Podporte svojím podpisom výzvu ministrovi ZP

...alebo čo na srdci, to na jazyku! Ak máte podnety, nápady, rady ako zlepšiť chod tohto Diskusného fóra, alebo samotného časopisu VIVARISTA, chcete nám čokoľvek povedať (slušne!!!) tu je na to správne miesto. Toto je Diskusia pre nás všetkých!

Moderátor: štefan

Podporte svojím podpisom výzvu ministrovi ZP

Poslaťod štefan » Ned Okt 06, 2013 6:38 pm

Podporte svojím podpisom výzvu ministrovi ZP na ochranu najväčšieho zimoviska vodných vtákov

Milí priatelia, kolegovia a podporovatelia,

veľmi rád by som Vás poprosil o podpísanie a šírenie medzi známych tejto výzvy ministrovi životného prostredia:
http://www.ekoforum.sk/peticia/dunajske-luhy

Už v máji sme písali ministrovi ohľadne chýbajúcej ochrany na najväčšom zimovisku vodného vtáctva v strednej Európe. Do dnes neprišla odpoveď a ani sa nezmenil režim ochrany.
Preto by sme boli radi, ak by sa za túto výzvu dokázalo postaviť čím viac ľudí, aby bolo jasné, že problém chýbajúcej ochrany na Dunaji pozná veľa ľudí a nielen hŕstka ľudí, ktorí sú na Dunaji každý deň.

Problém zlej ochrany je široko známy. Na nocoviskách husí, kde lov za neetický považujú aj niektorí poľovníci, prebieha v podstate bez obmedzení lov vodného vtáctva. Preto u nás ubúdajú druhy, ktoré sú inde bežné.
Na takýchto lokalitách je lov obmedzený aj v západnej aj východnej Európe, dokonca v krajinách s veľkou tradíciou poľovníctva (Francúzsko). Len u nás pravdepodobne na osobných záujmoch niekoho sa nič nemení.

Problém pozná aj Európska komisia. Podľa medializovaných informácií v tomto hrozí Slovensku Európsky súd. No MŽP zatiaľ problém zľahčuje. A to napriek tomu, že ide o asi ornitologicky najpreskúmanejšiu lokalitu, tak tvrdí, že ešte potrebuje skúmať a overiť situáciu. Teda skúmať vyskúmané. Nám sa ale zdá, že sa tak len zdržiava čas, a Slovensku kvôli pár preklepom a neochote opraviť chyby vo vyhláške hrozí Európsky súd. A to napriek tomu, že takmer všetky dotknuté pozemky na Dunaji sú štátne, navyše v gescii MŽP SR.

Pretože ide o z ochrany vtáctva najvýznamnejšiu lokalitu čo sa vodného vtáctva v zime týka, preto je potrebný každý Váš podpis. Ak sa nám tu nepodarí presadiť ochranu prírody, tak už ťažko inde.

Ak by sa nám do stredy podarilo pozbierať tisíc podpisov, bolo by to veľmi dobré. Do stredy preto, že čas beží, Slovensko má na nápravu len dva mesiace (termín od EK), no ak nezačne proces opravy vyhlášky dostatočne skoro, tak sa proces nestihne. Preto chceme ministra upozorniť na problém čím skôr.

Táto výzva nie je negatívne namierená voči poľovníctvu ako takému, ale žiadame zmeny, ktoré v iných krajinách schvaľujú a žiadajú aj sami poľovníci.

Jozef Ridzoň


Pozn.redakcie: Do petície sa svojím podpisom zapojil aj časopis VIVARISTA.sk
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Diskusia o všetkom...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron