Eupalaestrus campestratus (Simon, 1891)

Od pavúkov až po motýle...

Moderátor: štefan

Eupalaestrus campestratus (Simon, 1891)

Poslaťod štefan » Uto Máj 06, 2014 2:25 pm

Výskyt: J.Amerika - Paraguay, Argentína, Brazília

Veľkosť: V adultnej veľkosti dosahuje 6-7cm v tele a až 16 cm v rozpätí končatín

Rozlíšenie pohlavia: Samce majú tibiálne háky a na konci makadiel bulby a plamienky na končatinách sú oproti samici menej zreteľné, samice navyše majú kratší štvrtý pár končatín, ktorý je o čosi širší než nohy ostatné

Chov: O tom, že tento druh pavúka do našich chovov prenikol ako veľká neznáma, svedčilo aj to, že moja samička bola získaná ako úplne iný druh, pričom ani samotný predajca si nebol jej určením istý. Každopádne ma mladá samička upútala nielen svojím špecifickým sfarbením, ale aj kľudnou povahou a žravosťou.
Umiestnil som ju do plastovej krabici s niekoľkými otvormi na dýchanie a vrstvou mierne vlhkého lignocelu i s miskou na vodu. Samozrejme, že nechýbal ani vhodný úkryt pozostávajúci z prehnutej korkovej kôry.
Vlhkosť v teráriu som udržoval pomocou rosítka na 60-70% a teplota sa pohybovala medzi 22-28°C. S jej rastom som ju premiestnil do terária o veľkosti 30x30x30 cm zariadeného podobne ako v predošlom prípade. Hoci si v prírode zvykne hĺbiť nory, pri chove v teráriu som toto nikdy nepozoroval aj keď vrstva substrátu by to dovoľovala.
Ako potravu veľmi ochotne prijímala prakticky akýkoľvek primerane veľký druh kŕmneho hmyzu a malé holíčatká myší.
Samca sa mi nepodarilo získať, preto o párení, ktoré by nemalo byť problematické, rovnako aj odchov, nemám informácie. Podľa názoru chovateľov tento druh vytvára kokón o 200 až 400 vajíčok, ktoré samička vytvorí za 2-3 mesiacoch po úspešnom spárení.

Pozn.: V nedávnej minulosti do tohto rodu patrilo až 6 druhov, ale po revízii zostali len tri. Je nemenej zaujímavé, že názvy Eupalaestrus pugilator a E. tenuitarsus sú vlastne synonymá pre E. campestratus. V chove je relatívne často zastúpený druh E. weijenberghi (Thorell, 1894), ktorý ale v staršej literatúre nesie iný názov, Pterinopelma saltator Pocock, 1903. Je o čosi menší než E. campestratus.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na BEZSTAVOVCE

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron