Salamander žije!

Výpravy za nimi nielen do našej prírody

Moderátor: štefan

Salamander žije!

Poslaťod štefan » Sob Máj 03, 2014 6:35 pm

Potulujúc sa upršanou Banskou Štiavnicou, týmto starým, no krásnym mestečkom, hľadajúc tajomné zákutia som nevdojak natrafil na drevom obitú upútavku miestneho múzea. Nezaujala ma jeho isto pestrá programová štruktúra, ale zvieratko učupené v dolnej časti pútača. Hoci len v maľovanej podobe. Salamandra salamandra teda naša salamandra škvrnitá! Hoci viem, že s Banskou Štiavnicou sa dlhé roky spája slávny to pochod Salamander, nečakal som, že na tohto nádherného chvostnatého obojživelníka natrafím v starých uličkách mestečka. Salamander bol pôvodne vážny a slávnostný sprievod poslucháčov banskoštiavnickej akadémie pri zvlášť významných príležitostiach, ako bolo prvé fáranie, šachtág, pohreb profesora akadémie alebo študenta, lúčenie sa valetantov s Banskou Štiavnicou a podobne. Konal sa vždy po zotmení vo svetle baníckych kahanov a fakieľ. Jadro salamandrového sprievodu tvorili poslucháči banskoštiavnickej akadémie. Po odsťahovaní sa Vysokej školy baníckej a lesníckej v roku 1919 do Šoprone v meste na dlhšie obdobie prestal dovtedy bohatý spoločenský život. Medzníkom sa stal až rok 1935, kedy mesto znovu ožilo starobylými tradíciami. Po 2.svetovej vojne sa tradícia salamandrových sprievodov obnovila 10.septembra 1949 v podvečer Dňa baníkov a hutníkov. Spolu s oslavami tohto sviatku prešiel salamander mestom v rokoch 1951, 1961,1964,1972,1978, 1988 a 1991. Od roku 1993 sa v tradícii salamandrových sprievodov pokračuje každoročne v druhý týždeň mesiaca september. Spomínam si na tajomnú, zvláštnu atmosféru v celom mestečku, ktoré žilo práve týmito oslavami. Názov salamandrového sprievodu je odvodený od pohybu salamandry škvrnitej. Napodobňujúc jej pohyb prechádza sprievod z jednej strany ulice na druhú, čo pri osvetľovaní dobovými svietidlami vytvára pôsobivé divadlo. V sprievode sa pohybuje 580 postáv, ktoré znázorňujú hlavne prácu a život obyvateľov mesta. Na čele sprievodu kráča pastier s pomocníkmi, ktorý na rukách nesie jaštericu. Nie salamandru! Je to zvláštne, ale s tým nič nespravíme. Ich sprievod predstavuje povesť o objavení pokladov štiavnickej zeme, zlata, striebra na ťažbe ktorých bola terra banensium, zem baníkov osídlená. Súčasťou osláv je aj sprievod valetantov, ktorý tvorí štyridsať lesníkov a taký istý počet baníkov s cigánskou kapelou. Predstavuje lúčiacich sa poslucháčov baníckej a lesníckej akadémie s obyvateľmi mesta. Baníci a lesníci sa držia za plecia a pohybujú sa kmitavým pohybom z jednej na druhú stranu. Za nimi sa vlečie opustený večný študent. Jadrom sprievodu je ale zakaždým salamander. Svetielkujúci sprievod je najpôsobivejšou časťou a jeho pôvab vynikne po zotmení. Sprievod sa pohybuje pomaly a dôstojne, vlní sa z jednej strany ulice na druhú svetielkujúc pritom do noci.
Mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií, dobrá zábava - to všetko sú Salamandrové dni. Ich tradíciu začali študenti slávnej Baníckej akadémie. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Salamandrové dni konajú každoročne, okrem historického Salamandrového sprievodu sú plné hudby, tradičného jarmoku a ďalšej zábavy.
Od roku 2008 získavajú Salamandrové dni nový rozmer, menia sa na malý mestský festival s hudbou rôznych žánrov, akciami pre deti (divadlá, sokoliari, animačné programy, modelári, šermiari atď.), výstavami, samotným sprievodom, trhmi a ďalším programom.

(šč)
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Obojživelníky a plazy v našej prírode

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron