Rastlinky alebo ryby? večná dilema

Všetko okolo našich rastliniek pestovaných v nádržiach

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Čo do akvária skôr?

Rastliny
19
79%
Ryby
5
21%
 
Celkom hlasov : 24

Rastlinky alebo ryby? večná dilema

Poslaťod dracula » Štv Dec 07, 2006 9:45 am

Večná dilema ktorá rozdeluje akvaristickú obec....čo sa do novozaloženého akvária má umiestniť skôr? Ryby alebo rastliny...Každý s prístupov má rovnako svojich zastáncov ako aj odporcov...zaujíma ma, aké sú vaše názory...na ktorú stranu sa pridáte???


Argumenty zastáncov rýb sú - ryby vytvoria na dne potrebný dernit
- rastliny do novozalozeného dna ísť nemôžu, neprežijú
- voda musí byť nejaký čas "zabehnutá" rybami, až potom je vhodná pre rastliny


Argumenty zastáncov rastlin - iba rastliny dokážu vytvoriť potrebnú bio rovnováhu
- pre ryby je lepšie keď vstupujú do akvária ktoré už "zabehnú" rastliny
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Mencia » Štv Dec 07, 2006 2:48 pm

Podľa mňa je lepšie ak do akvária idú prvé rastlinky. Hneď to vyzerá lepšie a aspoň budeš vedieť či je voda dobrá, ak rastliny prežijú. :D
Syrian Hamsters: Choco, Wayne & Jardin
Obrázok užívateľa
Mencia
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Uto Dec 05, 2006 2:53 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Poslaťod dracula » Sob Dec 09, 2006 7:01 pm

Mencia píše:Podľa mňa je lepšie ak do akvária idú prvé rastlinky. Hneď to vyzerá lepšie a aspoň budeš vedieť či je voda dobrá, ak rastliny prežijú. :D


ja som mal takú prax ze som do kazdého novozalozeného akva najskor vypustil na týždeň dva nejaký druh živorodiek...ktoré to tam kvalitne pohnojili......a rastlinky sa mi potom vždy uchytili......ja som skor zastánca varianti - rybky prvé :) a živorodky v prvej línii :D:D:D
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod scream » Pon Dec 11, 2006 5:15 pm

Jednoznacne by mali ist najskor do akvarka rastliny . . prirodzene prefiltruju vodu, takisto by som aj zapojil kvalitny filter.

Inak viete kolko bakterii je v "cistej" vode? :D

A aj hlasovanie zatial ukazuje jednoznacne.
Obrázok
Obrázok užívateľa
scream
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Pon Dec 11, 2006 1:01 pm
Bydlisko: Bytča/Michalovce

Poslaťod dracula » Pon Dec 11, 2006 6:08 pm

otazka bola položená s vedomím toho že voda nieje čerstvá.....akurat z vodovodu.......povedzme po cca 5-7 dňoch fungovania iba techniky.....to znamena prazdne akva......na plno vzduchovanie, filtracia...../čo je bežné/
az pak prichadza na scénu táto dilema :)
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod scream » Pon Dec 11, 2006 6:13 pm

aj tak teda najskor rastliny , ok?
Obrázok
Obrázok užívateľa
scream
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Pon Dec 11, 2006 1:01 pm
Bydlisko: Bytča/Michalovce

Poslaťod scream » Pon Dec 11, 2006 6:15 pm

inak dracula . . . . si riadne precitaj tvoj prvy prispevok v tejto teme. .

nie je jednoznacne ze akvarium funguje cca 5-7 dní :wink:
Obrázok
Obrázok užívateľa
scream
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Pon Dec 11, 2006 1:01 pm
Bydlisko: Bytča/Michalovce

Poslaťod dracula » Pon Dec 11, 2006 6:59 pm

scream píše:inak dracula . . . . si riadne precitaj tvoj prvy prispevok v tejto teme. .
nie je jednoznacne ze akvarium funguje cca 5-7 dní :wink:


nepokladal som za potrebné to tam písať keďže každý akvarista vie, že do uplne nanovo založeného akvária sa okrem štrku a techniky nemá dávať nič......
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod puly » Pon Jan 01, 2007 4:37 pm

Ja každé 2 roky prerábam akvárium , má 300l a ide von všetko.Voda odstáta 24 hodín ,nasadenie rastlín a hned¡aj vypustenie rýb.Zatial som nemal žiadne problémy a to tam rovno išli terčovce,ale musím povedať ,že som tam rovno zasadil okolo 200 koreňov submerzne pestovaných rastlín.Hnojivo žiadne , až po mesiaci začínam dávať pmd.To čo voda obsahuje im stačí pokiaľ sa zakorenia a začnú naplno rásť.Horšie je to , ked´niekto má len emerzne pestované rastliny a chce zakladať nové akvárium.
puly
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon Jan 01, 2007 4:06 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod MayDaySK » Ned Jan 07, 2007 1:49 am

Ja som nikdy nezriadoval akvárium postupne... Obe som spravil tak že som naraz nakúpil potrebnú techniku, nazbieral štrk, kúpil všetok vybavenie, rastlinky, rybky, slimákov, úkryty, mušle... a dal som to tam všetko naraz. Nič sa nestalo.
Tomáš
Obrázok užívateľa
MayDaySK
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Dec 29, 2006 11:31 pm
Bydlisko: Galanta

Poslaťod tana » Štv Mar 15, 2007 6:05 pm

Kdysi jsem to řešila velice pečlivě,dnes: je kozel zahradníkem úspěšnější než odborním :P .Neřeším už to a můžu říct,že nemám žádné prolémy.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Patrik » Str Júl 18, 2007 12:25 pm

Ja tiež dávam rastliny skôr a nikdy sa mi s nimi nič nestalo.Krásne sa ujali a už o 5 dní som nasádzal rybky. :P
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Poslaťod laci » Uto Dec 04, 2007 12:06 pm

Hlasoval som ryby – lebo nie je možnosť hlasovať oboje naraz a keďže som zameraný na odchov rýb a nie na množenie rastlín.
Robím to ako „puly“. A v nádržiach, ktoré sú bez akéhokoľvek dna vymením celú vodu a po 24 hodinách niekedy aj skôr z časovej núdze nasadím ryby – odchov či už plôdik alebo odrastenejšie jedince. Za celý čas mojej „akva“ práce som s týmto postupom nemal problém.

puly píše:.Voda odstáta 24 hodín ,nasadenie rastlín a hned¡aj vypustenie rýb.Zatial som nemal žiadne problémy a to tam rovno išli terčovce,ale musím povedať ,že som tam rovno zasadil okolo 200 koreňov submerzne pestovaných rastlín.Hnojivo žiadne , až po mesiaci začínam dávať pmd.To čo voda obsahuje im stačí pokiaľ sa zakorenia a začnú naplno rásť.Horšie je to , ked´niekto má len emerzne pestované rastliny a chce zakladať nové akvárium.

A musím dodať, že do nádrži kde mám rastliny nepridávam žiadne hnojivo. Raz som to skúšal, ale ... nepokračujem v tom.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod Saša » Sob Aug 09, 2008 12:44 am

Pokud se nejedná o biotopní nádrž (např. Malawi), kde se s rostlinami moc nepočítá, je lepší osázet akvárko tak týden až dva před vpuštěním rybek. To dá rostlinám dost času na aklimatizaci a zakořenění, navíc je to doba potřebná k pomnožení nitrifikačních bakterií ve filtrační hmotě. Zabrání se tak případným nežádoucím jevům jako jsou zákaly vody (nálevníci), výkyvy v hodnotách pH, NO2 a 3, invazi řas anebo sinic atd...
Nedostatku živin v čerstvé vodě se není třeba obávat, v běžné vodovodní je jich zpravidla dostatečné množství. Při zakládání akvária lze navíc použít tzv. "staré dno", které je běžným sortimentem akva prodejen (u nás nabízí tuším firma Rataj), některým druhům rostlin (např. rodu Echinodorus) je možné přidat ke kořenům jíl. O nejrůznější hnojiva dnes taky není nouze (k těm ale, abych se přiznal, taky nemám dvakrát důvěru), nebo se dá použít nějaký z triků starých akvaristů (malinká špetička hlíny, kousek králičího bobku...). Možností je celkem dost :wink:
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Patrik » Ned Aug 10, 2008 6:57 pm

Nemôžem s tebou súhlasiť,vo vodovodnej vode sa nenachádzajú skoro žiadne živiny pre vodné rastliny!!!Už na ZŠ na chémii sme robili pokus kde nám bitričný chlór ktorý sa používa na úpravu našej vody zanikli všetky pozitívne látky,okrem troch,ktoré s chlórom nereagujú,ale nemajú v zásade žiadny význam pre rastlinky.Hnojivo do vody dodávajú práve samotné ryby,podklad a organizmy ktoré sa tvoria vo filtry.Ďalej,staré dno je síce najvhodnejšie,no u nás nieje moc cenovo výhodné.
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Ďalší

Späť na Akváriové rastlinky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron