ŽIVA 1856

Recenzie, názory...

Moderátori: štefan, Patrik

ŽIVA 1856

Poslaťod štefan » Pon Nov 02, 2009 6:45 pm

....Prave skoncila krymska vojna, rakusky fotograf Andreas Groll zhotovil vobec najstaršie fotografie Prahy, narodil sa William Willett, vynalezca letneho casu, 11. 7. zomrel cesky dramatik a spisovatel Josef Kajetan Tyl a 29. 7. cesky spisovatel, novinar a politik Karel Havlicek Borovsky.
To vsetko sa udialo v roku, kedy vysiel 4. rocnik ZIVY....

153 rokov uplynulo od okamihu, kedy uzrel svetlo sveta v poradi 4 rocnik tohto vynikajuceho casopisu. Nie, nie je to jeho prvy rocnik, ten vysiel v roku 1853 pod vedenim Prof. Dr. Jana Purkyne a Jana Krejciho. Nesnazme sa ani porovnavat Zivu sucasnu (vychadza totiz stale) a tu, ktoru mame pred sebou - staru uz spomenutych 153 rokov. Za ludsky zivot by sa toho zmenilo vela - minimalne 2 generacie. Za zivot tohto casopisu sa toho zmenilo tiez viac nez dost.
Konkretne tento rocnik isty cas lezal v Husovej knihovne v Slatinan nad Zdobnici o com svedci dobovy udaj na titulnom liste Zivy. Kym sa dostal do mojej sukromnej zbierky si toho isto "uzil" viac nez dost. Ale vratme sa k tomuto unikatnemu rocniku, ktory vychadzal za financnej pomoci Matice ceskej. V poradi 4 rocnik vytlacila tlaciaren Bedricha Rohlicka v arcibiskupskem Seminari v Prahe. Zaujimavy je udaj o predplatiteloch Zivy. V roku 1853 (kedy vysiel prvy rocnik) ich bolo 1580, celkovy naklad vsak bol 2000 ks. Kam sa vsetky podeli, je nejasne, kedze prvy rocnik je aj medzi zberatelmi velmi vysoko ceneny a je len par celkov na svete.
Druhy rocnik (1854) mal 911 predplatitelov a celkovy naklad predstavoval 1500 vytlackov/rocnik. Pocet predplatitelov i vytlackov vsak klesal. V roku 1855 to bolo uz len 655 predplatitelov a 800 vytlackov. Rocnik 1856 nebol uzavrety, ale na svojich strankach (9) prinasa menny zoznam svojich predplatitelov. Pozrime sa teda detailnejsie na nich.
Prevazna vacsina ich je z Ciech a Moravy, par i zo Slovenska (Liptovsky Svaty Mikulas, Komjatice, Nove Zamky, Banskej Bystrici, Brezne, Nitre, Trnave, Skalici atd.). Zamestnanie ci postavenie mnohych P.T. predplatitelov je vskutku netradicne (Prazsky mestan, stavitel, rolnik, baron, bohoslovec, soudni adjunkt, kupec, fabrikant, pan na dvore, mestsky pokladnik, mistr pekarstvi, hrabe c.k. nadporucik, koncipista u c.k. ministerstva vyucovani ve Vidni, c.k. kancelista, radda u vrch. zem. soudu v Praze, bibliotekar, lucebnik, sladek...) ale aj prozaickejsie (farar, ucitel, lekar, student...).
Aj podla tohto zlozenia sa da oznacit ZIVA ako casopis, ktory zaujal siroke spektrum citatelov. Prave preto ma po obsahovej stranke vtedajcie cislo tak daleko od toho dnesneho.

Pozrime sa na obsah rocniku 1856:
O skrobu
O travach
O lilijich
O vyparu na povrchu rostlin
Skot domaci
Clovek v pomeru k zivocisstvu
Satnice zivocisstva
Sup bradaty
Pavouk
O pravekych pevninach a morich
Hloubka dolu v Kutne Hore
Popis geologicky Tater i pasem prilehlych
Sahara
O krvi
O dychani s ohledem na jeho lucebni povahu
Potrava lidska
Meteorologie a jeji pokroky
Karel z Linne
Mikulas Koprnik
Nove nerosty v Cechach
Vytezek zlata v Uralu
Les v zime
O bramborach a jejich nemocech
O babim lete...

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: ŽIVA 1856

Poslaťod štefan » Uto Máj 28, 2013 6:06 pm

Len nedávno sa v mojej súkromnej zbierke ocitol za veľmi kurióznych okolností celkom prvý ročník - ŽIVA 1853. Chrbát tohto unikátu nesie veľmi nezreteľný nápis Živa, 1., 1853. Jeho získanie nebolo vôbec ľahké a bola tomu nesmierne naklonená šťastena. Istý pražský antikvariát sa ho rozhodol ponúknuť v dražbe za viac než vysokú sumu. Napadlo mi pozrieť sa priamo na stránku tohto antikvariátu, kde som tento ročník našiel tiež. Ale za astronomickú sumu, ktorú som si nemohol dovoliť (za tú sumu by som mal nové auto, ale ako sa poznám, uprednostnil by som skôr svoju milovanú ŽIVU pred autom). A tak mi neostávalo nič iné, ako sa zapojiť do dražby. Záujemcov o ročník 1853 sa našlo niekoľko desiatok a vôbec sa tomu nečudujem. Dražená cena mimoriadne rýchlo sa šplhala smerom hore a ako je mojím zvykom, prihadzujem na takmer poslednú chvíľu pred koncom aukcie. Našťastie v tomto prípade som tak nespravil. Prihodil som minútu pred koncom a vzápätí zrútil sa aukčný systém. Očividne nielen mne. Danú aukciu sa nedalo sledovať, o prihadzovaní ani nepísať. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi došiel mail o potvrdení výhry s mojou posledne prihodenou sumou! Ak by som bol čakal na posledné sekundy, bol by som si mal čo vyčítať. Záplava mailov od zúfalých kolegov - zberateľov nebrala konca - kraja snažiac ma presvedčiť o tom, že tá ich ponuka ale bola vyššia než moja. Našťastie antikvariát, ktorý ročník ŽIVY dal do dražby musel, či chcel alebo nie, prijať moju ponuku, hoci ako mi majiteľ antikvariátu napísal v maily, jeho predstavovaná vydražená suma bola rapídne vyššia, než za ktorú mi musí ročník predať. A ak sa celkom prvý ročník tohto nádherného časopisu ocitol v mojej zbierke. Medzičasom k nemu pribudli ďalšie ročníky, no napriek tomu ešte stále niekoľko ročníkov mi do kompletnej zostavy chýba. (Uplynulú nedeľu sa mi podarilo vydražiť ročník 1900, ktorý som ani nemal uvedený v "chybenkách", netušil som o ňom, že ho nemám alebo že vôbec vyšiel).
Prinášam vám nielen náhľad na titulný list ŽIVA 1853, ale aj jeho obsah, ktorý je publikovaný na stránkach časopisu ŽIVA: http://ziva.avcr.cz/1853.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Literatúra o akvaristike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron