Cambarellus patzcuarensis sp. "Orange"

Skúsenosti s ich chovom

Moderátor: štefan

Cambarellus patzcuarensis sp. "Orange"

Poslaťod laci » Štv Okt 30, 2008 7:15 am

Na nete som našiel inzerát na ich predaj a kedže ma zaujali tak som hľadal nejké bližšie info o nich. Nakoľko však ovládam slovenčinu a češtinu, nenašiel som skoro nič. Viete mi niekto povedať čo to o ich chove, podmienkach, nárokoch ... čokoľvek :wink:



Obrázok


Foto z: http://www.zoetwatergarnalen.nl/fotogalerij.htm
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod štefan » Štv Okt 30, 2008 7:57 am

Presne tento druh som žial nenašiel, ale možno predpokladať, že sa nebudú jeho nároky príliš líšiť od jemu príbuzných druhov Cambarellus montezumae a C. shuffeldtii.
V oboch prípadoch ide o trpazlíčieho raka, pričom druh C.m. sa vyskatuje na juhu Mexika, v oblasti Oaxaca a druh C.s. obýva záplavové oblasti horného toku Mississippi. Ich biotopom sú pomaly tečúce rieky a vysychajúce tône, resp. rybníky.
C.m. dosahuje veľkosti tela 6 cm, ale C.s. iba 20-35 mm.
Teplotné minimum u C.m. je medzi 18 až 28 st.C, C.s. vyžaduje teplotu 18-22 st.C, pH vody od 7-8,5.
C.m. je mierumilovný druh raka, ktorý nenapadá ryby a nepoškodzuje vodné rastliny. Možno ho chovať aj v skupine viacero jedincov. Druh C.s. je však veľmi teritoriálny a odporúča sa ho chovať samostatne. Aktívne loví ryby a ničí aj akva rastlinky.
Na koncentráciu kyslíku rozpusteného vo vode nie je ani jeden z nich náročný.
Samica C.m. vyprodukuje v jednej znáške niekoľko desiatok vajíčok, z ktorých sa v priebehu 35 dní liahnu mláďatá, ktoré ale rastú pomaličky, pričom vo veku 2 mesiacov dosahujú iba 4 mm dåžky.
U druhu C.s. sa larvy liahnu za 25-35 dní.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod laci » Štv Okt 30, 2008 10:03 am

Diky štefan, tento by mal dorastat do 5 cmm a je mieromulovný

Tu je link , ale ja to neviem preložiť
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Štv Okt 30, 2008 11:10 am

This beautiful and relatively peaceful 1.5 inch crayfish comes from Lago de Patzcuaro, a volcanic crater lake in Michoacán, Mexico, in the west-central mountain region. Wild Cambarellus patzcuarensis are mostly tan, brown, and rusty colored.. The bright orange mutation in the aquarium hobby rarely persist in nature due to predators, but is hardy in captivity. Some have a pair of longitudinal dark stripes and others are mottled, lacking stripes. They can be kept in soft to moderately hard water, pH 6.0 to 8.0, temperature 60 to 82 F. In soft water, keep aragonite gravel in the filter or on the bottom to provide calcium and pH buffering.

Unlike most crayfish, C. patzcuarensis doesn't destroy plants, and digs very little. They eat live or frozen worms, insects, brine shrimp, flakes, pellets, cooked shrimp, green peas – most any kind of fish food. They live peacefully with small fish and usually do not attack even newborn guppies, although they may eat fish eggs or non-swimming larvae, and will eat dead fish. They need hiding places when molting, as the new shell is soft and even small fish (or other crayfish) can kill them during this time. Volcanic rock with lots of small holes, or short segments of waterlogged bamboo are useful as molting refuges. Don’t keep crayfish with loaches or similar fish that probe nooks and crannies – the crayfish will be killed during their molt.

Adult males can be recognized by the first pair of pleopods, which are rigid with terminal hooks at the forward end (between the last pair of walking legs). In females the first pleopods are flexible and similar to the other four pairs of pleopods. They begin breeding at four months old. Crayfish mate belly-to-belly, after a claw-waving courtship ritual. Dark green eggs are laid in clutches of about 50, attached to the mother’s pleopods under the abdomen. They hatch in about 2 weeks, and the 3/16 inch baby crayfish drop off and scatter about a week later. The mother continues to eat while brooding, and won’t eat her kids as long as she has sufficient food. The babies eat newly hatched brine shrimp, flakes, pellets, etc. Soaked leaves from deciduous trees will provide hiding and climbing places, plus bugs, bacteria, and fungi that the babies can eat between feedings. If starved or overcrowded they will attack each other and tear off legs, but these will grow back as long as the crayfish can still get around and feed. The babies can grow up in the tank with the adults, or you can separate the mother before the eggs hatch and raise the babies in their own tank.

Obrázok



zdroj: http://www.petshrimp.com/articles/cpatzcuarensis.html


To čo som z toho vyčítal je modro. Segra je v Maďarsku tak ju poprosím o preloženie.
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod matej147 » Štv Okt 30, 2008 4:47 pm

keby niečo existuje http://translate.google.com/ a tu to máš preložené(neni to 100% kvalita ale prečítať a pochopiť sa to dá):http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.petshrimp.com%2Farticles%2Fcpatzcuarensis.html&hl=sk&ie=UTF-8&sl=en&tl=sk
Obrázok užívateľa
matej147
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Štv Feb 14, 2008 7:46 am
Bydlisko: Brezno

Poslaťod laci » Pia Okt 31, 2008 7:11 am

to som nevedel diky
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod matej147 » Pia Okt 31, 2008 10:22 am

neni zač, :lol: niekde som videl nemecku stranku chovateľov vodných bezstavovcov, bolo tam dosť veľa infa, pohladam ju este :idea:

Upravene: je to tato stranka:http://www.wirbellose.de/arten.html vyber si druh(v riadku z ľava:latinsky, nemecky) a klikni, potom si daj preložiť adresu, čo som pozeral toho raka je tam niečo o rozoznávaní pohlaví s celkom dobrým fotom :wink:
Obrázok užívateľa
matej147
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Štv Feb 14, 2008 7:46 am
Bydlisko: Brezno

Poslaťod laci » Pia Okt 31, 2008 11:28 am

Vdaka, a ešte som sa aj pobavil, preložilo ho ako Orange trpaslik rakoviny :lol:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Ned Mar 01, 2009 2:07 pm

Tak, už pracujem na tom aby sa nekoľko jedincov dostalo ku mne do chovu. :wink:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Uto Mar 17, 2009 7:40 am

Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Str Mar 18, 2009 12:40 pm

O 06:30 h dnes vyrazili SAD-kou z Bratislavy a mali by dorazit okolo 14:00 h na autobusovu stanicu v Košiciach, kde ich budem vrelo očakávať. :) :D :lol: :D :)
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Str Mar 18, 2009 8:56 pm

A dorazili presne a už sú v karantene, su krásne :wink:
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod miro293 » Pia Mar 20, 2009 10:56 am

Laci, mohol by si mi prosím ťa (tu, alebo cez ss) dať kontakt na predošlého majiteľa, prípadne nejaké bližšie info o kupovanej veľkosti a cene? Odkiaľ sú, koľko kusov si vlastne kúpil a v akom pomere?
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod laci » Sob Mar 21, 2009 4:03 pm

Kúpil som ich na inzerát cez burza.akva.sk od barkyho. Majú veľkosť cca od 3 do 5 cm. Kúpil som si jeden pár, barky mi vysvetlil ako ich rozoznať. Pod chvostom má samček také háčiky, ktorými sa pri párení pripúta k samičke.Ďalej podľa toho čo som zistil na nete dožívajú sa cca 18 mesiacov, pohlavne dospelí sú vo veku 3 mesiacov, sú v podstate mieromiluvní , neškodia rastlinám.

Rak mexický zakrslý
Čeľaď: Cambaridae
Rozšírenie: Stredná Amerika: sopečné jezero Lago de Patzcuaro, Mexiko.

Veľkosť 4 až 5 cm
Teplota 22 až 24 °C
Ph 6 - 8

Nahrádzam nimi krevetky no s samozrejme ich chcem rozmnožovať /dúfam, že sa mi to podarí .
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Poslaťod laci » Sob Mar 21, 2009 4:05 pm

Upss prosím vymazať DUPLA :wink:
Naposledy upravil laci dňa Sob Mar 21, 2009 4:17 pm, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
laci
Moderátor akva časti
 
Príspevky: 590
Registrovaný: Uto Nov 27, 2007 1:28 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Ďalší

Späť na Suchozemské slimáky a ulitníky...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron