Rajovec - /Macropodus opercularis/

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Rajovec - /Macropodus opercularis/

Poslaťod dracula » Str Máj 23, 2007 9:45 pm

Aké sú vaše skúsenosti s touto zaujímavou rybkou?
Ja mám doma jedného samca, predstavuje poslednú rybku ktorá mi doma po rušení akvárií ostala, dá sa povedať aj preto, lebo je od priatelky :)
Je to riadny agresor. Prakticky mi "vychytal" krevetky - a to som si naivne myslel že dokážu zdrhnúť pred všetkým, neustálim dobŕdzaním zlikvidoval nerittinu, a vsadil by som sa že má na svedomí aj zmiznutie môjho odchovu plát. No hrúza s ním. Minule som testoval ako reaguje na môj prst. Bol som dosť prekvapený, keď mi na naň po ponorení do akva neuveriteľne zúrivo útočil, a čo ma prekvapilo duplom, keď som mal prst asi dva centimetre nad hladinou, neváhal a vyskočil aby ma do prstu mohol opäť uhryznúť :D je to maniak :) ale mám ho rád :D
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tana » Str Máj 23, 2007 10:49 pm

:lol: rybička nádherná,ale skušenosti stejné jako ty. Taky jsem přišla o krevetky,žabičku a 2 menší rybičky.Včera jsem ho dala ke kančíkům,a jsem zvědavá co se bude dít.První den bez ujmy všech. :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod dracula » Ned Sep 16, 2007 10:55 am

momentálne uvažujem čo k tomuto agresorovi do akvárka.....ale nič ma nenapadá...dosť ma obmedzuje to, že má len 25 l......takže to vidím max na nejaký malý druh pancierničkov....alebo tak :P
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tana » Uto Sep 18, 2007 2:42 pm

Já to mám vyřešené,byli u mě mojí známí a tak se mu zalíbily,že mi je vzal :lol: .Samo sebou jsem mu je dala. Jinak od té doby co jsem je dala ke kančíkům příčnopruhým tak bylo všechno v pořádku-respektovali se a bez újmy na zdraví rybek.Zkus a uvidíš :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod laci » Pia Nov 30, 2007 1:17 pm

Rájovec - bola moja prvá „ikernatá“ ryby , ktorú som odchoval. Krásna rybka, pekná rybka ale už ju nemusím. Jej správanie sa snáď možno prirovnať k „bojovnici“.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Zaujímavá www stránka

Poslaťod mtec » Sob Dec 29, 2007 9:34 pm

Zdravím,ja som sa rajovcom venoval dlho a nedá sa táto problematika zjednodušiť na tvrdenie že je to "tyran".Agresívne sú iba samce, aj to počas neresu a v tom nie sú samé.Podobne sa správajú všetky ňuchavce,správne bolo uvedené bojovnice.Aj samce gurám vedia terorizovať osádku akvária keď majú obdobie neresu.Taktiež sa podobne správajú aj samce juhoamerických cichlíd vrátane skalárov, nech už sa jedná o akýkoľvek mierumilovný druh. Je pravdou že rajovec dlhoplutvý má zvláštnu náturu a skutočne likviduje premnožené slimáky,nezmary a podobnú háveď,takže v niečom je aj užitočný . Kto sa chce o jeho temperamentnej a zvedavej povahe dozvedieť viac, nech skúsi stránku jedného môjho ruského priateľa www.macropodus.nm.ru , kde je napísané všetko. Pre nás čo sme sa učili ruštinu to nie je problém . :D
Obrázok užívateľa
mtec
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Štv Dec 07, 2006 7:48 pm
Bydlisko: Sahy

Poslaťod dracula » Pon Jan 28, 2008 10:06 pm

No momentálne je moj rajovec a jeho agresivita na ústupe. Skrotila ho dvojica kančíkov. Maju prerozdelené akva na dve zóny a aktuálne je obdobie mieru, z výnimočnými konfliktami :P
Obrázok užívateľa
dracula
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:45 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod tana » Uto Jan 29, 2008 3:10 pm

:lol: ty jsis nechal ty moje kaňoury?
Tak to máš šerify na hlídání :lol: Jinak pokud máš párek tak si dávej veliký pozor až Ti budou klást ikry.Protože Ti sameček může klidně nějaké jiné kousky napadnou a poranit,takže bacha.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod Saša » Uto Dec 09, 2008 4:26 am

U mě byli rájovci prvními rybkami, co jsem si kdy pořídil (to mi bylo asi osum let), v nepřetržité linii je chovám dodnes a nedám na ně dopustit. Ti v mém chovu byli (a jsou) většinou dost mírní, a to jak vůči sobě navzájem, tak i ke svým spolubydlícím. Jednu dobu jsem choval i víc samců v jednom akváriu a potíže byly jenom se dvěma, v odstupu několika let. Ti šli samozřejmě do separé a do chovu jsem je dále nepoužil...
Celkově, pokud mají vhodné podmínky, je považuju spíš za bezproblémové ryby, které se dobře snáší téměř s čímkoli. Samozřejmě se jim to nesmí vejít do tlamek :lol:
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod laci » Uto Dec 09, 2008 7:01 am

Saša píše:Samozřejmě se jim to nesmí vejít do tlamek :lol:
:lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod qwerqwer » Sob Sep 26, 2009 5:36 pm

rajovec s guramou boli moje prve, teraz mam rajovca s karasom, mečúňom, neónkami a nejakým sumčekom. rajovec vobec neni agresivny
qwerqwer
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pia Sep 25, 2009 4:47 pm

Poslaťod laci » Pon Sep 28, 2009 12:45 pm

qwerqwer píše:rajovec vobec neni agresivny
Ak je sám nemusí sa to veľmi prejavovať, čo máš samca - samicu?
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Rajovec - /Macropodus opercularis/

Poslaťod cezar.milan » Sob Sep 13, 2014 7:35 pm

Zdravím! Po letnení vonku v jazierku už som ich dal snu. Je úžasné, aké výkyvy teplôt znesú
cezar.milan
 
Príspevky: 30
Registrovaný: Štv Sep 11, 2014 7:59 pm

Re: Rajovec - /Macropodus opercularis/

Poslaťod štefan » Štv Sep 25, 2014 7:57 pm

Rajovce už naši pradedovia akvaristi chovali v jazierkach či aspoň v nevyhrievaných bytoch alebo akváriách. Je to fakt neskutočne odolná rybka a navyše aj krásna. Hoci, kde sú tie časy, keď dospelý rajovec mal veľkosť ako mužská dlaň aj s natiahnutými prstami...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Rajovec - /Macropodus opercularis/

Poslaťod cezar.milan » Štv Sep 25, 2014 9:09 pm

Bude to prešľachtením, že už sú jedince menšie? Alebo výsledok už len domácich odchovov ? Je pravdou, že po letnení je ich vyfarbenie nádherné, ale veľkosťou moc neohúria
cezar.milan
 
Príspevky: 30
Registrovaný: Štv Sep 11, 2014 7:59 pm

Ďalší

Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron