Arboréta

...do terárií, paludárií, insektárií. Živé i umelé, ale rastliny.

Moderátor: štefan

Arboréta

Poslaťod štefan » Ned Aug 31, 2008 6:49 pm

Arboretum (lat. arbor = strom) je zbierka živých drevín, resp. botanická záhrada špecializujúca sa na výskum a pestovanie drevín.

Má buď parkovú úpravu, alebo výsadba môže byť prealizovaná podobne ako je to pri lesných porastoch. Arboretum môže byť špecializované na jednotlivé rody (čelade a pod.) Ako dendrologická zbierka, na dreviny určitého územia, alebo môže byť zameraná všeobecne – na všetky dreviny bez rozdielu. Vedecko-výskumné arboréta kladú dôraz predovšetkým na presný pôvod rastlín, ich dokonalú evidenciu, pravidelné sledovania a vyhodnocovania.

Arboréta okrasného typu kladú dôraz predovšetkým na záhradnú architektúru a sú odborne menej náročné. Rozšírené sú arboréta pri rôznych odborných školách, slúžiacich ako didaktická pomôcka pri výuke a poznávanie cudzích druhov.

Termín arboretum bol prvýkrát použitý v anglickej publikácií Johnom Claudiom Loudonom v Gardener´s Magazine, ale samotná koncepcia existovala už dávno. Prvým arborétom bolo Arboretum Trsteno blízko Dubrovníku v Chorvátsku. Dátum jeho založenia je neznáme, ale vie sa, že existovalo už v roku 1942, kedy bol pre jeho zavlažovanie vybudovaný akvadukt, ktorý sa používa dodnes.

Obrázok

Mlyňany

Park založený v roku 1892 sa rozprestiera v obci Vieska nad Žitavou, nachádza sa tu vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Jeho charakteristickou črtou je rozsiahle zastúpenie stálozelených drevín, ktoré majú svoj pôvod v klimaticky odlišných častiach sveta. Rozsahom svojej unikátnej zbierky cudzokrajných drevín patrí arborétum k najväčším v strednej Európe.

Nájdete tu: rozárium, rododendrony, azalky, stálozelenú cudzokrajnú flóru
Zaujímavosť: Chránenému areálu dominuje romantický kaštieľ z roku 1894.
Kontakt
Arborétum Mlyňany SAV
Vieska nad Žitavou 178
951 52 pošta Slepčany
Telefón: 037/633 45 71
633 42 11
Fax: 037/642 69 31
E-mail: arboretum.mlynany@savba.sk
Web: http://www.arboretum.sav.sk


Borová Hora

Vedecko-pedagogické pracovisko Technickej univerzity vo Zvolene, buduje sa od roku 1965. Je zamerané na dreviny s osobitným zameraním na dreviny charakteristické pre Slovensko.V roku 1981 bol areál arboréta vyhlásený za chránený „na ochranu ukážky genetického bohatstva drevinového zloženia lesov Slovenska“.

Nájdete tu: zbierku drevín, zbierku ruží a kaktusov
Zaujímavosť: Za doterajšie obdobie svojej existencie dosiahlo významné postavenie medzi arborétami a botanickými záhradami nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.
Kontakt
Arborétum Borová Hora
Borovianska cesta 2171/61
960 53 Zvolen
Tel.: 045/5320 814, 16
E-mail: arbbh@vsld.tuzvo.sk
Web: http://web.tuzvo.sk/abh

Obrázok

Kysihýbel

Založené v roku 1900, slúži ako lesnícke arborétum na štúdium aklimatizácie introdukovaných cudzokrajných drevín. Je jedinečnou pokusnou lesníckou plochou s porastom rýchlorastúcich cudzokrajných drevín, sekvojovcov mamutích a tiež ďalších druhov domácich a cudzokrajných drevín vysadených v malom arboréte nazývanom Feistmantelova záhrada.

Nájdete tu: korkovník amazonský, cyprušteky, sekvojovce
Zaujímavosť: V súčasnej dobe arborétum plní významné úlohy v oblasti výskumu genetiky a šľachtenia.
Kontakt:
Lesnícky výskumný ústav
Lesnícka 11
969 01 Banská Štiavnica
Tel.: +421/45/6911145
E-mail: poboxbs@fris.sk
Web: http://www.nlcsk.org/index.htm

Obrázok

Ilustračné foto: šč a Evka Vráblová, VIVARISTA.sk
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Rastliny...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron