Gekón bibronov

Od malých až po veľké...Chovateľské skúsenosti s nimi

Moderátor: štefan

Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Pon Feb 24, 2014 1:54 pm

Zdravím Vás,
vo štvrtok (20.02.2014) som si kúpil tohoto gekona a mám s tým celkom problém. Zo začiatku som behal po chovproduktoch a rôzne sa vypytoval čo v skutočnosti tento gekon potrebuje, aké prostredie je pre neho vhodné. Nikde mi nevedeli povedať presne a keď niekto povedal tak každý povedal ináč. Nakoniec som sa teda rozhodol to skombinovať (našiel som to aj na internete) lignocel a piesok v pomere 1:4 (dal som 1:5) .Cirka 1KG lignocelu som zmiešal s 2KG (červeného) piesku a na vrh som dal 3KG (šedého) piesku. Ďalej som sa snažil zistiť či tento tvor potrebuje žiarivku alebo niečo na vyhrievanie, bolo mi povedané že výhrevný kameň nieje vhodný pre tieto jaštery no lampa nieje na škodu, tak som jej teda zaviedol aj lampu (pod lampu som jej dal plochý kameň ktorý som našiel vonku a poriadne ho prevaril vo vode následne usušil v trúbe). Všetko vypadalo tip top no nakoniec som natrafil na najväčší problém (vec čo ma najviac trápi) jašterička mi odmieta akúkoľvek stravu (cvrčky,múčne červy,šváby) taktiež nepije vôbec vodu (čo ma až tak nesiere nakoľko píšu že vody nepotrebuje veľa) stále je schovaná alebo prisatá na skle a čučí, mám strach že prevoz a obydlenie druhého terária jej nespravilo dobre alebo som zlyhal niekde ja nakoľko je to moje prvé "teraríjne" zvieratko. (škrečky a podobné hlodavce nerátam)
Priložím Vám aj pár fotiek aby ste mali predstavu ako som terárium zariadil. A ako vypadá jašterička.
Terárium bude určite časom nové (v podstate väčšie nepotrebuje ale ja mu ho doprajem pretože by som ich chcel viac až sa mi "uchytí" táto) . Kúpil som jej taktiež nejaké vitamíny ktoré mi boli poradené je to CALCIUM od EXO TERRA údajne to ako vitamín stačí. Cvrčky si chovám sám sypem aj tým tento calcium (málinko) a inak kŕmim ovocím a zeleninou. Navyše im drvím piškóty (niekde som čítal že keď sa im dávajú piškóty tak sa nežerú navzájom). Cvrčky sa snažím podávať malé pretože to som tiež kdesi zistil že nesmú byť väčšie ako hlava jašteričky.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Za všetky vaše rady budem veľmi vďačný.
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod štefan » Pon Feb 24, 2014 9:28 pm

Miroslav, svoj príspevok si mohol ešte pred jeho vložením pomenovať správne. Teraz je to obtiažne vykonateľné.
Tie snímky sú úplne zbytočne priam obrovské.
Mám za to, že jeho terárium je ZLE a NEVHODNE zariadené. Nikde som si nevšimol stromovú kôru opretú o steny terária a aj substrát sa mi zdá byť dosť a zbytočne suchý. Preorganizuje vnútro terária, daj tam veľké kusy kôry a vytvor tam aj úkryty, inak bude daný chovanej zbytočne stresovaný.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Pon Feb 24, 2014 9:44 pm

tak kôru som tam doložil. dal som tam kokosoví orech ako skrýšu substrát možno príde byť suchý no všetko to červené na fotke je vlhké. Píše sa 1:4 v pomere lignocel:piesok . Myslíš že jašterička nežerie skrz prostredie ?
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod štefan » Uto Feb 25, 2014 8:17 am

Je to možná príčina. Ak nepomôže vhodná zmena prostredia, treba skúšať iné :)
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Uto Feb 25, 2014 3:45 pm

Tak daj mi nejaké odporúčanie..čo mám ako spraviť..koľko piesku koľko lignocelu prípadne čo vylúčiť čo pridať..kúpil som domček (veľký kokosoví orech) a ešte do neho nevliezla..nechce tam vliezť alebo nevidí otvor..neviem.
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Str Feb 26, 2014 2:31 pm

Tak som jej tam dal silnejšie svetlo (40W slabšiu som nenašiel píšu 35W tak dúfam že to nepreženiem) meriam teplotu v teráriu pod svetlom je skoro 40°C a mimo svetla (druhá strana terária) 35,8°C . Samozrejme pokial svietim teplota stúpa ...začala konečne piť vodu už nieje schovaná v úkryte ale behá po celom teráriu no a vypadá kus živšie. Cvrčka zatial neulovila až sa tak stane dám vedieť :) =D>
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod štefan » Štv Feb 27, 2014 11:56 am

Substrátu ako takého stačí aj 5-10 cm, netreba ho na kilá. Podstatné je z čoho sa bude skladať. Lignocel či iná zemina, suché lístie, piesok...atď. Domček z kokosu by som tam nedal, skôr rôzne veľké prehnuté stromové kôry, duté rúry z korku...
Pozor si daj na vysokú teplotu, ktorá môže ísť vyššie a pri prekročení limitu daného živočícha aj zabiť.
Ak neberie svrčky, skús mu dať aj čerstvo zvlečené múčne, kobylky, šváby. Nespýtal si sa čím ho kŕmil predošlý chovateľ alebo predavač v chováku?
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Uto Mar 04, 2014 7:46 am

Predošlí majitel ho kŕmil takým spôsobom že mal v terarku 50 cvrčkov a rôzne červy a viac ho nezaújimalo ..ja som teraz kúpil červy ako si hovoril dal som ich do misky kúpil som 5 takých menších keď mi príde byť ešte malinký (hádam to ešte porastie :D ) dnes ráno som sa zobudil a v miske ostali už len 2 tie červy tak myslím že si v noci pochutnala :) Cvrčkom asi moc nehoduje...práve som si spravil aj nové terárium o rozmeroch 60x35x55 (dxšxv) dnes zapracujem na 3D stene a dnu jej chcem dať len štrk - vidávam to v chovproduktoch dávajú len také kamienky tak to skúsim aj ja :) Mimochodom domček s kokosu sa mi osvedčil :) vždy keď mením vodu a ona sa vyhrieva na kameni tak vbehne do kokosu myslím že sa jej ten domček páči a pravdepodobne sa v ňom cíti bezpečne. Keď sa tam ukryje nechcem ten kokos vyberať ani s ním hýbať aby vedela že je tam naozaj v bezpečí :) . Neviete mi poradiť ako by som si ju viac ochočil ? Aby zo mňa nemala taký strach ?
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod štefan » Uto Mar 04, 2014 8:04 pm

Ochočiť, teda po slovensky skrotiť :)
Nuž, ja osobne neholdujem kroteniu plazov, napr. aj moje Python regius sú agresívne, hoci všade sa píše, že sú to neútočné hady. Zrejme sa vychádzalo zo skrotených a na manipuláciu zvyknutých jedincov.
Skús gekóna často brať do ruky, aby si zvykol. Otázne ale je, či ti potom poodhalí dostatok nových poznatkov zo svjho skutočného života...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Uto Mar 04, 2014 9:55 pm

Dnes som červy našiel mimo misku :( ona ich len drapla a pustila (tak vypadli a zahrabali sa inak vyliezť nevedia) takže múčne červy zlyhali....teraz premýšlam čo skúsiť...v chovproduktoch v mojom okolí zoženiem len klasické cvrčky ako mám aj ja a tie červy. Holíčatá nemajú zatiaľ nikde ihneď ako budú ma budú kontaktovať. Skúsim niekde zohnať iný hmyz. Dnes som dorobil 3D stenu a nové terarium je z 50% hotové vo štvrtok tam dám kôru pridám ešte nejaké skrýše (v tej stene som jej tiež urobil) dám nejaké drevo, umelú zeleň a neskôr dám fotky ako to vyzerá :)
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm

Re: Gekón bibronov

Poslaťod štefan » Ned Mar 09, 2014 9:08 pm

Pridaj sem potom fotky :)
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gekón bibronov

Poslaťod Mirkoslav » Pon Mar 10, 2014 1:19 pm

Tak som tohoto tvora daroval aj s teráriom :) Teraz chovám už len agamu bradatú a Chameleona jemenskeho..chameleonovi sa darí fantasticky pekne papá je pokojný a rád chodí na ruky :D a agama je ešte trochu plachá ale často žerie piesok a neviem prečo :roll:
Mirkoslav
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Ned Feb 23, 2014 11:51 pm


Späť na Jašteričky a jaštery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron