Apalone spinifera - kožnatka

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

Apalone spinifera - kožnatka

Poslaťod Martin » Štv Dec 06, 2007 9:16 am

Ahojte,
som na tomto fóre prvý krát a chcel by som sa opýtať či má niekto z Vás skúsenosti s chovom kožnatky - Apalone Spinifera. Neviem aký je jej celý Slovenský názov. Mohli by ste napísať aké má nároky na potravu v zajatí, ako má byť zariadené akvaterárium - aké má byť dno (či sa zahrabáva), či potrebuje súš (prípadne akú veľkú), akú teplotu, či potrebuje zimovanie a pod.
Celkom sa páči tento druh a momentálne sa dá aj dostať, len by som si chcel ujasniť niektoré veci predtým než sa na to dám, pretože by som ich nechcel trápiť tým že im nevytvorím podmienky a na druhej strane aj cena trocha vyššia.
Ďakujem za každý postreh.
S pozdravom,
Martin.
Martin
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Dec 06, 2007 9:05 am

Poslaťod laci » Štv Dec 06, 2007 11:30 am

Rozšírení: Jižní Kanada a východní USA.
Popis: Stavbou tela se podobá Apalone ferox, ale oproti tomuto druhu má lemovaný krunýr. Tento druh má ctyri další poddruhy, které se barevne trochu odlišují.
Biotop: Její životní prostredí jsou pomalu tekoucí reky s bahnitým dnem.
Potrava: Prevážne ryby, mlži atd.
Chov: Potrebuje teplotu okolo 23°C. Na rozdíl od jiných druhu není tento druh kousavý a proto je možný chov ve skupine. Je potreba prostorné akvárium.
Velikost: až 45 cm

Slovenský názov: kožnatka americká
Český názov : kožnatka trnitá

Obrázok



http://www.biolib.cz/cz/taxonnames/id25231/
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Apalone Spinifera - kožnatka

Poslaťod štefan » Štv Dec 06, 2007 11:35 am

Ahoj Martin,
vitaj u nás :wink: .
Apalone spinifera je Kožnatka severoamerická.
Ja som sa s nimi stretol v niektorych chovákoch a tiez ma zaujali. No ide o hryzavy druh vodnej korytnačky, kde mladé jedince sú aj trošku drahšie (neviem, po čom ty máš možnosť ich zohnať, ale ja som videl po 650,- Sk/kus jedince velke asi 10 cm. Robíš dobre, že sa najskôr snažíš si o nich získať čo najviac informácií, na základe ktorých sa rozhodneš pre ich kúpenie, alebo nie.
Vo všeobecnosti kožnatky nepotrebujú akvaterárium, to je skôr vhodné pre dospelé samice, aby mohli naklasť vajička. Inak ich môžeš chovať v akváriu bez súše, alebo s maličkou súšou. U mladých jedincov postačí aj pár cm výška vodnej hladiny (no musia mať možnosť si v nej aj poplávať), dno môže byť pieskové (nie však ostré zrná!, kožnatky sa radi do piesku zahrabávajú), alebo aj úplne holé (no pri chove dvoch jedincov sa tým pádom zvyšuje riziko vzájomného napadnutia. Ideálne bude, ak kožnatke umožníš sa ukryť a tak do vody vlož buď živé rastlinky plávajúce, alebo umelé, ktorých je na trhu dostatočný výber.
Voda by mala byť teplá aspoň 25 st.C a v prípade nutnosti aj často menená. Filtrácia nám síce odbúra túto procedúru, ale podla mňa je najvhodnejšie vodu mechanicky vymeniť, inak sa v nej nazhromaždí nadbytok odpadových látok.
Chovať viacero jedincov v jednej ubikácii sa len málokedy bude dať, aj tieto korytnačky sú voči sebe pomerne agresívne, ale za pokus stojí skúsiť chovať napr. dve kožnatky od malička.
Neskôr však isto budú potrebovať priestornú ubikáciu s vyšším ståpcom vody.
Do nádrži s kožnatkami zásadne nedávame žiadne ostré a drsné predmety, plochy! Vysoké riziko zranenia. Každopádne si pamatajme, že nádrž zariadujeme čo možno najjednoduchšie, aby sme mohli vodu meniť jednoducho.
To isté platí aj pri ich kr´mení. Pri nom vznikajú šarvátky, ale tie môžeme odstrániť samostatným kŕmením v inej nádobke, no na toto si musia naši chovanci najskôr zvyknúť.

Ak máš ďalšie otázky, tak sem s nimi :wink:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod laci » Štv Dec 06, 2007 11:38 am

Tato kožnatka žije v jezerech i řekách od jižní Kanady po severní Mexiko. Nejčastěji se zdržují v mělké vodě, kde číhají na kořist. Samice snáší několikrát do roka až 60 kusů vajec do jamek vyhrabaných na břehu. Mláďata měří po vylíhnutí asi 4 cm. Inkubace trvá okolo 60 dnů. V přírodě zimuje zahrabaná na dně. Chová se v akvateráriích, které mají plochu dna alespoň 1 m3. V zajetí vydrží mnoho let, ale nemnoží se.


Cit z poradna.net.

"Mám doma Apalone Spinifera skoro 1 rok. Řekl bych, že jedna z velice důlžitých věcí je, aby měla na dně písek. Výšku písku určíš podle toho jak je velká. Jde o to, aby se tam v pohodě schovala celá. Teplota vody cca. 26-27°C. Dřív jsem tam měl 29-30°C, ale vůbec nepřijímala potravu a stále byla zalezlá v písku. Po snížení teploty začala přijímat potravu a občas vyleze z písku ven. Jelikož jsou kožnatky dosti náchylné na všelijaké kožní nemoci, tak ji tam občas dám špetku soli - něco jako preventivní desinfekce písku. Apalone Spinifera dorůstá velikosti něco okolo 30cm v přírodě. Moje sice ještě není dospělá, ale doufám, že v zajetí těch 30-ti nedoroste. Co se týká potravy, tak ta moje je dost vybíravá. Ze začátku, žrala v podstatě vše co jsem ji dal - sušené rybky, sušené krevety, granule, živé rybky, občas čerstvé kuřecí. Teď se nějak zmlsala a po tom co mi nežrala vůbec, tak začíná jíst zatím jen granule. Doufám, že se opět dostane do normálu a bude z ní masožravá a agresivní želva jak má být."
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod štefan » Štv Dec 06, 2007 11:51 am

Tu jasne vidno, že informácie sa v dostupných zdrojoch mierne rozchádzajú čo sa týka slovenského názvu /ale to je klasika aj u iných druhoch/, ohladom jej agresívnosti /v podstate až na pár svetlých výnimiek sú takmer všetky druhy niekdajšieho zberného rodu Trionyx hryzavé a aj táto je.
Pred rokmi sme pripravovali špecializovanú výstavu korytnačiek v Leviciach a podarilo sa nám získať na výstavu vyše 30 druhov týchto tvorov. Ale pre niektoré sme museli vycestovať k ich chovatelom aj osobne.
Nezabudnem, ke´d mi chovatel dal vo vreci zabalené Pelodiscus sinensis a Chelydra serpentina, ktoré som držal na svojich kolenách celú cestu autobusom domov. No a milá kožnatka ma celú túto pár hodinovú cestu hrýzla do nôh... :D
Naposledy upravil štefan dňa Štv Dec 06, 2007 2:27 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod laci » Štv Dec 06, 2007 12:09 pm

A je to na škoda. Už dávnejšie by sa mohli určovať slovenské názvy jednotlivých živočíchov, pretože toto nie je zďaleka jediný prípad rozdielnosti v slovenských názvoch. Skôr by som povedal, že nejde o slovenské „názvy“ ale o „hovorové meno“.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod štefan » Štv Dec 06, 2007 2:38 pm

laci píše:A je to na škoda. Už dávnejšie by sa mohli určovať slovenské názvy jednotlivých živočíchov, pretože toto nie je zďaleka jediný prípad rozdielnosti v slovenských názvoch. Skôr by som povedal, že nejde o slovenské „názvy“ ale o „hovorové meno“.


Ťažko k tomu zaujať nejaké radikálne stanovisko. Ale môžeme na to aspoň diskutovať.
V 60. rokoch zasadala československá komisia, ktorá mala za úlohu o.i. rozhodnúť aj o používaní československých mien pre naše domáce druhy ichyto a herpeto fauny. V komisii sedeli samé významné osobnosti a medzi nimi aj uznávaní herpetológovia. Myslíte, že sa aj dohodli?
Ich navrhované alternatívy sa neskôr presadili v praxi, ale nik, resp. len malokto ich používal. Na zákalde toho sa zvolila iná šanca na úspech. "Uzákonili" sa mená, ktoré si zvolil samotný ľud.
Ako to dopadlo asi vieme všetci.
Jašterica obyčajná dostala svoje meno j.krátkohlavá, korytnačka močiarna zrazu bola bahenná, užovke občajnej sa ušlo meno obojková atď. Osobne tieto nové mená neuznávam a používam pôvodné názvy, ale dôvodom je to, že si neviem zvyknúť na túto radikálnu zmenu.
Podla doterajšieho trendu sa tieto mená totiž menili vždy, ke´d došlo k zmene na tom najvyššom poste a ten rozhodoval o nich. A tak ja len čakám, kedy sa opatovne nieco v názvosloví zmení. :wink:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod laci » Pia Dec 07, 2007 1:15 pm

Dobe pokus tu bol, ale sa neujal. Beriem to. Ale podľa mňa by bolo dobré aby sa už raz a navždy stanovili slovenské názvy jednotlivých živočíchov. Taktiež by bolo super nariadiť (aj zákonom) predajcom povinnosť pri predaji uvádzať latinský aj slovenský názov. Pri tom by mohli uviesť aj „hovorové – ľudové“ meno. A myslím si , že týmto spôsobom by sme sa všetci naučili postupne používať zjednotené názvy.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod Swablik » Pia Dec 07, 2007 1:27 pm

ja by som zrusil miestne nazvy a hovoril zivocichom latinsky medzinarodne.. :) potom z toho vznikaju len zmätky..
Obrázok
Acanthosaura Armata, Acanthosaura Capra, Gonocephalus Grandis †,
Trachemys scripta, Betta splendens, 11x Jazierkove ryby, Pes.. :P

http://acanthosaura.blog.pravda.sk/ <- o jašteroch rodu Acanthosaura
Obrázok užívateľa
Swablik
 
Príspevky: 253
Registrovaný: Uto Aug 14, 2007 2:56 pm
Bydlisko: Spišský Štvrtok

Poslaťod laci » Pia Dec 07, 2007 1:35 pm

Swablik píše:ja by som zrusil miestne nazvy a hovoril zivocichom latinsky medzinarodne.. :) potom z toho vznikaju len zmätky..

Súhlasím, ale latinské názvy sa u niektorých živočíchov menia a slovenské by mohli ostať natrvalo, čím by bolo hneď jasné o akého živočícha ide.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod Martin » Pon Dec 10, 2007 8:09 am

Ďakujem Vam za info o tomto druhu. Nakoniec bolo dobre že som si takto cez forum zohnal nejaké informácie, lebo z jedného zdroja som sa dozvedel že je táto kožnatka nehryzavý druh a preto sa môžu chovať aj v skupinách, ale to mi hneď nejako nesedelo. Možno že sa nejakému chovateľovi podarilo skombinovať viac jedincov, ktoré sa tolerovali. Nakoniec som sa ale rozhodol pre G.kohni, je to síce dosť rozdielny druh, ale zato sú celkom živé aj na pohľad zaujímavé.
Ešte raz dík všetkým za príspevky.
Martin.
Martin
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Štv Dec 06, 2007 9:05 am

Poslaťod štefan » Pon Dec 10, 2007 12:34 pm

Niet za čo a rado sa stalo :wink:
K /ne/hryzavosti u tohto druhu kožnatky: písal som si s českým kolegom, ktorý presne tento druh má v chove. Podľa toho čo mi napísal sa ich povaha dosť mení a napr. on ich chová v skupinke, no neskor ich isto bude musieť rozdeliť, pretože spozoroval medzi nimi šarvátky. Isté je, že tento druh je menej hryzavý a útočný, než napr. P.sinensis či iné kožnatky.
Tvoja voľba pre G.kohnii je správna, sú relatívne bežne k dostaniu a je to aj cenovo prijatelnejší druh než iné vodnice.
Ak sa budeš chcieť spýtať na čokoľvek ďalšieho, vedz, že sme tu :wink:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod štefan » Štv Okt 02, 2008 8:00 am

V Nitre som sa stretol s tymto druhom koznatiek. Podla udaju priekupnika, ktory ich ponukal, malo ist o parik, ktory choval spolu. Cena bola o cosi vyssia a ani nemienim podporovat tychto vydriduchov a tak som radsej ich kupu si rozmyslel.
Podla slov nasho kamarata Rizlaciho by mal v najblizsich dnoch dostat dva druhy koznatiek: Apalone ferox /60 cm a agresivny druh/ a Apalone musculus, ale tento druh som nikde nevedel najst. Predpokladam, ze je to obchodny nazov najskor ukryvajuci druh A. spinifera. Kazdopadne je to zaujimava ponuka.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron