Korytnačky na ilustráciách

Vodné i suchozemské korky

Moderátor: štefan

Korytnačky na ilustráciách

Poslaťod štefan » Uto Máj 07, 2013 4:09 pm

Staré knihy v porovnaní s tými novými majú svoje čaro. Fluidum dávnej doby, ktorá sa už nikdy nevráti. Nové knižky zas voňajú tlačiarenskou farbou i lepidlom, ktoré u starých knihách sotva pocítime. Napriek tomu staré knižky herpetologické (i akvaristické) majú svoju nezabudnuteľnú patinu, stopy, ktoré na nich zanechala generácia čitateľov, majiteľov týchto knižiek. Pre mňa osobne je vzácna každá knižka a nerobím medzi nimi žiadny rozdieľ. No u tých starých knižiek ma fascinujú ilustrácie, doba kedy bola knižka vydaná a informácie obsiahnuté v nej. Práve mám pred sebou otvorenú knižku od Brehma -
Brehmův život zvířat,
Podle čtvrtého vydání
prof. O. Strassena
německy pŕepracováno Dr. W. Kahlem.
Přeloženo a vydáno se zvláštním zřetelem k naší vlasti
za redakce Prof. Jiřího Jandy
a redakčního kruhu.
Díl II. Ryby, obojživelníci a plazi
svazek II.
Plazi
Nakladatelství Josef Hokr v Praze
napsal Alfred Brehm
Přepracovali W. Kahl, O. Steche. V. Franz a F. Werner
Přeložil a doplnil
Ředitel František Krátký
Text obratlovců přehlíží
Prof. DR. Jaromír Wenig
Tiskárna Politiky v Praze

Žiaľ, vročenie, ako je u Brehmových kníh zvykom, nenájdeme. Podstatné sú pre nás nielen informácie v texte knižky obsiahnuté, ale i nádherné ilustrácie mnohých druhov, pričom samotné názvy nájdeme priamo na ilustráciách v podobách v akých sa v onom čase používali. Začnime teda korytnačkami. Verím, že sa vám budú páčiť a ponúknu vám netradičný pohľad na dobu, kedy tieto ilustrácie vznikli. Hoci len sprostredkovane.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Späť na Korytnačky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron