Stavba terária pre mravce

Pre chovateľov a záujemcov o chov tých najmenších tvorov planéty - mravcov, FOTOGALÉRIA, informácie....

Moderátor: štefan

Stavba terária pre mravce

Poslaťod Filip » Uto Dec 18, 2007 8:42 pm

Zdravím všetkých. Ako rozmýšľam nad kúpou niektorých exotickejších druhov, chcel by som mať nielen pekné mravce ale aj pekné terária s nimi. ..vlastne formikária, ale či sa to vzťahuje len na ytongové hniezda alebo celé terárium s hniezdom vo vnútri neviem, ale tak dajme formikária.... Chcel by som si spraviť pralesné formikárium s mnoho rastlinami, poplazmi, papraďmi a machmi, atď. Mám doma terárium velké 150x50x50cm. Mám v ňom posadené len potosy, ktorých korene sa vrili do polystyrénu a polyuretanu, ktorý tam dal jeho výrobca. Terárium obývala ,,albino krajta", a tak tieto polyuretanové prvky boli spravené nahrubo. Je to vlastne polyuretan, na niektorých miestach s polystyrénom, natretý čiernym ,,akvaristickým silikónom", alebo to je nejaká živica, a na to hnedá farba. Ja toto všetko ale chcem odstrániť a spraviť niečo na štýl paludárií z tejto stránky: www.paludarium.wz.cz . Možno že to moje bude mať vodný prvok, o tom ešte popremýšlam, ale paludárium z toho nebude. Chcel by som sa opýtať na tieto veci:
1. Ako odstránim hnedú farbu? V rodine sa do týchto vecí totiž moc nevyznáme...
2. Polyuretan môžem zo steny ,,odrezať"? Pravdepodobne na nej ale ešte ostanú kúsočky polystyrénu, ako tie odstránim?
3. Môžu tieto chemikálie rozleptať aj čierny silikón ktorým je terárko zlepené?
4. Ako sa volá, čo to vlastne je ten ,,čierny akvaristický silikón". Dá sa to zohnať aj v Horndbachu, Baumaxe? Ako sa to inač volá?
5. Dajú sa zohnať neónové lampy do terária aj pre rastliny, z aspoň 60% nahradrzujúce slnečné svetlo? Viem o existencí takýchto žiariviek, ale halogénok nie.

Máte dakto všeobecné informácie s prácou s polyuretanom, jeho nanášaním a vecami kolo tohto? Na zmienovanej stránke, sorry za posting, som videl pekné ubikácie a v jednej, bohužiaľ tej najväčšej som si dokonalo vedel predstaviť mravčiu kolóniu zakomponovanú do tohto ,,ekosystému" a tak by som si niečo na štýl pralesa chcel spraviť doma. Na to tu mám ale ešte jednu otázku: Majiteľ tej stránky a paludárií nanáša polyuretan, naňho akvaristický čierny silikón a na to lignocel, mám tomu tak chápať? Za rady a názory dakujem :D
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Uto Dec 18, 2007 10:24 pm

Tak ti Ti držím palečka aŤ se Ti to povede podle tvojí představy,pak dej fotku ať se pokocháme i my ostatní :wink:
1.Odstranit tu barvu zkus ředidlem 6006,6000 záleží z čeho je ta barva-santetika nebo jiná? Taky můžeš použít žiletkovou škrabku s ní to jde supr.
2.Pokud není vyrvrzená tak ano a půjde to hladce + 1.
3.Nemelo by,ale záleží co použiješ,když tak je to třeba potom znova opravit,ale než to opravíš tak to pořádně očisti lihem a pak lep.
4.Je to akvaristické lepidlo na akvária,terária,vitríny,výlohy a skleněné konstrukce.Je to tuba 310ml a stojí cca kolem 140-150,-Kč,a dostane se koupit jak v Hornbachu,Baumaxu tak i v Obi.Když ti tubu otočíš tak zespoda-dno-uvidíš zdali je transparentní čí černý.
5.Ano dostanou se koupit.
No je stím děsně pěkná piplačka ac hce to hodně času a trpělivosti.
No pochybují,že na černý silikón dával lidnocel-tomu se mi nechce věřit-to je blbost podle mě.Jinak lignocel plesniví-viz fórum.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Str Dec 19, 2007 9:24 pm

Ok, dakujem za rady :D No tak dneska mi otec povedal ze s tymto velkym nech sa radsej nepiplam a zakazal mi to odstranovat, ze sa priotrávim tými chemikáliami lol lol lol Ale neni nejaký prestarostlivený, len ono by tam toho acetónu apod bolo na mna fakt moc... ze nech si radsej nasetrim na nove a dam si spravit... to ked uz tak tak si sam spravim vlastne, ale nato casu moc nemam takze pouzijem jednu nadrz 90x40x45- dlzka, hrubka, vyska; co mame a z toho im daco spravim, par minut po otcovom zakaze ma napadla druha alternativna moznost pre terarko.. Takze to bude inac, ale bude tam ten polyuretan... Ano a on daval na ten silikon lignocel, ale este nie nabopnany, ale drteny... forum pozrem.. davam sem aspon foto mravcekov, budu na 98% :wink:

Obrázok

Volaju sa Polyrhachis wolfi, Ázijské krajčírkse, v chovoch sa často môžete stretnúť s Polyrhachisom divesom, ktorý vyzerá približne rovnako ale je o niečo menší. Tieto mravce majú 12mm u robotníčok a 15 až 16 královna, takže nič malé, a niečo dobré pre mňa. Pôvodne som túžil po divesoch, ale tí sa rýchlo rozmnožujú, ešte rýchlejšie než tento druh... A tak som si zvolil radšej wofli.

Moje plus-:
-žiadna hybernácia
-lahký chov
-krásne mravce
-velký druh
-zaujímavý druh v chovoch

Ešte ale na 100%nie je isté či ich budem mať, mali by byť do 3 týždňov....
Naposledy upravil Filip dňa Str Mar 26, 2008 4:17 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Štv Dec 20, 2007 2:42 pm

Nemáš zač,ale napadla mě ještě jedna alternatíva co se týká toho odstranění.Pokud máš doma horkovzdušnou pistoli tak,když si to nahřeješ tak to pak nemusíš tolik ořezávat,ale můžeš i tvarovat.Jinak máš pravdu je to řádný smrad a výpary.Kdyby jsi náhodou volit toto tak klidně na to když to vytvaruješ můžeš dát silikonové lepidlo a na něj dát kamény nebo pod. drť a máš to zamaskované.Je mnoho způsobů jak se dá vytvořit z ošklivého terária nádherné :wink: Jinak Ti držím palečky.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Skippy » Štv Dec 20, 2007 4:56 pm

Aj ja ti prajem do vytvorenia takehoto krasneho teraria , musim uznat ze je to narocne ci uz na udrzbu ale i financne, najma ak sa nedari :)

Polyrhachis wolfi je velmi nadherny druh , osobne som ho este nevidel ale dives viem velmi dobre ako vyzera lebo som ho mal isty ces doma :) , prajem ti len vsetko dobre s nim a hlavne nech preziju cestu k tebe v tejto strasnej zimeee ;)

Ak bude to terarko pekne a niekto bude chciet take iste , som ochotny zohnat ten druh Polyrhachis dives , mame na "sklade" :lol:
Obrázok užívateľa
Skippy
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Ned Okt 21, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Filip » Štv Dec 20, 2007 8:59 pm

Dakujem Vam obom :D
tana rozmyslal som nad zamaskovanim, ale ja to chcem do izby a to som chcel kompletne prerobit, takze radsej prerobim to druhé. Co sa mi najviac na tom ale páci je ze budem moct to pozadie cele vytiahnut odtial von :) :)
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod Swablik » Štv Dec 20, 2007 9:35 pm

ak mozem..mam za sebou stavbu dost velkeho terka..tak by som ti poradil...

ak mas taku moznost,tak neni problem..farba pojde zo skla dole dobre a polystiren a polyuretan mozes kludne takisto so ziletkou oskrabat a ked na to das nieco ine, tak to nebude vidiet..ak vydrzis do leta..tak mozes pripadne s tym acetonom robit vonku. a nemusi to byt hned..mozes to robit po castiach..ja sam som uz s acetonom odlakovaval..a neni to nic hrozne..teda si trochu mimo, ale ked si vonku a rozdelis si to tak ako keby nic..zalezi an velkosti plochy..

potom..ak by som ti mohol poradit..jedina vec ktoru by som na stavbe svojho terka menil je, ze by som si na to vyhradil viac casu..minimalne tak mesiac dva..je to z toho dovodu, ze mnohe veci ta hned nenapadnu.ides von do obchodu alebo vidis obrazky a napadnu ta lepsie riesenia.aj pocas stavby.. a ked su tam uz zabyvane zivocichy, tak nemozes kazdu chvilu nieco prerabat..preto by som..ked nahodou budem robit druhe terko..postavil konstrukciu a vnutro..a nejaky mesiac pomalicky v klude to doladoval a skusal..a az potom tam ubytoval zvery..

no..ale dako som sa rozpisal tak uz koncim.. :) prajem vela zdaru a urcite sa nevzdaj.. pozeram ze mas riadne rozmery tak to co najlepsie prisposob izbe..pretoze to nebude len terko ale kus nabytku.. :wink:
Obrázok
Acanthosaura Armata, Acanthosaura Capra, Gonocephalus Grandis †,
Trachemys scripta, Betta splendens, 11x Jazierkove ryby, Pes.. :P

http://acanthosaura.blog.pravda.sk/ <- o jašteroch rodu Acanthosaura
Obrázok užívateľa
Swablik
 
Príspevky: 253
Registrovaný: Uto Aug 14, 2007 2:56 pm
Bydlisko: Spišský Štvrtok

Poslaťod Filip » Sob Dec 22, 2007 6:45 pm

No dakujem vam obom, Skippy aj Swablik.... Rozmery budu 90x40x45cm, lebo s tym velkym je to udajne nemozne, otec mi zakazal piplat sa s tym ale nevadiii.... S tymto mensim to ale pojde lahsie, a mam uz premyslenu vacsinu... najlepsie na tom je ale ze ten polyuretan tam nebude navzdy, ked sa mi to znepaci a budem chciet ine pozadie tak ho jednoducho odlepim na urcitych miestach a vytiahnem, lebo jednak ze to je vlastne nadrz z akvaria a polyuretanove pozadie bude na polystyrenovom podklade, nie na skle, takze no problem :wink: Dneska som v Tescu pozrel polyuretan, ze ,,aby som vedel" no maly tam taky ze Makrosil, taka zelena tubicka, za 170sk circa... Ako velmi to zvacsuje svoj objem? Nie aby som spravil nejake blbosti potom pri stavbe a mal by som ovela vacsie nez som chcel... Nasáva to vodu, ked to nie je nicim potreté? Ako sa volá typ farby ktorou sa to natiera? Ja mam z takej natreté to moje velké terárko čo som spomínal ako prvé. Rozmyslal som ze ho aj zamaskujem, ale spravit si nove a mozno aj lepsie mi pride viac vhod.. A este otazka: Nasava polyuretan vodu?
Naposledy upravil Filip dňa Str Mar 26, 2008 4:21 pm, celkovo upravené 1
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tana » Sob Dec 22, 2007 8:58 pm

poulyuretan kvalitní by neměl prosáknout,jinak to můžeš klidně to můžeš natřít baqlakrylem-je vodou ředitelný a jinak je mnoho druhů,ale to už se raději zeptej v prodejně pokud ho budeš kupovat.Je mnoho druhů a taky záleží na propustnosti.Něli by Ti už poradit :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Pia Dec 28, 2007 9:45 am

Aha aha, tak diky Tana. Ale este mam otazky- ten baqlakryl je taká fabrba ktorou sú natreté aj niektoré paludárka na www.paludarium.wz.cz ? Jednoducho pokial tam ten typek nedal drteny lignocel tak tam dal aspon balglakryl? Ten balglakryl sa moze natierat rovno na polyuretan alebo az na ten akvariovy silicon. Inac a pozeral som vcera v Horndbachu silikony.... bol tam taky ze ,,Akvaristicky" ale neviem ci cierny, je to ono?
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod tarzanm » Pia Dec 28, 2007 11:37 am

Filip-ak Ti možem poradiť,da sa to spreviť aj s cimentovou hmotou na šparovanie kachličiek.Nieje škodliva,je viac farieb,spraviš si ju podla navodu riedšu alebo hustejšiu a možeš natierať,daju sa s tym spraviť zazraky ako kamenna stena. :wink: Použiva to veľa teraristou a je odolna vode.
Obrázok užívateľa
tarzanm
Moderátor
 
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Jan 21, 2007 5:00 pm
Bydlisko: Poprad

Poslaťod Filip » Pia Dec 28, 2007 1:29 pm

Diky Tarzanm, ale s mravcami sa to moc nehodí, myslím.... Radšej tropické pekné terárium.. Na budúci týždeň idem kupovať nejaké tropické rastlinky do jedného skladu, majú tam fakticky všetko možné, orchidey napr. v Horndbachu za 600sk tu môžem zohnať za 100 a tak... Ale to tam idem ako kamarát majiteľa, nie pre verejnosť :P Pracovná výsada veterinárstva,- spoznáte a získate niekedy pre vás dôležité styky a nové kontakty :)
Nad tou cementovou hmotou porozmýšľam, ale len vtedy keď budem robiť vodný prvok niekde.... Inač moj otec sa do týchto hmôt až tak nevyzná, ale hovorí že ten polyuretan sa až moc rozpína. Ako je to teda s ním? O koľko zväčší svoj objem? :?:
Naposledy upravil Filip dňa Str Mar 26, 2008 4:22 pm, celkovo upravené 1
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Poslaťod Swablik » Pia Dec 28, 2007 3:31 pm

cimnet je po nasim..po vyhodnarsky.. :D

a ta PU pena zvacsi svoju velkost o dost..tak 2-3x..ked myslis tu penu..
Obrázok
Acanthosaura Armata, Acanthosaura Capra, Gonocephalus Grandis †,
Trachemys scripta, Betta splendens, 11x Jazierkove ryby, Pes.. :P

http://acanthosaura.blog.pravda.sk/ <- o jašteroch rodu Acanthosaura
Obrázok užívateľa
Swablik
 
Príspevky: 253
Registrovaný: Uto Aug 14, 2007 2:56 pm
Bydlisko: Spišský Štvrtok

Poslaťod tana » Sob Dec 29, 2007 7:58 pm

Balakryl má velikou škálu barev,takže si můžeš vybrat :wink:
Jinak je to vodou ředitelný a jakou hustotu budeš chtít tak si raději vyzkoušej na kousku nežli začneš celou plochu.Klidně to můžeš nanest rovnou nebo poté-to už záleží na tobě jak se ti to bude dělat líp,právě proto si to vyzkoušej na kousku :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Filip » Sob Dec 29, 2007 8:51 pm

Ano ano, najprv to vyskusam na kuse polystyrenu ze ako a co to vlastne je... Inac mne odporucali aj potravinarske farbivo ale balqlakryl mi pride lepsi :wink:
Camponotus cruentatus, Camponotus fallax, Camponotus ligniperda, Camponotus vagus, Cataglyphis velox, Crematogaster scutellaris, Formica polyctena, Formica rufibafiris, Messor barbarus Messor muticus, Lasius grandis, Polyrhachis dives, Temnothorax nylanderi, Tenothorax affinis
Obrázok užívateľa
Filip
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Ned Okt 28, 2007 12:57 pm

Ďalší

Späť na Myrmekológia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron