Androctonus australis

Od pavúkov až po motýle...

Moderátor: štefan

Androctonus australis

Poslaťod štefan » Str Máj 01, 2013 6:39 pm

(Linnaeus, 1758)
Buthidae

Je to silno jedovatý druh škorpióna, žijúci v severnej Afrike. Vo svojej domovine má na svedomí 80 % úmrtí po bodnutí. Zároveň je ale i najčastejšie chovaným druhom rodu Androctonus. Tento nádherný severoafrický druh patrí medzi najväčšie z rodu Androctonus. Veľkosť dospelých jedincov sa pohybuje medzi 90 a 130 mm. Sfarbenie A. australis je pieskovo žlté. Výrazným prvkom, podľa ktorého je možné A. australis dobre určiť, sú značne rozšírené články metasomy, zvlášť posledné tri. A. australis je tak dobre odlíšitelný predovšetkým od podobne veľkého a sfarbeného A. amoreuxi. Prakticky totožnú stavbu tela má len A. hoggarensis, ale ten je s výnimkou kráčivých nôh tmavo hnedý až čierny.

V miestach svojho výskytu je veľmi hojný. Žije skrytým spôsobom života, najčastejšie obýva nory, ktoré si sám buduje, ale nepohrdne ani úkrytom pod kameňom. Tento škorpión sa dožíva vysokého veku, 25-30 rokov.

K chovu je vhodné púštne terárium /pre každého jedinca - chováme ich oddelene/ o rozmeroch 20 × 15 × 15 cm (dxvxš) alebo plastová dóza. Ako podklad je vhodná vyššia vrstva piesku, keďže Androctonus australis rád hrabe, potrebný je aj úkryt napr. v podobe prehnutej stromovej kôry. Denná teplota 30-35 °C, nočná 25 °C. Nutná je minimálna vlhkosť. Vodu sa odporúča podávať rosením približne raz mesačne. Podľa iných názorov ale vodu netreba dávať, škorpión ju získa z potravy.
Jeho aktivita je súmračná až nočná. Deň zväčša trávi v úkryte.
Ako potravu mu možno predkladať šváby, múčne červy či svrčky, ale zo všetkého v rozumnej miere. Tri až štyri cvrčky mesačne bohato postačujú.
Párenie a následný odchov je bez predchádzajúceho zimovania prakticky nemožný a vyžaduje skúsenosti a trpezlivosť. V každom prípade sa v literatúre od jednej samici uvádza veľkosť vrhu až 60 mláďat.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na BEZSTAVOVCE

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron