonec jsem na to taky přišel :D

Tady je Bublina (sameček) v létě na chajdě:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil Saša dňa Sob Mar 13, 2010 3:07 am, celkovo upravené 2
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jašteričky a jaštery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron