Zanesená voda - ako často meniť vodu

Rady, skúsenosti pre mladých adeptov na akvaristiku, ...ako začať s akvaristikou ako koníčkom...

Moderátori: štefan, Patrik

Zanesená voda - ako často meniť vodu

Poslaťod MayDaySK » Pia Dec 29, 2006 11:47 pm

Chcel by som sa spýtať ako začiatočník na viacero vecí. Zriadil som si akvárium. Mám tam karasov, skalárov a guaramy, jedného slimáka, a zopár neoniek. Na boku akvária mi stále znikajú také malé hnedé flaky, mám čističku vody, ktorá je zapnutá 24h denne a voda je ajtak taká zanesená. Hneď sa spýtam aj toto: Ako často treba meniť vodu v akváriu. Doteraz to robím každý mesiac. Prečo ju mám stále takú zanesenú?
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta

Poslaťod dracula » Sob Dec 30, 2006 9:39 am

Takze...potrebujeme si na začiatok vyjasniť niektoré informácie...bez ktorých ti neporadím.....
Tie hnedé fľaky sa ti tvoria na skle?
Aký objem má tvoje akva, aké počty rýb máš a aký je prietok filtra..../filter možno nestíha/
Aké máš dekorácie v akváriu, máš tam nejaký koreň?? /koreň sám o sebe môže sfarbovať vodu do hneda/

A k meneniu vody......
Vodu ako takú svojim spôsobom netreba meniť vôbec, teda nie určite všetku vodu. Ideálne je, ak nerátame nečakané udalosti ako napr. chorobu v akva - vtedy treba meniť vodu častejšie, ak vymeníme 1/4-1/5 objemu raz za mesiac....to úplne stačí.......ak by sme ju menili komplet..bol by to najme pre rastliny dosť velký šok.....a biorovnováha ktorá sa ti tam vytvorila behom toho mesiaca by bola fuč.....
ja napriklad menim vo svojich akva cca 1/6 za mesiac.....:)
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod MayDaySK » Ned Dec 31, 2006 2:53 pm

Áno tvoria sa na bočnom skle. Mám 44 litrové akvárium, sú tam rastlinky ale korene nie, je tam zhruba 10 rýb stabilne (stále vymieňam, dokupujem...) ale sú to väčšie druhy (guaramy, karase, skaláre) a filter som vyberal s ohladom na veľkosť akvária... Je určený na čistenie vody do 60 litrov... Nákaza to asi nebude lebo, kamene, slimačie domy z mora, úkryty boli očistené a vyvarené ako sa to aj v akvaristickej literatúre odporúča...
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta

Poslaťod dracula » Str Jan 03, 2007 9:54 am

hnedé fľaky na bočnom skle môžu znamenať prítomnosť hnedej riasy.....tá vzniká ak je akvárium slabo osvetlené...respektíve vzniká v častiach akvária, ku ktorím sa svetlo či už vonkajšie alebo z nášho osvetlenia nedostane......
keď sa vyskytla v mojom 25 l akvárku....viac som svietil.....vyriešil umiestnenie dekorácie tak aby sa svetlo dostalo aj do tých častí....a riasu som odstránil pomocou žiletky.....
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod štefan » Str Jan 03, 2007 9:55 am

ako máš umiestnené akvárium? Možno treba hľadať chybu aj v tom.
Naposledy upravil štefan dňa Str Jan 03, 2007 7:23 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod puly » Str Jan 03, 2007 7:11 pm

Na také malé akvárium strašne veľa rýb.Skalár,gurama,karas nepatria do takého akvária a ani by som ich spolu nechoval,ten karas tam nemá čo hladať,čiže buď skalár a gurama ,alebo karas.Tieto ryby by sa mali chovať aspoň v 200l nádržiach , ináč nebudeš mať radosť z toho akvária a ryby budú tiež nespokojné. Biologická rovnováha sa nedá v takomto akváriu,pri takejto osádke rýb dodržať,to znamená kopec problémov.
puly
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon Jan 01, 2007 4:06 pm
Bydlisko: Levice

voda-výmena

Poslaťod mtec » Sob Jan 06, 2007 10:52 pm

Na výmenu vody a jej intervaly neexistuje žiadny predpis.Všeobecne platí že čím menšie akvárko,tým častejšie.Tento interval samozrejme skracuje počet rýb a veľkosť v nádrži.Tvrdím jednu vec-akvárko pod 100litrov je len vytieračka.Ďalšia vec je to,koľko vody meniť.Nikomu nedoporučujem meniť viac ako 50% vody naraz,iba ako to bolo uvedené v príspevku vyššie keď nastane nejaká choroba alebo nečakaná udalosť.Toto vždy prináša so sebou šok pre osádku a riziko náhleho úhynu napr.zaplynením ciev kyslíkom od kyslíkom presýtenej vody.Samozrejme je výhodné ak je menší objem nádrže,nechať napr.vo vedrách vodu odstáť cca 1 deň.Všeobecne ja praktizujem v objemoch do 200l výmenu 1/4-1/3 1xmesačne.Pri väčšom objeme dokonca menej alebo zriedkavejšie.Zasa to ale záleží nakoľko je nádrž prerybnená.Pri objeme do 100l je potrebné vodu meniť 1xza týždeň až 2 týždne ale opäť len časť!
Obrázok užívateľa
mtec
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv Dec 07, 2006 7:48 pm
Bydlisko: Sahy

Poslaťod MayDaySK » Ned Jan 07, 2007 2:00 am

tá vzniká ak je akvárium slabo osvetlené...
Takže toto je tiež dobrá rada lebo toto počujem prvýkrát. Takže ako začiatočník si môžem zapísať aj osvetlenie...

ako máš umiestnené akvárium? Možno treba hľadať chybu aj v tom.
Je pri stene oproti oknu, takže cez deň naňho dopadá svetlo. A neóna je dlhá ako celé akvárium takže osvtluje všetky 4 strany z vnútra.

Na také malé akvárium strašne veľa rýb.Skalár,gurama,karas nepatria do takého akvária a ani by som ich spolu nechoval,ten karas tam nemá čo hladať,čiže buď skalár a gurama ,alebo karas.Tieto ryby by sa mali chovať aspoň v 200l nádržiach , ináč nebudeš mať radosť z toho akvária a ryby budú tiež nespokojné. Biologická rovnováha sa nedá v takomto akváriu,pri takejto osádke rýb dodržať,to znamená kopec problémov.
Tak by ste mi mohli poradiť aké rybky kúpiť do takéhoto akvária... Len tak zhruba? Som chcel pekné velké rybky ale ak sa tam nehodia predám ich a kúpim nejaké menšie druhy ale hlavne mi odporučte čo k čomu smiem a nesmiem. Viem že sú druhy ktoré sa navzájom neznesú...
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta

MayDaySK:

Poslaťod mtec » Uto Jan 30, 2007 8:47 am

Ja by som na tvojom mieste to 44l akvarko neprerybnoval moc.Povedal by som ze skalare tam nepatria, ani ziadne ine cichlidy . Guramy by mohli byt, nakolko dychaju atmosfericky kyslik, no nenarastu ti do peknch rozmerov. Karase nie . Ja by som tam dal nejake tetry,zo zivorodiek max.gupky,lebo ostatne maju vela exkrementov.Mozno parik prisavnikov , dániá alebo párik rajovcov . Proste z vacsich druhov max.10ks (malo vy byt 3-5l vody na jednu priemernu rybku.Ovsem nie Akaru) . Napriklad z neoniek alebo malych tetier by si bez obav mohol dat 20ks a mozno i viac, nakolko ich metabolizmus neprodukuje takmer ziadny odpad. Ak sa chces venovat akvaristike vaznejsie, zacni setrit na vacsie akvarko , budes prekvapeny ze je to o uplne inom a zdaleka sa nenamordujes tolko s udrzbou.
Obrázok užívateľa
mtec
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv Dec 07, 2006 7:48 pm
Bydlisko: Sahy

Poslaťod MayDaySK » Ned Mar 11, 2007 1:56 am

Ďakujem vám za cenné rady. Po preriadení izby (kupujem aj nový nábytok) pouvažujem o väčšom akvárku. Zaujíma ma to a chcem sa tomu venovať. Zatiaľ však kým mám toto malé nebudem kupovať väčšie rybky a posnažím sa tak ako radíte. Skôr druhy čo majú malý metabolizmus. Nakoniec pomohlo predsalen dôkladné prečistenie akvária, vrátane štrku.
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta


Späť na Akvaristika pre začiatočníkov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron