pluzgieryky na hlavicke

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

pluzgieryky na hlavicke

Poslaťod volodenko » Pon Aug 10, 2009 7:23 pm

potreboval by som poradit.. mam dve emydurky a jednej z nich sa na hlave vytvorily take sede akoby pluzgieriky..neviem co s tym mam robit...
volodenko
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon Aug 10, 2009 11:11 am

Poslaťod miro293 » Uto Aug 11, 2009 2:31 pm

V prvom rade musia mať kvalitnú čistú vodu, emydury sú náchylné na rôzne ochorenia kože a panciera následkom starej a pre ne špinavej vody. Zvieratko nechaj pár hodín preschnúť na vzduchu, poškodené miesta môžeš natrieť medom, betadinom, prípadne ich občas kúpať v repíkovom alebo harmančekovom čaji. Dobré je do akvárka naliať druhý výluh zo zeleného čaju, prípadne tam dať dubové listy. Triesloviny v nich obsiahnuté tiež dobre pôsobia na dané problémy.
Odkiaľ ich máš a čo ti na to povedal ich predošlý majiteľ?
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

pluzgieriky..

Poslaťod volodenko » Uto Aug 11, 2009 8:18 pm

no predosly majitel neviem kto je.. kupoval som ich v akvaristike v Leviciach. voda je cista a priezracna. cistim raz za 7 az 14 dni...mam tam aj filter z aktivnym uhlim.. no neviem ci je to dobre... ved zaciatocnik... mozem ich vytiahnut z vody na tak dlhy cas aby preschli? niekolko hodin? ked jej to miesto potrem medomalebo betadinom tak ich mozem dat hneddo vody? betadin im neuskodi na ocka? velice pekne dakujem za rady...
volodenko
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon Aug 10, 2009 11:11 am

Poslaťod miro293 » Uto Aug 11, 2009 8:36 pm

Neviem koľko majú vody, ale na tvojom mieste by som ju menil častejšie. Pri malých kusoch aspoň 1-2x týždenne. Ide o obsah dusíkatých splodín metabolizmu, ktoré sú vo vode rozpustené a nevidieť ich.
Keďže je to korytnačka, v pohode na suchu pár hodín vydrží. Po vybratí ju nechaj trochu obschnúť, natri ju a nechaj na suchu. Keď ju namažeš, samozrejme že ju nedaj hneď do vody, všetko by sa z nej zmylo.
Zišla by sa fotka zvieraťa, aby sa dalo identifikovať, či to nie je niečo horšie. Dobré by bolo, keby si vyberal vyschnúť aj tú druhú, aj keď ju nebudeš ničím natierať.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod volodenko » Str Aug 12, 2009 9:52 am

Čau, natrel som to medom. Chcem sa spýtať ako často to mám natierať? Nechal som korku 2 hod na suchu. Je to dosť? A ako často ju môžem nechať tak dlho vonku? Mám približne 55 L akvarko a je v ňom polovica vody. Nevadí korke keď betadin zateče do očka? Prikladám fotoObrázokObrázokObrázok
volodenko
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon Aug 10, 2009 11:11 am

Poslaťod miro293 » Str Aug 12, 2009 2:36 pm

Ak by sa to stalo mojim, nechal by som ich vonku na cca 3-4 hodiny denne, prípadne každý druhý deň podľa toho, ako to bude reagovať na liečbu. Týždeň by mohol stačiť, veď uvidíš, ako sa to bude hojiť. Prípadne môžeš dať do vody trochu soli, tá tiež zvykne pomáhať v podobných situáciách.
Pokiaľ viem, betadine je na dezinfekciu aj na kúpele, takže by to nemalo vadiť. Určite to však bude na návode, prípadne ti to povedia v každej lekárni.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod volodenko » Štv Aug 13, 2009 10:25 am

cawes. velice pekne dakujem za rady..hadam to pomoze..kolko asi by malo ist tej soli do 25l vody? ten betadin zvazujem... dakujem
volodenko
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon Aug 10, 2009 11:11 am

Poslaťod miro293 » Štv Aug 13, 2009 10:55 am

Soli tam veľa netreba, stačili by 1-2 polievkové lyžice. Voda nemá byť ako morská alebo brakická. V presnom množstve ti poradia skôr akvaristi, živorodkám sa bežne pridáva soľ do vody.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod volodenko » Štv Aug 13, 2009 1:04 pm

tak dakujem.. mam pocit ze sa to skludnuje na tej hlavicke.. ma to moc tesi... asi si este uzijem snimy zabavi.. :-)
volodenko
 
Príspevky: 31
Registrovaný: Pon Aug 10, 2009 11:11 am

Poslaťod miro293 » Štv Aug 13, 2009 1:11 pm

určite áno, emydury sú milé tvory :) Len si pri nich treba dať pozor na podobné problémy, ostatné je v pohode. Držím palce, nech sa vylieči a robí radosť :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen


Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron