Poškodenie plastronu a absces u Sternotherus (K.) odoratus

Rady ako riešiť mnohé starosti okolo zdravotného stavu teráriových živočíchov...

Moderátor: štefan

Poškodenie plastronu a absces u Sternotherus (K.) odoratus

Poslaťod štefan » Sob Jan 09, 2010 2:39 pm

U mladej samicky tohto druhu klopavky som si pri krmeni vsimol vplyvom abscesu na zadnej l. koncatine poskodeny plastron. Odlupuje sa vrchna vrstva panciera a pod nou je zatial nezapachajuci opuch, ktory zdeformoval cast plastronu. Jedinca som okamzite oddelil. Nastastie zatial prijima potravu a okrem tohto poranenia vyzera byt v poriadku.

Poradite mi ci riskovat vzdelanie nasich veterinarov, alebo skusit na domacu liecbu a predovsetkym cim??
Vdaka.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod miro293 » Ned Jan 10, 2010 11:10 pm

Nazdar Štefan, chcelo by to dobrú fotku, aby sa dalo k tomu niečo povedať. Je viac možností, čo s tým robiť, ale bez dobrej diagnostiky je to iba strieľanie do prázdna. Všeobecne by sa dalo povedať, že by ho bolo vyčistiť, nechať presušiť, na povrchové ošetrenie použiť antibiotický sprej (napr. Pederipra spray), prípadne jej nasadiť injekčne antibiotiká.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod štefan » Pon Jan 11, 2010 8:00 pm

Ahojte vsetci,
dnes som siel po levickych veterinaroch, nikto si na to netrufal, alebo skor nevedel co si ma vlastne pocat s korytnackou, darmo som navrhoval diagnostiku a liecbu...az som zasiel za mojim dlhorocnym veterinarom, ktory uz ma nejake skusenosti s liecbou aj plazov MVDr. Petom Vybostekom.
Lozisko sa do max. hlbky vycistilo - obaja sme zostali mimo kolko uschnuteho hnisu sa v rane nachadzalo. Opuch nohy je podla vsetkeho len reakciou na ranu v plastrone, ktora mohla vdaka agresivite klopaviek vzniknut uhryznutim inym jedincom (Nic mimoriadneho...).
Rana sa vydezinfikovala a pacientka je momentalne v hygienickom terariu na mokrej servitke. Sama sa postavila do rohu tak, aby sa plastronom vobec nedotykala nicoho. 2 x do tyzdna jej budem ranu cistit a dezinfikovat a uvidime.
Problem mi vsak robi prijem potravy. Niezeby tato samicka neprijimala potravu, ale na suchu ju nema ako prijat. Snad sa hlboka rana na palstrone zacne zacelovat a otok nohy tiez bude ustupovat.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Choroby a liečebné postupy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron