Chora suchozemska korytnacka

Rady ako riešiť mnohé starosti okolo zdravotného stavu teráriových živočíchov...

Moderátor: štefan

Chora suchozemska korytnacka

Poslaťod Matos » Uto Jan 06, 2009 2:41 pm

Dobry den potreboval by som poradit moja korytnacka zelenkasta ma nejaky problem s jednym okom ma ho skoro uplne privrete. Je to mlada ma asi dva roky. Prosim poradte mi co s tym robit. Ako substrat pouzivam piesok. Moze to byt tym?
Matos
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto Jan 06, 2009 2:35 pm

ahoj

Poslaťod kubopk » Uto Jan 06, 2009 3:12 pm

moze to bit aj pieskom ze sa jej dostalo pod viecko ale moze to bit aj tom ze ho ma zapalene tak skus is za veterinarom
kubopk
 
Príspevky: 46
Registrovaný: Sob Jan 03, 2009 11:31 am
Bydlisko: pezinok

Poslaťod miro293 » Uto Jan 06, 2009 5:41 pm

V tejto zime by som ju hneď neťahal po veterinároch. Má to aj spuchnuté a zapálené, alebo iba privreté? Kúp si ophthalmoseptonex alebo iné očné kvapky, prípadne jej urob výplachy napr kamilkovým odvarom.
Čo sa týka substrátu, radšej jej daj hobliny, piesok nie je zrovna naj práve kvôli očiam.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod tana » Str Jan 07, 2009 10:22 pm

Ani hobliny nejsou nejvhodnější i ty se mohou dostat nebo podráždit oči, dýchací ústrojí. Já osobně bych nedala nic popřípadě jenom noviny.
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Chore oko

Poslaťod Matos » Str Jan 07, 2009 10:54 pm

Nie nema ho ani opuchnute ani nevyzera ze by bolo zahnisane len ho vobec neotvara skusal som po tri dni kvapkat opthalmoseptonex a zatial bez zmeny
Matos
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto Jan 06, 2009 2:35 pm

Poslaťod miro293 » Str Jan 07, 2009 11:03 pm

Pri vodných korytnačkách bývajú problémy s očami hlavne následok úrazov a avitaminóz. Okrem tých kúpeľov a očných kvapiek by som vyskúšal podať vitamíny A a D v kvapalnej forme. Tam však pozor na predávkovanie, stačí jedna malá kvapka. Plus by som dbal na dostatok tepla, osvetlenie so správnym spektrom žiarenia a ako Táňa hovorila, aspoň počas trvania problému nechal iba noviny. Vlhké hobliny by som dal až potom.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Saša » Str Jún 03, 2009 9:48 pm

Připojím se k taně a mirovi - hygienické terko, opatrný přídavek vitamínů, hodně vápníku a UV-B záření. To je v dlouhodobém efektu pro tahle zvířátka nesmírně důležité. Taky je třeba si uvědomit, že Testudo hermanni (což jsem tak nějak vyrozumněl z Tebou udaného názvu) patří mezi koprofágní živočichy, takže by jí mohl i prospět občasný příkrm např. králičími bobky, anebo něčím tomu podobným. Získá tak látky (už předtrávené), které by si jinak sama nedokázala metabolizovat (bacha ale na možné zavlečení parazitů!). Obecně lze říct, že přivírání očí je známkou ne zcela dobrého zdravotního stavu u plazů. Může se ale jednat i o prostinké mechanické znečištění, lidově řečeno, možná jí "jen vlítnul nějakej bordel do oka"... :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod štefan » Štv Jún 04, 2009 6:09 am

Suhlasim s vami, priatelia. Istotne som to tu uz kdesi pisal, ale rad to zopakujem:
Pri takmer akomkolvek ochoreni predovsetkym vodnych korytnaciek /ak to nie su trebars citlive koznatky z byvaleho zberneho rodu Trionyx/ odporucam jedinca drzat na susi a len pravidelne vlhcit. Vdaka tomu sa mozu napr. aj do oka aplikovat rozne kvapky, ktore by inak pri styku s vodou sa mohli samovolne vyplavit.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Choroby a liečebné postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron