Šok v plzenskom supermarkete: Z banánov vyskočil pavúk

Tie najaktuálnejšie správy zo sveta i domova (nielen) akvaristiky a teraristiky

Moderátor: štefan

Šok v plzenskom supermarkete: Z banánov vyskočil pavúk

Poslaťod štefan » Pia Máj 09, 2014 4:45 pm

PLZEŇ - Neuveriteľným zážitkom sa môžu pochváliť zamestnanci supermarketu v Plzni. Pri vykladaní banánov na pult zažili totiž šok. V debničke s týmto exotickým ovocím totiž vyliezol obrovský pavúk. Ten prežil cestu cez pol zemegule až z karibského Martiniku.

Podľa špecialistu na pavúky Vítezoslava Honšú ide o bežný druh pavúka z tohto kontinentu - rod Heteropoda . Šéf plzenskej záchrannej stanice živočíchov Karla Makoniho tvrdí, že nie je nebezpečný, aj keď jeho uhryznutie je bolestivé. "Je tak trochu zázrak, že prežil nielen transport s banánmi, ale aj všetky tie chemické procedúry, ktoré dovoz banánov sprevádzajú," uviedol Makoni pre portál regionplzen.cz.

Kuriózne je, že si so sebou priviezol aj tzv. kokon, v ktorom strážil svoje vajíčka. Odborníci očakávajú, že by sa v umelo vytvorenom prostredí tak mohli vyliahnuť aj malé pavúčiky.

Podľa odborníka postupovali v predajni i správne, zviera odchytili a odovzdali záchranárom. Podobné prípady sa stávajú často a dokonca aj pri nepotravinových tovaroch. Napríklad medzi náhradnými dielmi na automobil našli pavúka z Ameriky. Dôležité je, aby sa zvieratá nedostali do naše prírody a neovplyvnili tak negatívne náš ekosystém.

Pozn.: Článok publikujeme v plnom znení ako ho dnes uverejnili topky.sk. Podľa všetkého ide o preklad z českého originálu, pretože redaktorom z topiek sa podarilo aj skomoliť meno pána MVDr. Vítězslava Honsu na "Vítezoslava Honšú", ktorý bol v minulosti jedným z trojice vydavateľov populárneho periodika Sklípkan.cz.
Nedá mi nespomenúť, že tropické pavúky sa neobjavujú len v tomto období a len v ČR. Začiatkom tohtoročnej jari ma kontaktovala Colná správa zo Žiliny a neskôr aj z Trnavy, kde došlo k objavu pavúkov z trópov. Podľa nimi zaslaných fotiek šlo s najväčšou pravdepodobnosťou o rod Heteropoda. Médiami ale ani jedna táto správa nepreletela. Nebudem robiť za každú cenu reportáž o každom pavúčikovi, čo "preletí" Slovenskom :wink:
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Šok v plzenskom supermarkete: Z banánov vyskočil pavúk

Poslaťod štefan » Pia Máj 09, 2014 4:45 pm

A tu je publikovaná fotka z Plzně.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na NEWS

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron