Chora vodna korytnacka?

Rady ako riešiť mnohé starosti okolo zdravotného stavu teráriových živočíchov...

Moderátor: štefan

Chora vodna korytnacka?

Poslaťod petkoo » Štv Feb 26, 2009 8:24 pm

Dobry den,

Chcel by som sa s Vami poradit, ci mam navstivit zverolekara a ake su Vase skusenosti s nimi, pretoze ja mam velmi zle skusenosti s BA zverolekarmi, ked sme mali choreho psika. Mam 2 vodne korytnacky ozdobne cca 12rokov stare. Oboje maju take zvlastne akoby odreniny na panciery. Jedna ma podla mna problemy so znasanim vajicok...Cele dni travy na susi a hrabe zadnymi nohami(trva to uz asi mesiac). Ak ju dam do vody tak je strasne splasena. Casto sa tiez skrabe na hlave. Dalej si casto kuse do prednych 'labiek' a pritom vydava taky zvlastny zvuk. V oktobri som som presiel z lavora asi 30L na 200L terarium...Na druhy den zniesla jedno vajicko. Tie odreniny som myslel ze ma z toho stareho teraria, kedze tam bolo malo priestoru ale mam pocit, ze sa to skor zhorsuje. Dlho som ich krmil s JBL AGIL, potom som presiel na Serra raffy, no s novym terariom som ich zacal krmit s kuracimi srdciami, rybami, prip hovedzim a bananom...Granule uz odmietaju odvtedy. Obavam sa ze ale budu mat malo vapnika, raz som kupil taku bielu korytnacku a ta sa postupne rozpustala vo vode(obsahovalo to vapnik). Je to vhodne? Spravil som nejake fotky a videa. Videa sa daju stiahnut tu:

http://www.evilshare.com/710be15c-5587- ... 07e90cfb90
[/url]

Ta stranka je seriozna pouzivam ju uz roky, ta slecna sa nevyzlecie aj ked sa tak tvari ...je to len reklama. :-)

Dakujem za kazdu radu.
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Štv Feb 26, 2009 9:36 pm

Nazdar, v prvom rade treba povedať, že tam chýba miesto na kladenie. Potom sa netreba diviť, že je tá korytnačka nesvoja. Na tom koberci totiž veľa dier nevyhrabe... Bolo by najlepšie, keby si si upravil akvaterárium do asi takejto podoby:
Obrázok
Treba dúfať, že nemá zadržanú znášku, to by pomohol už len veterinár a operácia, prípadne injekcia s oxitocínom. Zistíš to krátko po úprave nádrže do požadovanej formy. Piesok má byť vlhký a dobre utlačený, aby prípadná jamka držala tvar. Divoké plávanie býva pre znáškami bežné, navyše ona sklo nevidí, tak nevie, že sa tam nedá prejsť preč :-)
Čo sa týka tých kazov na pancieri, nepoznám minulé podmienky chovu, frekvenciu kŕmenia a kvalitu vody, ale vyzerá to na nekrózy zo zlej potravy a kvality vody. Granule nie sú zrovna dobré krmivo, tak je to možno aj tým. Banán vymeň za listy z čínskej kapusty. Tá vápniková korytnačka je celkom dobrá, ale zbytočne predražená. Ak budú dostávať celé ryby aj s kosťami, prípadne slimáky, bude zbytočná. No a smozrejme, že ich nekrm častejšie ako 2-3x týždenne. Zlúpaním vrchnej vrstvy šupín by sa to ale mohlo spraviť, je však možné, že im ostane doživotná pamiatka
Naposledy upravil miro293 dňa Pia Feb 27, 2009 6:26 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod petkoo » Štv Feb 26, 2009 10:35 pm

Nazdar Miro,

dakujem za rychlu odpoved. S tym pieskom to mas super vymyslene. Urcite to tak prerobim ale to sa asi nebude dat takto na rychlo :-( Ja tam totiz mam vzadu falosnu stenu za ktorou su vodne rastlinky a teda by som musel aj z nej zrezat, ale ta je tam prilepena. Co by sa na rychlo dalo je ohradit ten moj osrovcek a tam by sa dala spravit taka vrstva aka je na obr. Myslis, ze by to stacilo? Alebo ma napada, ze pojde do lavora, kde bude dostatok piesku...Len sa obavam ci tie vajicka nema v sebe uz dlhsie, kedze v tom lavori bol iba jeden kamen na ktory sa zmestila ledva jedna korytnacka... Co su to za ryby? Take susene co sa daju kupit v akvarisitckom obchode?A tie slimaky su suchozemske aj s ulitami?

Min podmienky chovu boli velmi zle, voda tiez bola casto znecistena...to je proste nemozne pri 30L...lenze ked su rodicia proti nepomozes si...No min rok som jednoducho kupil to akvaterarium a vsetko je odvtedy super, mam z chovu radost a nie len starosti...Vodu som od oktobra nemenil iba kazdy tyzden odoberieme 7L na poliatie kvetov a prehrabnem kamene aby som sitkom pozbieral bordel zo dna. Voda je cista a nepachne tak dufam, ze teraz je kvalita dobra.Inak ako to merate?ak sa to teda da nejako...

Obrázok
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Pia Feb 27, 2009 9:57 am

Ten ostrovček je na ohradenie malý a navyše je nízko pod okrajom, takže tam nebudeš mať dosť priestoru a zvery ti budú utekať von. Z čoho je tá falošná stena? Možno by bolo najlepšie ju vyrezať žiletkou, dať preč aj ten ostrov a nalepiť tam nový von. Schody by si použil tie isté, jeho šírka by bola taká, aby sa tam vedeli otočiť (cca 30cm) a håbka v pohode až po dno. Tie rastliny sú tam aj tak odveci, iba to zmenšuje životný priestor korytnačiek. Radšej daj zozadu nejakú tapetu.
Čo sa týka starostlivosti, kompletne celý objem vody vymieňaj raz mesačne, filter čisti každý týždeň. Tie nekrózy môžu byť práve z toho. Aj keď to nevidíš, vo vode bude asi veľa dusíkatých splodín...
Ryby myslím klasicky živé, alebo chytené na udicu a skladované v mrazáku. Celkom dobré aj ančovičky, tie sa mrazené dajú bežne kúpiť v kauflande. Len sú morské, takže to s nimi netreba preháňať. Suchozemské slimáky vo vode púšťajú sliz, dávam iba vodné.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod petkoo » Pia Feb 27, 2009 12:49 pm

Ta falosna stena je zo skla a konci na oboch stranach 5cm od bocnej steny aby tam prudila voda. Preto je problem zrezat to sklo(muselo by ist cele von) Nie som odbornik tak sa nechcem hadat ale ak som to dobre pochopil tak prave rastliny odstranuju z vody tie dusikate splodiny. napr. tu:

http://www.akva.sk/phpBB2/filtracia.php

Filter cistim kazdy tyzden...
Ok takze pojde asi do lavora na skusku...dnes som ako nudzove riesenie kupil tu vapnikovu korytnacku a take tekute vitaminy A,D,E (Reptile Elixir) A tiez suche rybicky. Mrazene ryby dostavaju len, tam nie su kosti, tak to ma zmiatlo, kupim to co si napisal...
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Pia Feb 27, 2009 1:00 pm

Tak som to myslel aj ja, že celá falošná stena pôjde von. Tých pár rastliniek totiž nemá šancu spotrebovať všetky splodiny metabolizmu dvoch dospelých korytnačiek :) Aj preto by bolo dobré cca raz mesačne vymeniť aspoň polovicu vody.
Ináč, ani v prírode nikto korytnačkám potravu nevykosťuje, takže sa nemáš čoho obávať. Ak je potrava primerane veľká, je to v pohode. Ani rebrá posekané na malé kúsky nerobia problémy.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod petkoo » Pia Feb 27, 2009 5:08 pm

Mohlo by toto byt ako docasne riesenie? Ma to rozmery 30x18cm a vyska 12cm. 2cm pod povrchom je tenka vrstva zeminy aby som vedel ze hrabala, ak je to ok kolko cakat a kedy ist k lekarovi?

Obrázok

Oki uznavam, ze tie rastlinky to sami neutiahnu a budem menit viac vody tak 15-20L do tyzdna alebo je lepsie raz do mesiaca 80L?, ale nepaci sa mi ta myslienka bez rastlin :-( berie to iba 10cm z teraria. Aktualne teda maju 2 korytnacky(20cm pancier) priestor 100x40x30 je to malo?
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Pia Feb 27, 2009 5:41 pm

Aká je håbka piesku, tých 12cm, alebo iba tie vrchné 2? Korytnačky tejto veľkosti bežne hrabú jamky hlboké 10cm, samotný ostrov sa často robí hlboký až do dåžky panciera. Ak by to malo byť iba tie 2cm, tak to určite nie je dosť, tých 12cm ber ako minimum. Najlepšie by bolo, keby bol celkovo väčší ;-)
Samotné akvárko je celkom dobré, aj keď by bolo lepšie, aby bolo trochu širšie. Celkovou veľkosťou postačuje, aj keď by bolo lepšie, keby bolo širšie a hlbšie. Ideálne tak 100x50x35-40cm håbka vody a celkový objem vody nad 150 litrov.
Keď sa ti podarí vyriešiť ten ostrov, bude to všetko super :-) Držím palce
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod petkoo » Pia Feb 27, 2009 6:10 pm

12 cm je celkova hlbka teda 1.vrstva 9cm piesku, 2.vrstva 1cm zeminy 3.vrstva 2cm piesku spolu teda 12cm...to su teda pekny hrabosi :D

Teraz by som uz kupil vacsie, no vtedy som sa bal,ze tam bude treba menit rovnako casto vodu celeho objemu. Vysia hladina? Fuu no ja som cital ze by mali mat moznost pohodlne sa nadychnut bez plavania...A ja som sa este bal ze ked 11 rokov mali hladinu 15cm aby sa neutopili od vycerpania...Mozno ho skusim predat, este si to premyslim...Vazim si tvoju pomoc, dakujem! :wink:
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Pia Feb 27, 2009 6:26 pm

Nemusel si striedať zem a piesok, lebo pri prvom hrabaní sa ti to aj tak premieša :-) Stačí obyčajný riečny piesok, primerane vlhký a poriadne utlačený. Ak bude hrabať, tak to určite neutlačí tak silno, ako ty a potom bude stačiť prehmatávať kladisko :-)
O korytnačky sa neboj, že by sa utopili. Možno spočiatku im to bude nezvyk, ale veľmi rýchlo sa naučia na lepšie. Aspoň sa im zlepší kondička :-) V prírode predsa nežijú v takej plytkej vode, to by cez zimu premrzlo a oni by uhynuli. Nutný dosah k hladine majú brodivé korytnačky, ako je matamata, prípadne kajmanka, písmenkovým to netreba.

Prehodil som si fotku s terárkom. V prípade záujmu si pozri moju stránku, možno tam nájdeš nejakú inšpiráciu :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod petkoo » Sob Feb 28, 2009 3:00 pm

oki no to bolo v jednej knizke tak napisane...Inak sa jej tam velmi paci je tam cely den, na umely travnik uz kasle ;-)

Jasne dakujem, Zaujal ma ten citronovnik, je tvoj? Ja mam asi 10 rocne z kvostky a marne sa snazim zohnat step, nevies, kde by som to mohol kupit? To oblozenie stiepanym adhezitom sa mi tiez paci, to by som dal za tie rastlinky, tiez by som mohol ten ostrovcek umiestnik ako mas ty a tym zvysit hladinu vody...este som uvazoval ze by bolo take falosne dno (bud nejake sito alebo sklo s mnozstvom dier) aby bordel prepadaval pomedzi kamene dole a odtial by ho odsavalo cerpadlo,je to blbost? Len je to vsetko casovo narocne, si to necham az na leto... Teraz hlavne musim z nej dostat tie vajicka, ak ich ma vobec v sebe :(
petkoo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Štv Feb 26, 2009 7:31 pm

Poslaťod miro293 » Sob Feb 28, 2009 9:54 pm

V knihách občas popíšu rôzne hlúposti, tie tvoje v pohode môžu mať hlbšiu vodu :-)
Ak chceš zistiť, či má v sebe vajcia, tak ju prehmátni. Spôsob dostaneš v PM. Prípadne ju vezmi na rengen :)
Falošné dno by som určite nedával, bude im tam zapadať potrava, navyše sa to bude upchávať výkjalmi, zbytkami potravy, prípadne opadanými šupinami z panciera. Pre lepšiu filtráciu stačí vyspádovať dno a smerom dole to hnať prúdom vody z filtra.

Ten citrónovník je môj, rovnako ako všetky veci na stránke. Semenáče kvitnúť nebudú, môžeš ich rovno vyhodiť. Citrónovníky netreba štepiť, zakoreňujú sa odrezky, teraz ich mám takto doma asi 50 z troch rôznych druhov. Ak budeš mať záujem, pošli PM a dohodneme sa :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Chora vodna korytnacka?

Poslaťod Lenka42 » Pon Okt 10, 2016 9:32 pm

miro293 odkiaľ máš to tvoje akvarko? dakujem
Lenka42
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pon Okt 10, 2016 9:24 pm


Späť na Choroby a liečebné postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron