Druhy krmiva pre cudzokrajné vtáctvo I. - Proso

Všetko, čo sa týka chovu, rozmnožovania, pozorovania, skúseností s týmito novodobými dinosaurami....

Moderátor: štefan

Druhy krmiva pre cudzokrajné vtáctvo I. - Proso

Poslaťod štefan » Pon Dec 07, 2009 11:00 am

Voľba správneho druhu potravy je istotne jednou z najdôležitejších úloh v chove aj vtáctva v opatere človeka. Svoju úlohu na tom zohráva aj fakt, že nedokážeme plnohodnotne nahradiť všetky zložky ich stravy v prírode. Preto treba dokonale poznať ich spôsob života vo voľnej prírode a "domácu" stravu čo najviac priblížiť ich potrebám. Spomeňme aspoň niektoré druhy zŕn, ktoré tvoria podstatnú časť jedálničku vtáctva v našich chovoch.

Proso je hlavnou a základnou zložkou stravy úre drobné holúbky a niektoré druhy hrdličiek, no prijímajú ho aj ďalšie drobné exoty. Poznáme viac druhov pros a v súčasnosti nám trh ponúka skutočne širokú škálu od červeného až po zelené. Proso obsahuje 11-14% bielkovín, 2-4% tuku. Pri jeho nákupe treba dbať na to, aby bolo proso úplne čisté a semená pekné veľké guľaté. Podávame ho v suchom i naklíčenom stave po celý rok.

Senegalské proso sa u nás pestuje na južnom Slovensku. Klasy sú hrubé a 15 - 25 cm dlhé. Možno ho dopestovať aj na vlastnej záhradke. Po vzídení ho treba pretrhať vo vzdialenosti 3-5 cm, aby sa rastlina mohla dobre rozvinúť. Po dozretí klasy striháme a viažeme do viazaničiek, ktoré uskladňujeme na zimné obdobie. Senegalské proso podávame aj v mliečnom stave, pre vtáctvo je to neskutočná pochúťka.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Exotické vtáctvo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron