akútna pomoc: kúpila som korytnačky a sa hryzú - presunuté

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

akútna pomoc: kúpila som korytnačky a sa hryzú - presunuté

Poslaťod miro293 » Uto Mar 17, 2009 12:37 am

Zmazaný obsah príspevku užívateľky Joddan skopárovaný z fotogalérie:

Ahoj. Potrebujem poradiť. Kúpila som 2 korytnačky (emydura sobglosa) sú malinké a navzájom sa mi hryzú. Akoby sa nevedeli zniesť. Neviem, či je to normálne alebo nie. Bojím sa, že tá menšia korytnačka je útláčaná väčšou, a že mi týmto štýlom zdochne, čo by ma veľmi mrzelo, pretože som si ich mimoriadne obľúbila. Čítala som, že sú mierumilovné, no toto ich chovanie si neviem nijako vysvetliť. Tá menšia mi ani poriadne nepapá, keď je na blízku tá väčšia. Vedeli by ste mi prosím niekto poradiť čo mám urobiť?? Ďakujem
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod miro293 » Uto Mar 17, 2009 9:37 pm

joddan píše:Keď som sa pýtala na stravu a kŕmenie, vraveli mi, že jedli o 18 raz za deň a to mrazenú stravu, sem tam im dali aj niečo iné. Ďalej mi podali informáciu, že sú veľmi priateľské a znášanlivé medzi sebou, že sú rozjedné a jedia všetko čo im dajú, mali tam umelé svetlo stále a akvárium bolo v cellku dosť priestranné, súš tam nemali, len zopár kameňov, filter a termostat. Ja ich mám doma dočasne v teráriu 60x35x25 a vrch mám z časti prikrytý, aby mali dobrú teplotu. Teplota vody je 26 - 28°C. Mám tam aj filter, všimla som si , že radi plávajú oproti prúdu, čo filter vytvára, potom tam ešte mám súš, zopár kameňov, lampu, termostat a samozrejme aj teplomer.
Mám ich na priamom dennom svetle a sem tam im aj slniečko zasvieti. Viem že radi sa schovávajú tak som im vytvorila pod súšov úkryt a aj pod filtrom. Kŕmim ich raz za deň ako v akvaritiske, pretože v inú hodinu mi nechcú žrať. Skôr ako 17:45 nezačnú jesť.. potm sa aj dobre napapajú. Malý vyžere všetko zdna, všetky omrvinky ako taký vysávač :) Dávam im gamarusy, vitamínové tyčinky, rozlámem im krevety alebo troška zo sušených rýb a chystám sa kúpiť im filety mrazené. Veľkosť tej väčšej je po dlžke 6cm a po šírke 4,5cm.. menšia má šírku 4 cm a dåžku 4,5cm...
No sú k sebe niekedy dosť agresívne a inókedy vyzeraju akoby sa spolu hrali. Keď je tá väčšia agresívna tak malého hryzie do nôh... alebo pozorujem aj to, že sa hlavami ťukajú a odstrčajú...


Presunul som tvoju súkromnú správu sem, aby to tu neostalo visieť bez odpovede. Zrýchlene by sa dalo povedať, že chovné podmienky sú v pohode, horšie je to s potravou. Prejdi na normálnu mäsitú potravu a na sušenú rovno zabudni. Hovädzie a kuracie mäso, srdce, ryby, dážďovky, možno by sa dali použiť ešte aj patentky, aj keď im budú asi trošku malé. Neskôr pridať vodné slimáky, zatiaľ ich asi ešte nerozdrvia. Prípadne im urob mäsovú želatínu s vitamínmi.
Čo sa týka dennej doby kŕmenia, naučil by som ich na skoršiu, aby neboli väčšinu dňa hladné. Pri takých prckoch stačí deň-dva nekŕmiť a väčšinou to máš vybavené :-)
Na záver by som povedal, že to napádanie je spôsobené aj hladom. Keď im začneš dávať normálnu potravu, mohlo by to prestať. Ak nie, asi ich budeš musieť dočasne rozdeliť, prípadne im vyriešiť psychiku :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

:)

Poslaťod joddan » Uto Mar 17, 2009 10:17 pm

no takže tak... skúsim im dať teda mäsko, som zvedavá, či to pomôže. A hej za jednu som dala toľko veľa peňazí. No keď som ich tam videla a keď na mňa pozreli tými očkami.. no neodolala som,, obehala som Nr, Lv a nikde ich nemali až na ten jeden obchod. Viem že sú predražené :( poriadne si to tam nahodili.. a inak po koľko sa predávajú? Aká je ich reálna cena? To len tak pre inf. vieš, aby som sa dobre rozčúlila :D A inak ďakujem za radu :)
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod joddan » Uto Mar 17, 2009 10:45 pm

a ozaj potom na tu psychiku mám ako vyriešiť?? :D ak by náhodou nepomohla tá strava
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod miro293 » Uto Mar 17, 2009 10:46 pm

Emydury u nás bežne nezoženieš, takže sa ťažko udáva nejaká smerodajná cena. V Andypete v Ba stoja 40€, odchovy u nás ešte skoro neboli. Osobne si myslím, že by to mohlo byť niekde na úrovni 25-30€. Aspoň tak nejako budem ponúkať ja tie svoje, ktoré sa práve začali liahnuť.
Čo sa týka tej hryzavosti, v najbližších dňoch by sa to mohlo vyriešiť. Ak sa to nezmení aj napriek inej strave, tak budeš musieť popracovať na zmene psychiky svojich zverov :) Skúsenosti s tým nejaké mám, tak by sa možno dalo vyriešiť aj to. Preúčal som totiž poriadne zaťatú korytnačku na normálnu potravu :)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod joddan » Str Mar 18, 2009 11:08 am

no hej už som zistila, len ako som sa pýtala skoro nikto nevie, že také nejaké korytnačky aj existujú. Budem sa snažiť nejako ich preučiť. No som veľmi zvedavá, či sa mi to podarí :) tento druh na slovesnku nie je vôbec rozširený čo som si všimla a tak je aj dosť ťažké zisťovať informácie, najlepšie je to tu na nete na takýchto fórach, človek si vymení informácie a dosť to pomáha a tomu som rada :) a ešte sa vratím k tej psychike. ako by som ju mala zmeniť?? ako sa to dá?? preučením alebo aby si zvykli na seba??
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod lenka2 » Str Mar 18, 2009 12:36 pm

:lol: Vitaj Joddan! Nech sa prckom dari...

Stefan, nie len v Leviciach stoja tolko. Ale darmo - oranzovy plastron, modrastne oci a ludia otvaraju penazenky! :wink:
Obrázok užívateľa
lenka2
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Str Jan 02, 2008 4:42 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Poslaťod joddan » Str Mar 18, 2009 8:32 pm

lenka2 píše::lol: Vitaj Joddan! Nech sa prckom dari...

Stefan, nie len v Leviciach stoja tolko. Ale darmo - oranzovy plastron, modrastne oci a ludia otvaraju penazenky! :wink:


ďakujem veľmi pekne :)
a máš pravdu to ma na nich upútalo :) Veď sú na spapanie :D Mám doma ešte dve korytnačky písmenkové ozdobné už 11 rokov a stále sú k svetu. sú to také nezmari, chovala som ich doteraz v menšom akvárku takže nie sú vyvinuté tak ako by mali :( sú zakrpatené, proste sa prispôsobili podmienkam.. no takže viem, že koľko im povolím také budú a tak sa aj chovajú :)


štefan: no ja bývam v rodinnom dome a mam v celku dosť priestoru, jedny korky :) som dala k priateľovi a jedny mám ja... jemu som dala emydurky a ja mám zas tie ozdobné... bo ak im dám väčšie akvarko tak sa mi nezmestia do izby a niekde inde ich umiestniť je problém.. to veľké terárko čo ste prenášali.. uff tak to musela byť riadna fuška :) .. ale zas na druhej strane je to krásne :)
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod miro293 » Str Mar 18, 2009 9:53 pm

Joddan, ak bývaš v dome, tak je pre písmenkové najlepšie urobiť jazierko v záhrade a chovať ich celoročne tam. Potom budeš mať priestor vo vnútri na to, čo chceš :-)

Ináč, čo sa týka rastu, je to podmienené skôr teplotou a potravou, nie veľkosťou nádrže. Známy mal jednu asi 4-5 ročnú veľkú iba 10cm, lebo ju kŕrmil iba sušenými gamarusmi. Ak by dostávala ryby, hovädzie, prípadne hydinu, určite by bola väčšia.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod joddan » Str Mar 18, 2009 10:19 pm

no ja im dávam aj mäsko a ryby... zjedia aj banan či dužinu z pomaranča..:) jazierko by som aj urobila ale to by rodičia asi neprežili, kedže ešte bývam s nimi :D jazierko rázne zavrhli, tak som sa musela uspokojiť takto :lol:
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod joddan » Uto Mar 24, 2009 9:31 am

chcem sa opýtať, aké svetlo môžu mať emydury? myslím žiarovky a pod. Chcela by som im tam ešte kúpiť nejaké tie rastlinky.. nie je pre ne nejaká nebezpečná??
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod miro293 » Uto Mar 24, 2009 11:43 am

Emydury sa neslnia, takže im netreba dávať nič špeciálne. Ak chceš mať žiarovku, postačí obyčajná. Čo sa týka rastlín, akváriové jedovaté a nebezpečné nie sú, takže ich tam môžeš dať. Otázna je však ich životnosť, pretože ich môžu obhrýzať, prípadne len tak zo zábavy sa s nimi hrať a zničiť ich :)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod joddan » Uto Mar 24, 2009 1:55 pm

ďakujem sa info :lol: dobre som sa na tom pobavila.Tým chceš povedať, že aj ostrovček je pre emydury úplne zbytočný?? :roll:
Mám pocit, že sa už nenapádajú, môže to byť aj zmenou žiarivky na žiarovku? Skôr sú k sebe milšie...Dúfam, že nevadí, že som sem pridala zopár fotiek ObrázokObrázokObrázok
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Poslaťod miro293 » Uto Mar 24, 2009 3:20 pm

Pekné potvorky :-)
Ja som nehovoril o súši, ale o slnení, v tom je rozdiel. Súš, prípadne východ na ňu je dobrá na oddych na plytčine.
Je fajn, že sa prestali napádať, upravila si im potravu podľa toho, čo sme sa bavili, alebo si iba menila osvetlenie?
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod joddan » Uto Mar 24, 2009 4:14 pm

zmenila som aj potravu, dávam im filety, hovädzie mäso a kuraciu pečienku. A zmenila som aj to osvetlenie zo žiarivky na žiarovku a nad plošinou mám bodovú žiarovku, má vyhrievanie /asi je zbytočné/ :roll:
joddan
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Pon Mar 16, 2009 9:58 pm

Ďalší

Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron