Ambystoma mexicanum

Červore, mloky, žabky...

Moderátor: štefan

Ambystoma mexicanum

Poslaťod štefan » Pia Apr 26, 2013 8:41 pm

Veľkosť: 25-35 cm
Teplota: 14 - 20°C
pH: 6-8
Tvrdosť: 5-20°dGH
Anglicky: Water monster, Tiger salamander, Neotenic salamander
Čeľaď: Ambystomatidae
Rozšírenie: Mexiko - jazerá Lago de Chalco a Lago de Xochomilco. Podľa posledných údajov z prírody sa vyskytuje už iba v jednom z nich.

Je to obojživelník s nápadnými vonkajšími žiabrami. Dosahuje hmotnosť až 300 g. V prírode je obyčajne tmavo sivý alebo čierny, ale v chovoch sa väčšinou chová albinotická varianta. V súčasnosti už existuje viacero vyšľachtených farebných variant. Predstavuje klasický príklad obojživelníka, ktorý dosahuje pohlavnú dospelosť už v larválnom štádiu (tzv. neotenická forma).
Pohlavie axolotlov sa rozlišuje podľa vzhľadu kloaky, ktorá je u samcov nápadne zdurená.
Pre rozmnoženie axolotlov je nutné v zime znížiť teplotu vody na 12°C. Samica po oplodnení nalepí velký počet vajíčok (70 - 800) v rôsolovitých obaloch na vodné rastliny alebo na dno. Z vajíčok sa asi po 2 - 3 týždňoch začnú liahnuť beznohé larvy, ktoré je nutné často kŕmiť. Postupne im začnú dorastať predné a potom zadné končatiny. Larvy merajú po vyliahnutí asi 12 mm.
Na jeho chov potrebujeme aspoň 50 litrové akvárium.
Potrava axolotlov je mäsitá, skladá sa z dážďoviek, patentiek, rybiek, myších holíčat, ulitníkov, kúskov mäsa... Z tohto dôvodu taktiež nie je vhodný chov axolotlov s rybami. Vhodné je ich kŕmiť tupou pinzetou.
Dožíva sa viac než 20 rokov. Pri teplotách okolo 10°C má spomalený metabolizmus, potravu prijíma menej často a taktiež ju dlhšiu dobu trávi. Teploty nad 24°C vedú k väčším náchylnostiam na ochorenia.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na OBOJŽIVELNÍKY

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron