Vanilka

...do terárií, paludárií, insektárií. Živé i umelé, ale rastliny.

Moderátor: štefan

Vanilka

Poslaťod miro293 » Štv Apr 24, 2008 10:13 pm

Pre vsetkych, ktori hladaju nejaku zaujimavu rastlinu do pralesneho teraria. Hrubka stonky asi ako ceruzka, dlzka listov cca 8-15cm. Je to epifyticka liana, rastie okrem ineho aj na Madagaskare a patri medzi orchideje :)
Obrázok
Doteraz som ju pestoval pri okne v obyvacke.
Obrázok
Kto by o nu mal zaujem, staci sa ozvat :wink:
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Swablik » Pon Apr 28, 2008 1:48 am

ja mam zaujem urcite.. :) len by ma zaujimalo este ako rychlo rastie? a ci si vyzaduje specialnu starostlivost?
Obrázok
Acanthosaura Armata, Acanthosaura Capra, Gonocephalus Grandis †,
Trachemys scripta, Betta splendens, 11x Jazierkove ryby, Pes.. :P

http://acanthosaura.blog.pravda.sk/ <- o jašteroch rodu Acanthosaura
Obrázok užívateľa
Swablik
 
Príspevky: 253
Registrovaný: Uto Aug 14, 2007 2:56 pm
Bydlisko: Spišský Štvrtok

Poslaťod miro293 » Pon Apr 28, 2008 8:08 am

Swablik píše:ja mam zaujem urcite.. :) len by ma zaujimalo este ako rychlo rastie? a ci si vyzaduje specialnu starostlivost?


Specialnu starostlivost nevyzaduje, staci jej dostatocna vzdusna vlhkost, teplo a svetlo. Pri suchom vzduchu to nie je nic moc, ale ked ma dobre podmienky, rastie pomerne rychlo. Nerobil by som si tym starosti ani pri takom terarku, ako mas ty :wink:
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod Bic0 » Pon Apr 28, 2008 3:10 pm

miro, myslis z eto budu mat niekde v baumaxe alebo v hornbachu? zvazoval osm ze do noveho terarka pre moreliu nieco take buchnem nch sa to stvera po konaroch. terko mam drevene 100x60x100, vlhkost pre moreliu neklesa pod 50%, teda by to asi zvladla, nie? rozmnozuje sa to aj odrezkami?
Bic0
 

Poslaťod miro293 » Pon Apr 28, 2008 11:06 pm

vanilka sa da rozmnozovat aj odrezkami, ale je pri nej problem s rozkonarovanim. Je to liana a vacsinou sa taha ako jeden slahun. Ja som pred par tyzdnami napichal 30 odrezkov na zakorenenie a ak to pojde dobre, o 1-2 mesiace budu pripravene na predaj. V hypermarketoch ju pravdepodobne nebudu mat. Je to sice orchidea, ale ma nevyrazne zelene kvety, ktore navyse vydrzia kratko. Takze je nezaujimava na predaj... Cena na nete je okolo 500,-, ja ju budem predavat priblizne za 250,- Sk. V pripade zaujmu by si ju mohol prevziat na burze v Leviciach, alebo ti ju poslem busom :wink:
Co sa tyka podmienok pestovania, od beznych izbovych az po prales znesie skoro vsetko. Ak ma vsak vyssiu vlhkost vzduchu a dostatok svetla, rastie lepsie.
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod miro293 » Str Sep 10, 2008 8:27 pm

pridavam fotky svojej malej "plantaze" :-) Aj ked s oneskorenim, konecne podrastli a mozem ich posunut dalej. Blizsie info o pestovani na stranke z fotiek :-)
Obrázok
Obrázok
tymto to este chvilu potrva, ale tiez raz budu dobre :-)
Obrázok
terarko pre gekony zacina dobre zarastat. Niekedy je problem najst pomedzi listy obyvatelov :-)
Naposledy upravil miro293 dňa Str Sep 10, 2008 8:54 pm, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen

Poslaťod tana » Str Sep 10, 2008 8:31 pm

Teda to je fakt plantáž :wink:
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je vhodná a rychle roste.
jenom pozor na to, když se rozhodnete jí dát do teríria. Protože musí být miska s voudou a tato rostlina hodně potřebuje vody, tak pozor na to ať se vám tam zvířátko neutopí :!: Dejte hodně veliké kameny -takové, aby je zvíře nezežralo :wink:
Obrázok užívateľa
tana
Člen redakcie
 
Príspevky: 1401
Registrovaný: Pon Jan 22, 2007 8:51 pm
Bydlisko: Ostrava CZ

Poslaťod miro293 » Str Sep 10, 2008 8:49 pm

tana píše:jenom pozor na to, když se rozhodnete jí dát do teríria. Protože musí být miska s voudou a tato rostlina hodně potřebuje vody, tak pozor na to ať se vám tam zvířátko neutopí :!:


Mne sa pri gekonoch osvedcilo zasadit ju priamo do raseliny. Na vodu narocna velmi nie je, polievam ju spolu s rosenim akvarka a vyzera to navyse prirodzene, kedze tam nezavadzia kvetinac. Zvierata sa tym padom nemaju ako utopit :-)
Obrázok užívateľa
miro293
Moderátor fotogalérie
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Ned Dec 30, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Zvolen


Späť na Rastliny...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron