Sternotherus minor minor

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

Sternotherus minor minor

Poslaťod Hegrid » Ned Sep 28, 2008 3:56 pm

Klopavka malá bodkovaná
Sternotherus minor minor (Agassiz, 1857)

Čelad Kinosternidae – klopavkovité
Rod Sternotherus- klopavka
Druh: Sternotherus minor
poddruh: Sternotherus minor minor

Rozsirenie: Juhovychod USA.

Popis: Dorasta do velkosti 10-12 cm (karapax). Olivovo hnedy
karapax ma jeden vyrazny kyl a je tmavo zihany. Plastron
je pomerne maly, ma tvar kriza. Neumoznuje zaklapnutie.
Hlava je velka a skvrnita.

Biotop: Obyva najroznejsie typy vodnych nadrzi. Dobre plava. Casto
sa vyskytuje vo velkom pocte.

Potrava: Prevazne masita, najma vodne slimaky. Potravu prijima
prevazne na dne.

Chov: Chovame v akvaterariu s vacsim podielom vodnej plochy a
vacsou hlbkou.


Korytnacky maju okolo 3-4 mesiace.
Dlzka karapaxu:
A - 2.7 cm
B - 2.77 cm
C - 2.59 cm

Obrázok



Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
Hegrid
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Júl 14, 2008 4:58 pm

Poslaťod CHUCK » Ned Sep 28, 2008 5:45 pm

prezili by tieto korytnacky vo vonkajsom jazierku kebyze su vecsie?
CHUCK
 
Príspevky: 103
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 4:54 pm
Bydlisko: OKOLIE ZILINY

Poslaťod Hegrid » Pon Sep 29, 2008 4:22 pm

...mas na mysli celorocny chov v jazierku ?
...tieto korytnacky sa vyskytuju na uzemi Mississippi, Alabama, Tennessee,
Georgia na polovicnom uzemi Floridy, takze nepredpokladam ze by na tychto uzemiach boli rovnake klimaticke podmienky po cely rok ako u nas.
...chov v jazierku by som videl len pocas letnych mesiacov
Obrázok užívateľa
Hegrid
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pon Júl 14, 2008 4:58 pm

Poslaťod štefan » Štv Okt 02, 2008 5:03 pm

Cez SSku som dostal otazku ohladom rozlisenia znamych poddruhov, tak tu su:
Sternotherus minor ma dva poddruhy, kedze sa povodny treti poddruh carinatus povysil na samostatny druh:
Sternotherus minor minor - 10-13 cm, karapax adultov má jediný kýl a to stredný, dva postranné sa zvyčajne stratia. Plastrón má malý hrdlový štítok a jednu pohyblivú časť. Chrbtové štítky karapaxu mierne prečnievajú a prvý chrbtový štítok je nápadne úzky, vďaka čomu sa nespája s druhým okrajovým. Zadná časť desiateho okrajového štítku je nápadne zvýšená, ktoré pokračuje aj pri nadchvostových štítkoch. Mäkká koža je pokrytá bradavicami a škvrnkami i na povrchu zadných končatín, pričom na pätách sú štítky v tvare polmesiaca. Končatiny sú krátke.
Karapax je u tohto poddruhu svetlohnedý, oranžovohnedý s množstvom tmavohnedých škvŕn i lúčovitých čiar, ktoré blednú až vekom.
Malý plastrón nenesie tmavý pigment, u adultov je žltý, žltohnedý či žltoružový. Stredne veľká hlava je sivohnedá, s nádychom do ružova až oranžova, s nápadným množstvom malých tmavých škvŕn s vertikálnymi tmavými pásikmi na povrchu čeľustí, na podhrdlí sa nachádza pár výrastkov, nos vystupuje.

Sternotherus minor peltifer - cca. 11 cm, karapax aj u tohto poddruhu nesie v adultnom veku jedinž stredový kýl, ktorý je u starších jedincov až nevýrazný. Štítky karapaxu mierne prečnievajú, pričom samotný kaparax má menšiu náklonnosť k lúčovitému vzoru. Platrón je bez škvŕn s jednou pohyblivou časťou /hrdlový štítok/, pazuchové a slabinové štítky sú pomerne malé a ldhšie ako širšie. Škvrnky pod bokmi krku sú dosť variabilné, siahajú od zreteľných, pozlžnych čiar do sieťového alebo splývavého, škvrnitého vzoru. Karapax je sivý až hnedý, s tmavými písikmi až škvrnkami.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod štefan » Pia Okt 10, 2008 6:07 pm

Prave som sa vratil zo Ziliny, kde som si bol osobne po Sternotherus minor minor a Sternotherus carinatus od p. Smrza. Doniesol som posledne jedince tychto druhov v pocte 4 ex. z kazdeho druhu.
Napriek tomu, ze ma pan Smrzo nechal cakat na autobusovej stanici proti vopred dohodnutemu casu vyse 45 minut, dozvedel som sa i to, cim ich on vlastne krmil. O.i. aj susenym gammarusom, co su vodne korovce. To ma skutocne sokovalo :shock: :? .
Po prichode domov som ich oddelil po 2 jedincov do velkych plastovych nadrzi s asi 10 cm stlpcom vody a velkou "hrstou" vodnych rastlin tzv. javsky mach. Necham ich v klude, nech si odpocinu a som velmi zvedavy, ci budu prijimat potravu, ale v ziadnom pripade im nepodam Gammarus...To nie je plnohodnotna strava pre korytnacky :!:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod CHUCK » Pia Okt 10, 2008 6:57 pm

Stefan neviesci je p. Smrzo je niekde z okolia ziliny? a nevies ake ma este korytnacky? lebo ja byvam tiez odtial blizko
CHUCK
 
Príspevky: 103
Registrovaný: Pon Sep 01, 2008 4:54 pm
Bydlisko: OKOLIE ZILINY

Poslaťod štefan » Pia Okt 10, 2008 8:05 pm

On nie je priamo zo Ziliny. Jeho cierne BMW malo SPZ Cadce /CA/. Ma este 4 odoratusky, ale zo Sternotherusiek je to vsetko. Z koznatiek ma uz iba Apalone s. spinifera, i ked ani tie mi dnes nedoniesol, ale je pravda, ze som o nich iba uvazoval. O inych druhoch sme sa nebavili. Snazil som sa z neho dozvediet sposob chovu Sternotherusiek a bol som dost za jeho nedochvilnost nahnevany. To sa priznavam...
Skoda, ze sme sa dnes nestretli in media zres. Snad najblizsie :wink: .

P.S. Co mi fakt zlepsilo pokazenu naladu bol fakt, ze tolko krasnych dievcat, ako mate v Ziline som naposledy videl vari iba v Nitre :D :wink:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron