Anatómia korytnačiek

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

Anatómia korytnačiek

Poslaťod štefan » Pia Okt 26, 2007 8:03 pm

Mnohokrát sa pri osobnom rozhovore s chovateľmi korytnačiek i laickou verejnosťou stretávam s nerozlišovaním anatomických zákonitostí korytnačiek. Ľudia netušia, že karapax sa označuje vrchná časť a plastrón spodná časť panciera (tela) korytnačky.

Chrbtová časť (odborne nazývaný Carapax) býva viac menej vyklenutá, má okrúhly, elipsovitý alebo srdcovitý tvar špecifický pre danú čeľaď korytnačiek. Táto časť sa skladá z 5 stavcových, 8 postranných, krčných, chvostových a okrajových štítkov je do kopy 24.

Brušná časť (odborne nazývaný Plastrón) je plochá, samce mnohých druhov ju majú mierne preliačenú. Skladá sa z hrdlového, ramenného, prsného, brušného, análneho, ramenného a slabinového štítku.

Počet, vzájomná poloha a tvar štítkov na chrbtovej a brušnej časti je dôležitým určovacím znakom jednotlivých druhov a pohlavia. Obe časti panciera sú pokryté tvrdou vrstvou rohoviny. Korytnačky s mäkkým pancierom nemajú vrstvu rohoviny a je ťažké ich chovať. Pancier po bokoch zrastá alebo sa spá ja väzivom. Medzi nimi je vpredu otvor pre hlavu a pre predné nohy, vzadu pre chvost a zadné nohy.

Chrbtová časť (Carapax) sa skladá:
stavcové štítky (vertebralia)
postranné štítky (cestalia)
krčný štítok (nuchale)
chvostové štítky (supracaudalia)
okrajové štítky

Brušná časť (Plastrón) sa skladá:
hrdlové štítky (scuta gularia)
ramenné štítky (humeralia)
prsné štítky (pectoralia)
brušné štítky (abdominalia)
análne štítky (analia)
pažné štítky (axillaria)
slabinové štítky (inguinalia)
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Anatómia korytnačiek

Poslaťod monika251 » Str Máj 21, 2008 2:08 pm

Ahoj!
Máme doma korytnacky písmenkové. Ked im cistím akvaterárium, zvyknem ich nechat na zemi. Mám 2 ročného syna, ktorý by sa s nimi rád pohral. Asi jedného korytnáka zdvihol ked som tam nebola a asi mu potom vypadol z ruky. Ja som si už len to všimla, že jedna mala zlomený pancier pri chvoste. Zverolekár nám poradil, aby sme mu to zalepili sekundovým lepidlom. No ale co ked este bude rásť? Neviem, co mám s nou spraviť. Ako som ju sledovala, nezavadzá jej to. Aj pekne papá. Poradil by si? Dakujem!
monika251
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Pon Mar 12, 2007 8:54 pm
Bydlisko: hurbanovo

Re: Anatómia korytnačiek

Poslaťod štefan » Str Máj 21, 2008 2:47 pm

Ahoj Monika,
to ktorý veterinár Ti poradil, aby si korytnačke chýbajúcu časť panciera prilepila sekundovým lepidlom :shock: :?:
Normálny veterinár by to spravil živicou /priškiricou/. Navyše je predpoklad, že sekundové lepidlo môže pri styku s pancierom i vodou vyvolať nežiadúci efekt, veď to je akoby žieravina....
No neviem, ale ja na Tvojom mieste radšej zmením veterinára a zoberiem kortnačku k nemu. V prípade, že chýba iba konček panciera /nepíšeš čo sa vlastne odlomilo/, netreba s tým nič robiť, iba ošetriť.
Ak máš dobrú fotku, skús ju sem prosím pridať.
Vďaka.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Skippy » Str Máj 21, 2008 5:32 pm

sekundovym lepidlom ?? :shock: :shock: to co je za veterinara ... pokial viem , tak tie lepidla obsahuju aceton a ine liehy a chemikalie ... nech si s tym on zlepi kosti ked bude mat otvorenu zlomeninu a potom nech to radi davat na pancier koriek ... :roll: :evil:
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod tana » Štv Máj 22, 2008 8:43 pm

:shock: to jako fakt ???
:evil: raději bez komentáře :!:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ


Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron