Podarcis muralis Laurenti, 1768

Výpravy za nimi nielen do našej prírody

Moderátor: štefan

Podarcis muralis Laurenti, 1768

Poslaťod štefan » Pon Máj 05, 2014 8:31 pm

Animalia
Chordata
Vertebrata
Reptilia
Squamata
Sauria
Lacertidae
Podarcis

Podarcis muralis je štíhly a mimoriadne mrštný druh jašteríc s nápadne plochou a zašpicatenou hlavou, s dlhým tenkým chvostom, ktorý dosahuje 60-65% celkovej dĺžky tela a dlhými končatinami, vďaka ktorým výborne skáče o čom sa mohol presvedčiť aj náš kolega pri snahe o jej odchyt na fotografické účely. Hoci sa ju snažil chytiť do ruky zo "zálohy". nepodarilo sa mu to a jašterica múrová sa ako kameň bezhlavo zrútila do trávy a podarilo sa jej ujsť. Kolega mal následne výčitky svedomia, že jej nechtiac odtrhol chvostík, ale nebola to pravda, hoci sme na zrúcanine hradu Čabraď skutočne zazreli jedinca s chýbajúcim chvostíkom. No na obhajobu kolegu treba dodať, že nešlo o tohto jedinca.

Popis: Svojou charakteristickou stavbou tela je to druh jašterice vynikajúco uspôsobený k pohybu v úzkych skalných štrbinách. Za nozdrou má Podarcis muralis 1 postanálny štítok a za ním 1 štítok frenálny. Medzi očných viečkom a nadočnými štítkami je rada drobných zrniečkovitých štítkov. Medzi okom a sluchovým otvorom sa často vyskytuje väčší štítok, ktorý obklopujú drobné štítky. Zvrchu je tejto druh sfarbený plavo až červenohnedo s tmavými škvrnami a tmavým sieťovaním, ktoré môže u samičky splývať v tmavý pás lemovaný svetlejšími pásikmi. Šupiny na chrbte ale majú bronzový lesk. Na bokoch sa u dospelých jedincov môžu objaviť aj modré škvrnky. Brucho je belavé až žlté, samce a staršie jedince ho majú až tehlovo červené.

Rozšírenie:: Jašterica múrová obýva lokality v južnej, západnej a strednej Európe.

Biotop: Jaštericu múrovú nájdeme na lokalitách v nadmorskej výške od 200 až do 1430 m n. m., kde vyhľadáva slnkom exponované stráne vo vápencových a andezitových oblastiach. Obýva aj skalnaté formácie umiestnené v lesoch. Nájdeme ju na zrúcaninách, kamenných budovách, v opustených kameňolomoch, starých múroch. Je to druh verný svojmu stanovisku a úkrytu.

Veľkosť: Dorastá do dĺžky okolo 18 - 20cm.

Potrava: Jašterica múrová sa živí hmyzom rôzneho druhu. Obratne loví pavúky, motýle, húsenice, červy atď. za ktorými vylieza pri zvyšujúcej sa teplote počas dňa. Rovnako tomu bolo aj na Čabradi, kde sme nielen tento druh jašteríc spozorovali o 10. hodine, kedy vyšlo slniečko a začalo ohrievať steny kamenného múrika a jednej zo stien hradu. Pozorovali sme ju aj na zatienených častiach hradu.

Rozmnožovanie: Pári sa v IV. - VI., samčeky sú silno teritoriálni. Samička kladie zvyčajne v júli do nôr, pod kamene alebo do skalných štrbín 2-8 (10)vajíčok s pergamenovým obalom, pričom jedna samička môže v priebehu sezóny naklásť 2-3 x. Ale doba kladenia vajíčok je závislá od klimatických pomerov na danej lokalite, na dobe oplodnenia i veku samice. Samička znášku umiestňuje do skalných štrbín, pod kamene, ale aj v zemi, na konci dutinky, ktorú samička sama vyhrabe. Mláďatá sa liahnu 5,5 – 6,5 cm veľké v júli, auguste po 6-11 týždňovej inkubácii v priamej závislosti na teplote. Dospievajú vo veku 3-4 rokov. Na lokalite Čabraď sme 4.5.2014 pozorovali aj mláďatá, ktoré boli z predošlého roku. Obývali skôr prízemné miesta, kde lovili drobný hmyz.

Ochrana: No Slovensku je to druh kritický ohrozený.

Výskyt: Tento druh svojím výskytom zasahuje na sever až k povodiu stredného i horného Váhu, do Súľovských skál, Chočského pohoria a Veľkej Fatry, Malých Karpát, cez Strážovskú hornatinu, Kremnické i Štiavnické pohorie a Slovenské Rudohorie, Muránsku planinu, Slovenský kras, Vršatecké Podhradie, Červenokamenné bradlo, Ladonhora a Slánské pohorie. Jej ostrovčekovitý výskyt bol zaznamenaný dokonca aj na lokalte pri Šahách.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Obojživelníky a plazy v našej prírode

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron