od cezar.milan » Štv Nov 17, 2016 7:46 pm
Teraz by som rozobral dôvody uvedené vyššie:
1. Prečo nekupovať sety. Poznáme to z ostatných obchodov, ale použijem ako príklad darčekové koše, myslím tie "už pripravené". V darčekových košoch sa ukrýva to, čo stojí dlho na regáloch v potravinách a o čo nieje očakávaný záujem.
To isté sa dá povedať o setoch, teda akvarijných setoch. Všetko je skryté v akváriu, navyše v akváriu, ktoré už samo o sebe má rozmery nie veľmi obľúbené. Obyčajne sa stretávame s akvariami okolo 50L. Nájdeme tam napríklad malý nevyhovujúci filtrík, pod slangovým názvom "miešatko vody". Ten je nedostačujúci už len na mechanickú filtráciu a už vôbec nie na filtráciu biologickú. Biologická filtrácia je nutná v akváriách s rybičkami. V setoch nájdeme rovnako ohrievač vody (topné teleso) buď slabý, alebo naopak predimenzovaný.
Všade nájdete informáciu "koľko litrov vody, toľko W-atov" musí ohrievač mať. Nieje to potrebné, iba ak máte naviac pár eur na energiu. Z praxe viem, že napríklad 50W ohrievač mi vystačí na 100L objemu akvária. 100L akvárium nebude nikdy obsahovať 100 litrov vody. Do akvária pri zakladaní dáme štrk, substrát, niejaký koreň, poprípade kameň. Vodou akvárium nenaplníme až po vrch a po prepočte zistíme, že čistý obsah vody je 80-88L. Ak by niekto kúpil do takého akvária ohrievač 75W, tak tým nič nepokazí určite. Spomínam to preto, lebo v severných oblastiach Slovenska je v zime veľmi premenlivé počasie a hlavne v noci.
2. Štrky, kamienky, piesky. Pozor na farebné! Nikto nedokáže zistiť, či nie sú farbené a hlavne akou farbou. Pozor i na biele, obyčajne obsahujú vápenec, ktorý neprospieva rastlinám a i rybkám, hlavne rybkám pochádzajúcich z biotopu Južná Amerika. Ak sa rozhodne te pre cihlidy, tak sa vápencom zaoberať nemusíte, ide však o cihlidy pochadzajúce z biotopu Afrika, presnejšie z afrických jazier.
Rovnako pozor na veľké a ostré (hranaté) kamienky, tie sú pre niektoré druhy rybiek nebezpečné.
3. Filtre som už rozobral vyššie, voľte filtre externé-vonkajšie, pravda ak to situácia dovolí. Ak nie, tak najlepšia voľba je čerpacia hlava, ktorá má nasadený molitan resp. kocku biomolitanu. Uzavreté filtríky, či filtre, ktoré treba často čistiť nie sú najlepšou voľbou.
Filtre sú vybavené rovnako uhlím. Je to aktívne uhlie, ktoré je potrebné v prípade odstranenia chemických častíc z vody. Toto aktívne uhlie pri zábehu nepoužívajte, vyberte a dobre si ho uschovajte pre prípad liečby rýb chemickým pripravkom. Po liečbe sa určite zíde na odburanie zostatkového liečiva-chémie.
4. Svetlo. Ešte som nemal možnosť stretnúť sa so setom, ktorý bol vybavený dostačujúcim osvetlením. Určite nie s takým, ktoré by postačovalo rastlinám. Bol by som rád, ak by výnimka potvrdila toto pravidlo a ešte radšej ak by ich bolo oveľa viac. Obyčajne sa potom hľadá spôsob ako do toho krytu svetlo, resp. aspoň jednu trubicu pridať. Žiaľ kryty na setoch sú konštruované tak, že privodia na naše čelá litre potu, kým niečo vyhútame. Po realizácií však spokojnosť nepríde. Vôbec neodporúčam kryt doplňovať led svetlom a už vôbec nie led-pásikmi. Je to komercia a nie kvalita.
5. Rastliny. Na internete nájdete kopec informácií a rastlinách, ktoré sú nevhodné do akvária. Smutný som však z toho, že stále ich je v predajniach s akva-potrebami vidieť.
Spomeniem "accorus", snáď predávaný najčastejšie, potom " spathiphyllum", ľudovo nazývaný lopatkovec a "syngonium". Spomeniem ešte rod "dracena" a rod "dracaena" a nakoniec fitoniu.
Poslednou informáciou je to, že v obchode kúpite rastliny vodné, bahenné a napriek tomu sú pestované tkzv. emerzne. Je to kvôli rýchlejšiemu rozmnožovaniu rastlín a teda kvôli vyššej produkcií. Rastliny sú pestované listami nad vodou (vodnou hladinou) a koreňový systém majú v substráte ponorenom vo vode.
Takéto rastliny po zasadení do akvária potrebujú prejsť do "submerznej" formy. Pri prechode do tejto formy strácajú pôvodné (emerzné) listy a tie časom vymenia za listy "submerzné".
Obyčajne to každého začinajucého akvaristu nemilo prekvapí, je to však prírodzený proces a tu je potrebná trpezlivosť. Vlastne o tom celá akvaristika je