Lužné lesy Sereď - časť 1. KOLENO

Výpravy za nimi nielen do našej prírody

Moderátor: štefan

Lužné lesy Sereď - časť 1. KOLENO

Poslaťod Patrik » Pon Máj 05, 2014 7:53 pm

V dnešnej časti sa budeme venovať lokalite Lužného lesa v Seredi, ktorá sa ľudovo nazýva Koleno. Tento názov časom prevzali i miestne organizácie, čo ho dnes robí už oficiálnym pomenovaním lovného revíru - Koleno č. 2-2770-1-1. Charakter rybníka je označený ako kaprovité vody, čo napovedá i o jeho vodných obyvateľoch. Rybník bol kedysi iba močariskom, ktoré vzniklo z povodní a jeho samotná existencia bola podporovaná častým vylievaním Váhu. Fauna i flóra tu boli kedysi bohaté, predovšetkým na rôzne druhy obojživelníkov a hadov. Neskôr bolo však močarisko prehĺbené a prebágrované na cvičnú vodnú plochu Ženijného práporu v Seredi. Časom sa táto vodná plocha začala prebudovávať na lovný revír, čo prinavrátilo aspoň časť fauny a flóry.

Obrázok
Obrázok
Na fotografii môžeme vidieť štrkovú pláž. Táto lokalita bola s obľubou vyhľadávaná ľuďmi na rybárčenie a kúpanie, kúpať sa tu však v súčasnej dobe už nedá, znečistenie a kvalita vody nezodpovedá normám, ktoré regulujú kúpanie v prírodných vodných plochách. Vojaci i dnes túto plochu pár krát do roka využívajú na cvičenie.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Ako môžeme vidieť na fotografiách, príroda je mocnejšia ako človek a tak si i po brutálnych zásahoch a zmenách tamojšieho Lužného lesíka svoju cestu našla. Dnes tu môžu návštevníci spozorovať tieto druhy obojživelníkov:
Pelophylax ridibundus
Rana temporaria (Skokan hnedý)
Pelophylax esculentus (Skokan zelený) - snímka z Kolena 5.5.2014
Obrázok
Dávnejšie tu boli časté i druhy Bufo bufo a Hyla arborea, žiaľ, tieto druhy sa už dlhšiu dobu v danej lokalite nevyskytujú. Príčinou môže byť i nadmerné znečistenie prostredia ľuďmi a časté vstupy k jazeru vojenskými a civilnými dopravnými prostriedkami k rybníku.

Z hadov sa v danej lokalite vyskytuje iba Natrix natrix, občas tu bol pozorovaní i Zamenis longissimus, ale možno predpokladať, že sa tu vyskytuje len prechodne pri love, keďže obýva blízku lokalitu lovný revír - Kačičáreň, vzdialenú len pár desiatok metrov.
Z jašterov tu bol pozorovaní iba druh Zootoca vivipara, no v blízkosti sa nachádza záhradkárska oblasť, kde je častý výskyt Anguis fragilis. Žiaľ, miestny záhradkári a rybári si ho často zamieňajú s hadom, čoho dôsledkom je jeho zabíjanie a tento druh je vytláčaný zo svojho prirodzeného prostredia ľuďmi.

Na svoje by si však prišli milovníci hmyzu, ktorého je tu neúrekom, keďže prirodzených dravcov hmyzu je tu málo.
Kvízová otázka pre Vás: O aký druh vážky sa jedná na obrázku (fotené v lokalite Koleno 5.5.2014)?
Obrázok

Na záver by som uviedol, že i keď je Koleno dosť poznačené svojou blízkosťou k ľudským obydliam, je to zaujímavá lokalita na krátku vychádzku či oddych, kde možno badať, ako sa príroda vysporadúva zo zásahmi ľudí do jej diela.

Ďakujem za pozornosť, rád privítam Vaše postrehy a pripomienky a už teraz sa môžete tešiť na druhú časť - Kačičáreň - čo je jedna z najrozmanitejších oblastí Lužného lesíka v Seredi na rôzne druhy obojživelníkov a hadov.
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Späť na Obojživelníky a plazy v našej prírode

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron