Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Všetko, čo sa týka rybiek v akváriu

Moderátori: štefan, cezar.milan, Patrik

Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod Patrik » Sob Apr 26, 2014 6:44 pm

Ahojte všetci,

v mojom chove sa v súčasnej dobe nachádza celkom 5 druhov týchto krásnych labyrintiek. Sú v spoločnom akváriu a ide o druhy Gurama Modrá (Trichogaster Trichopterus), Gurama Zlatá (Trichogaster Trichopterus Sumatranus), Gurama Perleťová (Trichogaster Leeri), Gurama Čokoládová (resp. Gurama Tmavohnedá, neviem ako je to správne - Sphaerichthys Osphromenoides) a Gurama Ružová resp. Krpatá (Colisa Lalia).

Chcel by som do tohto spoločného chovu pridať ešte jeden druh a to Guramu Medovú (Trichogaster Chuna). Akvárium je dostatočne veľké pre prijatie ďalších rybích obyvateľov, skôr ma trápi iná otázka...Všetky druhy gurám, ktoré mám doteraz v spoločnom chove som si vybral aj na základe toho, že majú rovnakú čeľaď a to Belontiidae. Gurama Medová má však čeľaď Osphronemidae. Natíska sa tak otázka, či sa tieto ryby znesú a nepokazím si tak zabehnutý niekoľkoročný chov. Bolo by to však krásne obohatenie, toľko guramých druhov v jednom akváriu je pastva pre oči...a tak trochu moja úchylka v akvaristike :)

Ďakujem vopred za Vaše názory a taktiež ma poteší, keď konečne po dlhej dobe na mňa zareaguje Štefan :)
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod štefan » Ned Apr 27, 2014 8:17 am

Ahoj Paťo,

gratulujem k určite nádhernému biotopnému akváriu :) Ak sú na svete fotky, kľudne ich sem hoď a ak by si dal dokopy články k jednotlivým Tebou chovaným druhom gurám, tak to bude skutočne super a rád ich budem publikovať v našom časopise Vivarista :)
Maličká poznámka pod okraj--------------
Správne má byť napr. Sphaerichthys osphromenoides. Teda prvý, rodový názov Veľké písmeno, druhý názov, teda druhový zas malé písmeno :)
Možno by si sa na spoločný chov gurám mal pozrieť z trošku inej stránky pohľadu. Či skutočne všetky Tebou uvedené druhy obývajú jednu a tú istú lokalitu. Nemyslím Áziu ako takú, to je široký pojem. Osobne som skôr zástancom biotopných a druhových akva, ale tiež chovám napr. gupky Poecilia wingei (snažím sa o čistú líniu, hoci v druhom akva mám populáciu, žiaľ, už dávnejšie (tak som ju získal) pokríženú s Poecilia reticulata - ale tu mi išlo skôr o to doniesť populáciu zvyknutú na spoločný chov s rakmi. Poecilia wingei pochádza z Venezuely a s nimi chované Corydoras cf. elegans by tieto vody mal obývať tiež. Neskôr Corydorasov chcem preniesť do iného akva s L prísavníkmi či Ancistrus sp. a chovať s endlerkami drobného Corydoras pygmaeus. O tom, že endlerky mám v akva s krevetkami radšej pomlčím, pretože tie sú, samozrejme, z Ázie...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod Patrik » Ned Apr 27, 2014 8:50 pm

Ahoj Štefan,

písal som sem obsiahly príspevok a pri jeho závere mi zamrzol notebook.
Bola to reakcia na to, akým spôsobom som postupne zakladal toto mnohodruhové akvárium a akej metódy som využil pri nasádzaný jedného druhu k ďalšiemu, až kým som sa nedostal k číslu 5.
Tento príspevok napíšem a vložím až zajtra, pretože by sa mi nie nechcelo, ale som nahnevaný, že sa mi zmazalo polhodinové písanie. Ďakujem za pochopenie :-)
Rád by som toto fórum oživil, vniesol novú krv, pomohol pri jeho tvorbe. Mrzí ma, že sa fóra ešte stále drží kríza, ale nie je to nič neriešiteľné. Mám veľa realizovateľných nápadov.

Pridám niekoľko článkov, odprezentujem svoje akváriá a skúsenosti i nezdary v chove, odprezentujem vlastné postupy v akvaristike a aj menšie kutilstvo ;-)

V súvislosti s tým ťa chcem poprosiť, či by bolo možné v sekcii AKVARISTIKA vytvoriť ďalšiu podsekciu a to: ZAKLADÁME AKVÁRIUM alebo AKO NA TO alebo AKO NA... alebo UROB SI...
Niečo vyber alebo vymysli iný názov, ja tam následne pridám niekoľko fotočlánkov...
Ďakujem :-)
Rád by som venoval na chod fóra €, pošli mi prosím do správy, kam tieto prostriedky treba smerovať, ďakujem.
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod štefan » Pon Apr 28, 2014 5:58 pm

Paťo, ja toto plne chápem a tiež sa dokážem vytočiť, ak sa mi článok priamo písaný do Vivaristu neuloží. To ma doslova musia kriesiť z mdlôb a o nespisovných nadávkach ani nebudem písať...
Ak by sa Ti chcelo napísať článok, seriál aj priamo pre Vivaristu, rád ho budem publikovať. Inak, dnes sme dosiahli číslo 3000, čo je počet všetkých doteraz zverejnených článkov vo Vivaristovi :)
Jasne, skúsim to vlákno založiť.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod štefan » Štv Máj 01, 2014 6:14 pm

V roku 2013 vyšla v ČR nádherná akvaristická filatelistická kolekcia (viac o nej sa dočítate TU: http://www.vivarista.sk/m/clanky/1335 . Okrem iných krásnych druhov rybiek známych z našich akvárií, je súčasťou tejto kolekcie aj Trichogaster leeri a Colisa lalia.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod Patrik » Pia Máj 02, 2014 6:52 pm

Nádherné! Vôbec som netušil, že niečo takéto je na svete. Dá sa ešte niekde zakúpiť?
Pri pohľade na ten biotop ma napadlo, že či by takéto akvárium bolo i realizovateľné.
Obrázok užívateľa
Patrik
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Uto Júl 17, 2007 12:51 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Gurama Medová (Trichogaster Chuna)

Poslaťod štefan » Pia Máj 02, 2014 7:49 pm

Občas na filatelistických burzách zvyknem túto kolekciu zazrieť. K nej sú vydané aj FDCčka, ale tie sú len málokedy k získaniu a ich cena je trošku inde.
Tu je o tejto kolekcii viac:
http://www.vivarista.sk/m/clanky/1335

Veľmi pekné sú aj tieto kolekcie s labyrintkami:
http://www.vivarista.sk/m/clanky/408
http://www.vivarista.sk/m/clanky/564
http://www.vivarista.sk/m/clanky/553
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Akváriové rybky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron