Kaloula pulchra Gray, 1831

Červore, mloky, žabky...

Moderátor: štefan

Kaloula pulchra Gray, 1831

Poslaťod štefan » Uto Máj 06, 2014 2:27 pm

Výskyt: Kaloula pulchra obýva pralesy juhovýchodnej Ázie od južnej Indie a Číny až po západnú Indonéziu, Cejlón, Sundské ostrovy a niektoré indonézske ostrovy. Na Borneu a Celebesu ju umelo vysadil človek. Tu sa najčastejšie zdržuje na zemi, kde hľadá aj vhodné úkryty (dokonca aj pod zemou) pod samorasami, padnutými stromami, kameňmi a aktívna začína byť až s príchodom večera a noci, kedy aktívne loví potravu.

Popis: Dĺžka tela adulta je 7 - 8 cm, čím parosničku nádhernú (Kaloula pulchra) radíme medzi stredne veľké druhy žiab. Pre tento druh je typicky zavalité telo so zreteľne malou hlavou a krátkymi končatinami. Jej sfarbenie pozostáva s hnedo sfarbenou chrbtovou časťou, pričom od očí až k zadným končatinám sa tiahne široký okrovo, žlto, oranžovo alebo aj červenkasto sfarbený pás po oboch bokoch tela. Ventrálna strana tela je sivastá. Na koncoch prstov sa nachádzajú drobné prichytávacie vankúšiky, ktoré jej umožňujú celkom obstojne liezť po rastlinstve či samorastoch.

Pohlavný rozdiel: Samček má čierne, drsné hrdlo a hlasito sa ozývajú. Samička je oproti samčekovi väčšia a robustnejšia.

Obrana: V nebezpečenstve možno u Kaloula pulchra pozorovať pasívnu obranu pozostávajúcu zo strnulosti, z nadvyhnutia tela na svoje krátke nôžky alebo z nadúvania svojho rozmerného tela a ak ani to nepomôže, vylúči zo svojich parotíd jedovatý sekrét.

Chov v teráriu: Pre chov parosničky nádhernej nám postačí vlhké (no nie mokré!) pralesné terárium o veľkosti 80x40x40 cm skôr pozemného typu s menšou, často menenou vodnou nádržkou o hĺbke cca. 10 cm. Zhruba tak vysoká (15-20 cm)je potrebná i vrstva ľahkého substrátu tvorená rašelinou, listovkou, lignocelom, drvenou kôrou atď., do ktorej sa parosničky zahrabávajú a trávia tu veľa času. Zariadenie terária možno doplniť samorastami, kameňmi bez ostrých hrán, rastlinstvom. Teplotu 25 - 29°C (nočný mierny pokles /24°C/ je možný) udržujeme pomocou svetla umiestneného pokiaľ možno mimo samotného terária. Nezabúdajme na ani pravidelné vlhčenie vlažnou vodou. Kaloula pulchra je druh žabky, ktorý dosť hrabe, preto ak chceme mať terárium rastlinstvom osadené, umiestnime rastliny radšej do kvetináčov.

Potrava: Parosnička nádherná (občas označovaná aj ako indická) je druh potravne nevyberavý a rada loví akúkoľvek primerané veľkú potravu v podobe svrčkov, švábov, múčnych červov, dážďovkami, Locustami, ale nazbúdajme, že tento druh má pomerne malú tlamku. Odchov: Párenie u tohto druh žabky vyvoláme pomocou simulácie "obdobia sucha", kedy ich aspoň 4 týždne chováme pri teplote 22°C a rosíme iba občas. Po následnom zvýšení vlhkosti rosením treba žabkám poskytnúť vo vodnej nádrži vodu o teplote 25°C. Samotná znáška je samičkou odložená v brehovej časti vodnej nádržky. Nakladenú znášku premiestnime do akvária a vyliahnuté žubrienky, ktoré sa liahnu už za 24 hodín, kŕmime drobnou potravou určenou aj pre plôdik akváriových rýb. Pri primerane vysokej teplote metamorfóza nastáva za 14 dní. Mladé žabky chováme v samostatných, primerane veľkých teráriách s vrstvou vlhkého molitanu a ako potravu im predkladáme drobný hmyz. Dospievajú až za rok.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na OBOJŽIVELNÍKY

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron