Hľadaj zvieratko.

...alebo čo na srdci, to na jazyku! Ak máte podnety, nápady, rady ako zlepšiť chod tohto Diskusného fóra, alebo samotného časopisu VIVARISTA, chcete nám čokoľvek povedať (slušne!!!) tu je na to správne miesto. Toto je Diskusia pre nás všetkých!

Moderátor: štefan

Poslaťod Saša » Str Apr 14, 2010 7:51 pm

Hmmm, poznávačka kačenek se jak vidno nechytila, takže odpověď na otázku "přimaluju" sám - jsou to potomci jakéhosi starého severoholandského, polodivokým způsobem chovaného plemene kachny domácí, (jehož orig. název nedokážu ani vyslovit, natož potom správně napsat), které bylo v zemi původu (z důvodu pronikání do přírody a "křížením" s březňačkami a tedy i "ničením jejich genomu") zákonem zakázáno už v roce 1930! Dokonalý obrázek úřednicky pojaté "ochrany přírody" v praxi :wink:
Zajímavé je, že se obě formy, ačkoli se drží pohromadě, nemají moc tendenci "křížit". Smýšené páry tu vznikají zhruba jen v poměru 1 : 15 - 20, víceméně jenom z nezbytí. I tak ale nově příchozí získávají rok od roku početní převahu...
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod štefan » Štv Apr 15, 2010 10:03 am

Mohol som ja prejst celu svoju kniznicu, aby som nasiel toto zvieratko... :lol: A nic.
Hadanka ma zaujala, ale nevedel som si s nou poradit (netusil som, ze ide o hybrida). No a napisat nejaku hlupost som tiez nechcel.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Saša » Pia Apr 16, 2010 10:33 pm

Já si původně myslel, že by to mohl být nějaký poddruh nebo lokální varieta březňačky odněkud ze severu (některé kusy na zimu přepeřují do většího podílu bílé, což jsem naivně považoval za mimikry), hledající kvůli změnám v klimatu přijatelnější podmínky pro život. Visel jsem kvůli tomu tak týden denodenně na netu a nenacházel vůbec nic. Pak mě napadlo zabrousit i na weby chovatelů vodní drůbeže... a zase nic. Nakonec jsem ale vyloženě náhodou objevil stránky jednoho holandského fotografa a zároveň fundovaného znalce vodního ptactva a fotka té kachničky tam byla i s vyčerpávajícím článkem k ní (chvála bohu, že má Google překladače). Prostě starobylé domácí plemeno, které druhotně zdivočelo a "nikdo" je nezná jenom proto, že oficiálně už osmdesát let "neexistuje"... Koho by to taky napadlo? :)

Tady je ještě pro zajímavost fotka samičky, která vybělela asi nejvíc (nejspíš má v sobě navíc příměs nějakého obvyklejšího plemene i když jí to nebrání např. létat stejně dobře jako ostatní). Tahle konkrétní tu žije (a samozřejmě hnízdí) celoročně, dnes už je ovšem zase tmavá k nerozeznání od ostatních jejího "druhu" (vždycky ale ztmavne jako poslední, když už jsou migrující jedinci dávno pryč, takže je snadné ji ještě poměrně dlouho odlišit od zbytku zdejší populace):

Obrázok
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod štefan » Sob Apr 17, 2010 8:46 am

Je to velmi zaujimave. Oficialne varieta neexistuje ale neoficialne ano. Kde je vlastne hlavny problem? Preco ho neuznali ako aspon chovatelsku formu?
Spomenul som si v tejto suvislosti na Piestany, kde v krdli nadhernych labuti velkych sa na hladine Vahu objavila predpokladam, ze hus, ktora bola velmi zaujimavo sfarbena. Fotku som v archive zatial nenasiel, ale ak sa mi to podari, hodim ju sem. Kazdopadne v ziadnej mne dostupnej knihe som dany "druh" nenasiel. Netusim, co to moze byt zac. Na prvy pohlad vyzerala ako hus siatinna, ale s vacsim podielom sivej farby, no cast krku mala vyrazne biely, zobak oranzovozlty. Videli sme ju tam v roku 2005-2006, ale v neskorsich rokoch uz nie.
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Saša » Sob Apr 17, 2010 11:46 pm

Myslím že to bude tím, že v "čisté" formě šlo jen o lokální plemeno jehož chov se nikdy nerozšířil za hranice státu, u zdivočelé formy to pak buď nikoho nezajímá, nebo jde o "oblíbenou" taktiku "tajuplného mlčení"...
V případě těchhle kachniček sice nejde přímo o pronikání konkurenčního druhu, ale více méně "jen" odlišnou barevnou mutaci původní kachny divoké, jinde je to už ale problematičtější. Na stránkách toho holanďana jsem se nestíhal divit, kolik nepůvodních druhů bylo (nejen) do západní a severní Evropy zavlečeno a křížením s původními i mezi sebou navzájem vytváří doslova mraky hybridních forem...
Pokusím se ty stránky zpětně dohledat a dám sem na ně link, je tam opravdu hodně zajímavých věcí. Myslím, že tam možná nakonec najdeš i tu zvláštní husu, co jsi zmiňoval :)
Naposledy upravil Saša dňa Ned Apr 18, 2010 8:48 pm, celkovo upravené 5
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Ned Apr 18, 2010 1:16 am

Tak. A protože už jsem přesně věděl co hledám, zabralo mi pátrání "jenom" asi hodinu :lol:
http://www.harteman.nl
Má tam i anglickou verzi, pro ty z Vás kterým to (stejně jako mě) není nic platné, bych doporučil zadat v Google adresu jen do vyhledávání výrazu a pak použít překladač :wink:
Jinak plemeno se jmenuje Spreeuwkopeend a podle autora onoho webu prakticky vymizelo (roz. z tamní přírody) někdy okolo roku 1990... Jak vidno nevymizelo, jen se přesunulo k nám. Mj. do Vašich končin proniká už taky, viz. http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php ... ne=gallery
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod Saša » Uto Jún 29, 2010 10:07 pm

Co kdybychom to tu zase trošku rozhýbali? Pro začátek jedna lehoulinká :D . Copak je to za zvířátko?

Obrázok
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod tarzanm » Str Jún 30, 2010 4:17 am

korytnačka na strome? :roll:
Obrázok užívateľa
tarzanm
Moderátor
 
Príspevky: 538
Registrovaný: Ned Jan 21, 2007 5:00 pm
Bydlisko: Poprad

Poslaťod Saša » Str Jún 30, 2010 9:02 pm

Ne, ale ještě napovím, že si tam vylezla sama :D
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Poslaťod štefan » Štv Júl 01, 2010 8:44 pm

Je to nejaky jaster, snad Pogona?
Obrázok užívateľa
štefan
Člen redakcie
 
Príspevky: 2045
Registrovaný: Ned Dec 03, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Levice

Poslaťod Saša » Ned Júl 18, 2010 11:26 pm

Jo, je to P. vitticeps, přesněji naše Agátka. Kdykoli ji nechám běhat na zahradě, vždy ji nakonec najdu tam :)
Saša
 
Príspevky: 317
Registrovaný: Str Aug 06, 2008 7:59 pm
Bydlisko: Karlovy Vary

Predchádzajúci

Späť na Diskusia o všetkom...

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron