Degu čílsky /Octodon degu/

od myšky po ...

Moderátor: štefan

Degu čílsky /Octodon degu/

Poslaťod matkoliptacik » Štv Máj 15, 2008 11:40 pm

Pôvod: Osmáci boli do Európy a severnej Ameriky privezené z Chile, kde žijú od západného pobrežia až po Andy. Momentálne sa stávajú čoraz obľúbenejšími domácimi miláčikmi, ako i vo svete tak aj doma na Slovensku.
Charakteristika: Osmák je hlodavec veľkosťou pripomínajúci morské prasiatko (cca 15 cm), s tým rozdielom, že má chvost dlhý 10 - 12 cm, ktorý ja zakončený štetinkou. Je to zvieratko s dennou aktivitou, ktoré je veľmi spoločenské. Už len z toho dôvodu by sme nemali nikdy chovať menej ako dvoch jedincov.
Kŕmenie: Čo sa týka potravy, osmáci obľubujú najmä rôzne semienka (najlepšie sú hotové kŕmne zmesi, ktoré ich obsahujú viacero druhov), seno, tráva, ovocie a zelenina... Osmáci by nemali mať v potrave príliš veľa karbohydrátov a tukov. Preto sa odporúča stravu čo najviac kombinovať.
Rozmnožovanie: Samičky pohlavne dospievajú veľmi skoro, samčekovia o čosi neskôr. Po párení vydávajú osmáci cvrlikavé zvuky a trepú chvostíkmi. V období, keď je už na samičke pozorovateľná gravidita, samček spolu s ňou začína budovať hniezdo. Oproti ostatným hlodavcom majú osmáci dlhšiu graviditu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 86 - 92 dní. Pôrod jedného mláďata zvyčajne nepresahuje 45 minút, avšak zväčša stihne samička za túto dobu porodiť všetky mláďatá.
Mláďatá: Mladé osmáky sa rodia osrstené, vidiace, s vyvinutými zubami. Po niekoľkých hodinách po narodení už skúmajú okolie a takiež veľmi skoro začínajú prijímať pevnú potravu. Ale aj napriek tomu ešte potrebuju pár týždňov prijímať materské mlieko. Mláďatá sa môžu odstaviť už vo veku 3 týždne, avšak odporúča sa tak urobiť až po 5 - 6 týždňoch.
Obrázok
Samička, vlastný chov, foto: matkoliptacik
Obrázok
Mláďatá narodené 30.3. 2008 - fotené 3.5., vlastný chov, foto: matkoliptacik
Obrázok
matkoliptacik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Štv Máj 15, 2008 11:38 pm

Späť na CICAVCE

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron