Ako prišla na svet endlerka

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Ako prišla na svet endlerka

Poslaťod štefan » Uto Máj 06, 2014 12:59 pm

Nemám na mysli samotný priebeh pôrodu. Ten živorodkárom je viac než zrejmý. Skôr sa budem zaoberať jej objavom.
Tieto drobné, pestro sfarbené rybky ako prvý nalovil v Laguna de los Patos (oblasť Cumaná) v severovýchodnej Venezuele Franklyn F. Bond v roku 1937 a znovu ich objavil Dr. John Endler v roku 1975. Laguna de los Patos je pôvodne poloslané jazero s veľmi tvrdou "zelenou" vodou. V tomto mieste sa už vďaka odpadovým vodám tečúcim ze skládky komunálneho odpadu údajne takmer nevyskytujú.
je nesporne zaujímavé, že prof. Endler nedokázal importované rybky vo svojom laboratóriu rozmnožiť, dokonca sa nekrížili ani s ostatnými divokými Poecilia reticulata, ktoré si zo svojej expedície rovnako priniesol. Niekoľko rybiek ale daroval Dr. D. E. Rosenovi, kurátorovi ichthyologických zbierok American Museum of Natural History. Ten, ešte skôr než táto rybka bola pomenovaná, zomrel. No ešte predtým stihol rybky odovzdať Dr. Klausovi Kallmanovi z New York Aquarium. Ten rybku k veľkému prekvapeniu prof. Endlera pomenoval po ňom, ako po osobe, ktoré ich priviezla do USA. Zároveň ju odovzdal aj známym akvaristom v Nemecku. Tu pravdepodobne došlo ku kríženiu s normálnymi Poecilia reticulata, ktoré sa vôbec nepodobali na tie, čo priniesol prof. Endler z Venezuely.
Na svoje definitívne vedecké meno si musela Endlerka (toto nie je jej pravé vedecké meno, len zdomácnený názov) ešte počkať a získala ho až v roku 2005. Poeser spolu s Kempkesom a Isbruckerom ju pomenovali na počesť Dr. Ojvind Winge na Poecilia wingei. Dr. O. Winge je známy svojimi výskumami farebných vzorov a genetiky gupiek.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron