chov cynops orientalis

Od malých až po veľké...Chovateľské skúsenosti s nimi

Moderátor: štefan

chov cynops orientalis

Poslaťod lesa » Štv Apr 08, 2010 8:59 am

Ahojte, vivaristi, prosim, poradte, kde som v chove urobila chybu..
inak som akvarista, ale od nezainteresovaneho znameho som dostala darom mloka cynops orientalis. Podla informacii, ze nie je az tak narocny,a zaveru, ze nebudem zakladat chov mlokov a teda dokupovat partnera, som ho rok chovala spolu s podobne nenarocnymi rybkami, prisposobila som mu akvarko, takze dominante tam existoval ten mlok, teplota vody najviac 22 °C, chemia ziadna, rastlin dost, vysku hladiny som tiez prisposobila jemu. Pekne rastol, zvliekal kozu, krmil sa, videlo sa mi, ze sa mu dari a napriek tomu mi pred mesiacom uhynul, co ma velmi vzalo a mam vycitky "zleho chovatela". Bohuzial som nebola pri tom, ale moja mama takze mam len info od nej a vraj "nebol nafuknuty" co by som inak pokladala za poskodenie pluc chlorom. Tak mi prosim niekto poradte, kde som mohla spravit chybu. Snazila som sa najst si informacie o jeho chove aj v literature, napriek tomu som nenasla presnejsie informacie napr. o jeho zazimovani, tak predpokladam, ze asi tam bola chyba a bol po nespravnom resp. ziadnom zazimovani vycerpany. Prijmem vsetky rady a kritiku, v buducnosti by som sa o jeho chov chcela pokusit uz poriadne a dovtedy chcem nazberat vsetky info. od skusenych. Ď:)
lesa
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia Aug 07, 2009 5:43 pm
Bydlisko: Svätý Jur

Re: chov cynops orientalis

Poslaťod štefan » Štv Apr 08, 2010 9:36 am

Ahoj vivaristka :wink: ,
podla mojho nazoru nebola pricina uhynu v nezimovani, ale niekde inde.
Tazko takto z dialky zodpovedne odpovedat na to, kde sa stala chyba a ci vobec nejaka sa stala.
V minulosti som mal v chove skutocne velku skupinu aj Cynops orientalis, ktorej sa az na par vynimiek darilo. Po case som do daru dostal este vacsiu skupinu tohto druhu citajucu aj niekolko desiatok jedincov. Po karantene som ich spojil vo velkom akvaterariu a vtedy k tomu doslo. Nastal mohutny uhyn bez dalsich vysvetleni a symptomov. Darmo som oddelil po mensich skupinkach jedince...Mohol som spravit co som chcel, postupne mi uhynul aj ten posledny jedinec. Konzultoval som to s odbornikmi vo svete a bez jasneho zaveru. Na pitvu veterinarovi som zaniesol niekolko jedincov a vysledok? Absolutne ziadny. Samozrejme, ze sa mi to nezda doteraz, ale takisto skoncila velka skupina Cynops orientalis i Paramesotriton sp., ktoru som mal v chove nielen ja ale i kolega. Obaja sme prisli o vsetky zvierata za par dni - cast bola z identickeho zdroja.
Moj predpoklad je, ze ak do chovu pridu zvierata, ktore za sebou budu mat fakt strastiplnu cestu cez x obchodnikov, tak sa to podpise pod kazde zviera. Ci mloka alebo slona.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Re: chov cynops orientalis

Poslaťod lesa » Štv Apr 08, 2010 9:55 am

Ahoj Stefan, vdaka za odpoved..v kazdom pripade poviem len tolko, ze ak by sa mne stalo v chove, co Tebe, asi sa zosypem:)..neznesiem pocit, ze sa mi zviera trapi..mrzi ma, ze nemozem viac dolozit k pricine uhynu, no ale je to tak, mozno to naozaj suvisi s niecim podobnym, ako si spomenul Ty. I ked za ten rok u mna, ak by mu bolo dobre, by sa hadam mohol pripadne "pozbierat". Ale aspon vidime, ake su tie tvory citlive a pravdupovediac ani nemam dost velku odvahu sa do ich chovu dat. Prosim Ta este, ak vies nieco o tom zazimovani, mohol by si mi prihodit nejaku radu k tomu, alebo odkaz alebo kde by som sa mohla o tom nieco docitat, budem Ti velmi vdacna, alebo nieco z Tvojich skusenosti, ako si to riesil v chove Ty. Inak ma velmi zaraza ta neinformovanost predajcov co sa tyka rodov, i ked to som uz citala, ze s tym maju problem. Za cynopsa povazuju kde co:) Tak diky a nech sa dari.. :wink:
lesa
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia Aug 07, 2009 5:43 pm
Bydlisko: Svätý Jur

Re: chov cynops orientalis

Poslaťod štefan » Štv Apr 08, 2010 1:06 pm

Hm..v pripade obojzivelnikov je koniec poriadne rychly. Symptom akehokolvek negativa v chove je nebadatelny (v tomto pripade). Chovatel si az dodatocne moze buchat hlavu o roh stola a nic mu to nepomoze, ak nevie, kde sa stala chyba. Bud skonci s chovom daneho druhu, aby sa neopakovala situacia, alebo to skusi este raz s malou dusickou...Vycitky, ze sa dany druh trapi su ok, ale to je tak vsetko ak nevieme kde sa stala chyba.
Podla mna by Ta neuspech nemal odradit od pripadneho dalsieho pokusu o chov. Ale to pise ten pravy... :?
Odporucam si pockat na Patasa, kolegu venujuceho sa cisto chvostnatym obojzivelnikom z CR, ak ho budem mat na ICQ ci SKYPE, poslem ho sem nech sa na to cele skusi on pozriet. Mozno na nieco pride.
K neinformovanosti: treba sa na to cele pozriet triezvou hlavou. Ono mlok ako mlok. Ja som tiez svoje Paramesotritony kupil a aj dlho pokladal za nieco uplne ine az kym mi nedoslo, ze pred sebou mam uplne iny rod. Napokon sa nam ho ani s Patasom nepodarilo determinovat do druhu, iba rodu. Lokalitne udaje, ktore by sme potrebovali na blizsie urcenie, sme nemali k dispozicii a predajcovia tvrdili neskutocne hovadiny - bolo nam jasne, ze mame pred sebou azijsky rod mlokov a nie americky ako nam bolo tvrdene predajcami...
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice


Späť na Jašteričky a jaštery

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron